www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Acustica


Guest onereason
 Share

Recommended Posts

Guest onereason

Va salut, 

 

Ideea de baza e asta: trebuie(vreau) sa imi cumpar o chitara electro acustica cu pretul de pana la 750 euro.( acoustic simulator de pe gt10 nu e suficient  :) )

 

De o vreme destul de buna  incoace am cautat oferta convenabila dar nu am reusit sa o gasesc, si ma gandesc ca se intampla asta pt ca, categoria de pret e pt cele mai ieftine pro de la marile firme takamine,taylor( seriile 100..)etc    si printre cele mai bune de la firme ca Ibanez, Yamaha... .

 

Problema e ca nu prea ai unde sa le testezi si de aceea am nevoie de opinii in ceea ce priveste sunetul si playability.

 

Ca sa aveti o impresie depsre ceea ce caut, pe scurt unele modele testate si impresiile in urma lor.

 

Takamine EF440sc , suna cald, placut, dar nu atat de incisiv si de prezent( ca la chitarile gibson, nu ca as avea pretentia sa sune dar...) cat mi-as dori , altceva:  e usor de cantat pe ea.

 

 Takamine Eg523 ( jumbo, aprox 20 mil, foarte cunoscuta)...suna a jumbo si asta imi place insa eu am palma destul de mica si nu imi e foarte usor sa cant pe ea.

 

Ibanez aw40 , am avut-o in posesie o bucata buna de vreme( nu era a mea, imprumutata) m-a deranjat cutia de rezonanta la cantat un pic asa, greoaie...

 

M-ar ajuta mult sa imi spuneti opiniile si  sugestiile voastre si specific asupra chitarelor :yamaha cpx900 si apx 900.

 

 

 

 

In speranta ca am fost concis in prezentarea problmei si in speranta ca voi primi raspuns , va astept raspunsul si va multumesc.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest onereason

domnilor nu e greu sau mult, e ca si cum ai raspunde la intrebarea: Daca as avea 700-750 euro, ce chitara electro-acustica, mi-as lua ?

Link to comment
Share on other sites

Takamine EF440sc , suna cald, placut, dar nu atat de incisiv si de prezent( ca la chitarile gibson, nu ca as avea pretentia sa sune dar...) cat mi-as dori , altceva: e usor de cantat pe ea.

 

Ibanez aw40 , am avut-o in posesie o bucata buna de vreme( nu era a mea, imprumutata) m-a deranjat cutia de rezonanta la cantat un pic asa, greoaie...

 

M-ar ajuta mult sa imi spuneti opiniile si sugestiile voastre si specific asupra chitarelor :yamaha cpx900 si apx 900.

 

 

Takamine EF440sc suna cald intradevar, cedrul are aici un rol major. Pentru mine este exact ceea ce am cautat.

 

Daca vrei incisivitate, poate ca un top din cedru, nu este cea mai buna alegere pentru tine.

 

Ibanez... la modul general sunt chitare inferioare modelelor pro Takamine.

 

Asupra chitarelor Yamaha, nu te pot ajuta cu vreun sfat/opinie deoarece nu am avut placerea sa incerc una. Din ceea ce stiu eu insa, sufera la raportul calitate/pret.

 

Bafta!

Edited by Bleeding Riff
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.