www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Oil Finish


Messu
 Share

Recommended Posts

readuc topicul in atentia cunoscatorilor, cu o intrebare, posibil idioata: in loc de tung oil se poate folosi baitz? urmaresc un finisaj mat, si vreau sa inchida lemnul la culoare. nu stiu daca e ontopic, dar daca in ecuatie intra si un binding, trebuie sa am grija mai mare la slefuit/lacuit ? binding-ul trebuie ocolit, sau nu?

 

Tung oil ca si uleiul de in sunt de fapt niste lacuri naturale obtinute din uleiuri volatile extrase din plante (seminte de plante). Baitzul este doar un pigment si nu un lac.

Pentru o culoare mai inchisa ordinea ar fi urmatoarea: slefuire, sigilare (cu un chit sau "wood sealant") pentru obtinerea uneui suprafete netede fara pori, lustruire (slefuire fina), vopsire cu baitz dizolvat in apa si apoi lacuire cu tung oil. Binding se monteaza inainte de prima slefuire pentru a-l aduce la acelasi nivel cu suprafata, dar binding se foloseste de obicei la fretboard din rosewood (palisandru) care nu necesita lacuire ci doar slefuire si tratament cu "lemon oil" un produs "cosmetic' de origine minerala (care nu se extrage din lamaie cum s-ar crede ci este denumit asa din cauza culorii) pentru tratamentul suprafetelor din lemn natur nelacuite.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

readuc topicul in atentia cunoscatorilor, cu o intrebare, posibil idioata: in loc de tung oil se poate folosi baitz? urmaresc un finisaj mat, si vreau sa inchida lemnul la culoare. nu stiu daca e ontopic, dar daca in ecuatie intra si un binding, trebuie sa am grija mai mare la slefuit/lacuit ? binding-ul trebuie ocolit, sau nu?

 

baitz-ul are rol de colorare nu de protectie (scrie si dgekoo mai sus)

tung oil este un ulei produs din seminte de tung (arbore din china), deci ulei de origine vegetala. Dupa ce am cumparat tru oil (boiled lindseed oil) am citit/cautat pe forumuri si dictionarul m-a lamurit pe deplin : tru oil (boiled lindseed oil) nu este altceva decat "ulei de in fiert" care se gaseste local .

Poate difera calitatea si ceva aditivi care imbunatatesc uscarea, dar la baza este ulei de in; marketing-ul asta face minuni.....uiti complet de lucrurile esentiale si te pierzi in detalii ... nefolositoare. parerea mea :)

binding-ul este din material plastic, uleiul teoretic nu trebuie sa influenteze in vreun fel, smirghelul (glasspapier) are influenta :)

 

http://theguitarotak...aintenence.html un link util

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
La 26.10.2010 la 10:53, eduard.alexandru a spus:

http://www.parchetpeviata.ro/produse/mater.../finisaje-ulei/

Chitara sau parchet... vorbim tot de lemn.

Poti arunca o privire si aici: sunt uleiuri si lacuri pentru lemn de buna calitate: https://epardoseli.ro/Produse/Lacuri-baituri-ulei-parchet/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.