www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Incepator


Guest alexgeo008
 Share

Recommended Posts

Guest alexgeo008

Buna, ma numesc Alex de 16 jumate ani si am inceput si eu de aproximativ o luna sa cant la chitara. Initial am invatat singur vreo 3 acorduri de pe net, apoi saptamana urmatoare am mers la un prof de chitara din oras care preda acordurile direct de la inceput. Mai multi prieteni de-ai mei au decis sa se duca totusi la un alt tip insa care face mai mult teoreti si mai putin practic. Am zis sa ma duc si eu la el. Acesta face mai mult teorie muzicala vreo ora si cealalta ora/45 de minute ceva practic, dar nu acordurile in sine (inca) ci mai mult exercitii de digitatie sau batai. Am zis sa ma duc la cel teoretic cu toate ca voi invata cu adevarat sa cant ceva, mai tarziu, dar am zis ca si teoria o sa ma ajute mai bine sa inteleg de ce e asa si nu voi invata mecanic acordurile. Fie toate bune pana aici.

Am o chitara clasica veche de 20-30 de ani (nici nu stiu de cand este ca am primit-o acuma ceva vreme de la un unchi de-al tatei, insa eticheta este rupta si nu se vede anul decat ca este o chitara de Reghin). Eu banuiesc ca este o chitara clasica Hora de Reghin de cel putin 20 de ani. Acum 2-3 ani am rugat pe profesorul de muzica sa imi schimbe corzile ca avea vreo 2 corzi lipsa, el m-a intrebat daca e clasica sau acustica sau macar daca seamana cu a lui sa vada daca e clasica sau acustica, din pacate n-am observat diferenta si am zis ca-s identice si am cumparat corzi de metal. Acuma cand m-am apucat de chitara mi s-a atras din nou atentia ca e chitara clasica si ca ii trebuie corzi de naylon ca cele de metal pot stramba griful chitarii.

Momentan am invatat pe corzile de metal dar am ajuns la baree si mi se pare aproape imposibil sa fac bareul cu un deget pe toate freturile. Am auzit ca pe corzile de naylon se poate invata mai usor ca nu trebuie sa apesi la fel de tare pe ele ca sa iti iasa acordurile si/sau bareurile. Ma gandesc sa imi cumpar (imediat ce fac rost de bani) corzi de naylon, fiind recomandate corzi de naylon ca-i chitara clasica si daca si as reusit sa fac bareurile ceva mai usor. Am auzit insa ca cele de naylon nu prea au rezistenta fiind de naylon si ca s-ar acorda putin mai greu (aflate din surse mai putin cunoscatoare in a le chitarii). Ce parare aveti? Oare sa-mi pun de naylon fiind si chitara clasica? Oare as reusi bareurile mai usor pe corzi de naylon?

Si inca ceva. As mai dori niste sfaturi.

Pana acuma am invatat acordurile: A (nu il prind foarte bine intotdeauna din cauza aglomerarii degetelor), Am, C, D si Dm, E si Em, F major (versiunea cu bare pe cele 2 mai subtiri corzi)- il prind dar numai in 1/6 din incercari :) si G aaa si B7 dar inca nu il prind foarte repede... Trecerea dintre acorduri zic eu ca este acceptabila... Ce imi sugerati sa invat in continuare? Eu as vrea sa prind bareurile (cu degetul pe toate corzile, nu versiunea simpla cu bare pe 2 corzi). Imi puteti recomanda si niste cantece frumoase dar cat mai simple la ce acorduri stiu? Si daca se poate si niste colinzi (stiu ca este inca devreme dar ma bate gandul sa ma duc la colinda la rude cu chitara). Multumesc ca ati citit (stiu ca am scris foarte mult) si sper sa-mi puteti da sfaturile cele mai bune pentru a continua sa invat chitara cat mai repede si bine. Sper ca am postat bine si sa nu fi gresit cu ceva.

 

P.S. am vazut cateva din tutorialele lui Tony.

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Eu zic sa nu-ti bati capul prea tare cu acordurile. Sunt banale. In afara de cele 5 care se iau fara bare (A, E, D, C, G) din cele cu bare tre sa inveti forma pentru acord minor, major, 7, 9, etc, deoarece pot fi transpuse (aceeasi forma luata in alt loc pe grif este alt acord). Ca exemplu simplu: F luat pe tasta 3 in loc de tasta 1 este G. :)

 

Cat despre teorie si practica...eu zic sa ramai la proful care te invata si teorie. O sa ai mareee nevoie in viitorm, si digitatia si bataile (ritmul) sunt mai importante la inceput decat sa inveti forma acordurilor. Spre exemplu, pe langa formle clasice ale acordurilor, stiind teoria bine, poti sa iei un acord aproape oriunde pe grif, cu conditia sa sti teoria formarii lui (notele care il compun).

 

Spor la invatat si la cantat!

 

P.S. si daca ai clasica, foloseste corzi de nailon. Nu e nici o problema cu acordatul si nici nu o sa forteze gatul atat de tare.

Edited by wolverine
Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Am uitat sa spun ca uneori ma mai apuca acea nebunie care o are cred oricine odata si odata fie ca e incepator si nu stie foarte bine sa cante ca sa zic asa fie de nervi si mi-e teama ca pe cele de naylon sa nu le rup.

Link to comment
Share on other sites

1.Schimba urgent corzile cu unele de naylon.La inceput vor avea tendinta sa se dezacordeze si o sa fie putin stresant dar dupa cateva zile ajung la punctul in care nu prea se mai intind si o sa fie ok.Nu mai tine corzi de metal pe chitara clasica.Am facut si eu prostia asta si mi-a zburat cordarul.Plus ca pe corzi de naylon poti canta mai mult timp fara sa te incomodeze(cand se oxideaza mai rau corzile de metal subtiri este suparator).

2.Ramai la proful cu teoria.Doar acorduri poti sa inveti si singur.

3.Cauta pe net tabulaturi cu melodii care iti plac.Cu acordurile pe care le stii o sa poti sa inveti o gramada plus ca e o metoda de a invata si alte acorduri.multe tabulaturi romanesti inclusiv cu colinde gasesti pe http://www.tabulaturi.ro/

Spor

Link to comment
Share on other sites

hai ma..fi serios..cum sa rupi corzile de nylon? le poti rupe numai daca tragi de ele ca atacatu...

pune-ti corzi de nylon cat mai repede ca nenorocesti chitara si nici tu nu inveti calumea sa canti

daca vrei cantece usoare..cauta pe youtube..cauti lectii de chitara..si gasesti acolo

 

Spor la invatat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

 

Oare sa-mi pun de naylon fiind si chitara clasica?

 

Cat mai urgent! Corzile de metal exercita tensiuni semnificativ mai mari decat cele de nylon, iar chitarile clasice nu sunt proiectate pentru a suporta pe termen lung aceste tensiuni. Este aprope sigur ca astfel iti vei nenoroci chitara, daca nu s-a intamplat inca. :)

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Eu zic sa nu-ti bati capul prea tare cu acordurile. Sunt banale. In afara de cele 5 care se iau fara bare (A, E, D, C, G) din cele cu bare tre sa inveti forma pentru acord minor, major, 7, 9, etc, deoarece pot fi transpuse (aceeasi forma luata in alt loc pe grif este alt acord). Ca exemplu simplu: F luat pe tasta 3 in loc de tasta 1 este G. :)

 

 

Ai dreptate și nu prea. Se pot transpune acordurile pe grif, dar asta presupe sã cunoști acordurile minore și majore, cu formele de bazã - cele deschise (care folosesc corzi libere), mãcar formele lor, dacã nu și teoria pe care se bazeazã. Doar astfel vei putea construi alte barre-uri cu mintea, nu ca un robot - à propos, F este E "luat" pe tasta 1.

 

Ce înțelegi prin "a-ți bate capul cu acordurile"? Eu consider cã sunt foarte importante, mãcar cele minore și majore și cele cu septimã. Nu cred cã existã în lumea asta multe cântece care sã nu fie construite din acorduri.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
Ai dreptate și nu prea. Se pot transpune acordurile pe grif, dar asta presupe sã cunoști acordurile minore și majore, cu formele de bazã - cele deschise (care folosesc corzi libere), mãcar formele lor, dacã nu și teoria pe care se bazeazã. Doar astfel vei putea construi alte barre-uri cu mintea, nu ca un robot - à propos, F este E "luat" pe tasta 1.

 

Ce înțelegi prin "a-ți bate capul cu acordurile"? Eu consider cã sunt foarte importante, mãcar cele minore și majore și cele cu septimã. Nu cred cã existã în lumea asta multe cântece care sã nu fie construite din acorduri.

 

 

Da...eu ziceam ca sa nu-si bata capul in sensul ca sa le invete motamo...dupa cum i-am mentionat, daca invata teoria, o sa-si poata forma el acordurile fara probleme :)

 

ma citez:

Spre exemplu, pe langa formle clasice ale acordurilor, stiind teoria bine, poti sa iei un acord aproape oriunde pe grif, cu conditia sa sti teoria formarii lui (notele care il compun).t
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Din contrã, eu cred cã cel mai bine e sã înveți robotic acele acorduri de bazã decât sã te chinui sã stãpânești o minimã teorie pentru a le putea înțelege modul de construcție. Pe mãsurã ce vei progresa, sunt șanse mari sã înțelegi de unul singur toate chestiile alea, însã pentru un începãtor e o piedicã în plus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.