www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fac alegerea potrivita?


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Guest anghelescu

Doresc sa achizitionez un Stagg F300-BK , noua , adusa din germania. Pretul este 5.200.000 iar eu ii dau ceva in schimb pe ea.Fac alegerea potrivita?Mentionez ca sunt incepator si va fi prima mea chitara elctrica. Mai as putea sa iau un Reghin modificat, un Behringer aproape noi sau un Squier Fat Strat Afinity.Sincer sa fiu imi place mult chitara in V.

 

Poze:

 

 

post-1802-1147105406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

nu iti recomand un V ca prima chitara. in principiu, studiul la chitara se face stand asezat, si un V poate fi destul de incomod in aceasta pozitzie. iti sugerez sa iti iei o chitara cu o forma normala

Link to comment
Share on other sites

Guest metallica_4ever

sunt gata ca peste o saptamana sa comand prima chitara electrica a mea.asta fiind cu tot cu set,desigur.plus o pedala. Fac bine?

 

 

aaaa,da si pretul la chitara e 350 euro(cu tot cu pack)si pedala 72 euro. www.thomann.de

post-1866-1147106582_thumb.jpg

post-1866-1147106658_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

lasand la o parte asta, e buna de ceva Stagg F300-BK?

pai la banii aia nu stiu ce altceva mai bun ai putea sa-ti iei dar, cum a zis si johnny, o sa fie cam incomod - mai ales ca e prima ta chitara.

Link to comment
Share on other sites

Doresc sa achizitionez un Stagg F300-BK , noua , adusa din germania. Pretul este 5.200.000 iar eu ii dau ceva in schimb pe ea.Fac alegerea potrivita?Mentionez ca sunt incepator si va fi prima mea chitara elctrica. Mai as putea sa iau un Reghin modificat, un Behringer aproape noi sau un Squier Fat Strat Afinity.Sincer sa fiu imi place mult chitara in V.

 

Poze:

post-1802-1147105406_thumb.jpg

are un prieten un stagg fix fix ca ala.... e ok chitara.... gatul e umpic incomod, dar nu foarte, sunetul e ok, dar e nasol ca nu e bine balansata, si daca nu esti atent cum o prinzi cu cureaua, o ia in picaj putin....e o chitara bunicica... cam la fel ca a mea(vezi profilu), ....desi gatul la chitara mea mi se pare mai comod, deoarece e umpic mai lat(distanta mai mare intre corzi) si mai subtire....

 

-din ce ai zis tu acolo principalul ei concurent este squierul, sau reghinul, dar depinde cat e de modificat, stay away from bergenbier

 

daca as fi in locul tau cred ca as lua squierul, desi nu imi place stratul clasic, chitarile in forma de strat sunt mai comode, si sunt mai bune pt repetat sezand, pe cand cu v-ul tre sa stai cu el atarnat de gat si cand stai jos, + ca si ala are un humbucker, deci mere si pt suparaciuni....si pe langa asta banuiesc ca griful e mai comod...dar nici v-u nu e rau....amandoua sunt, zic eu, numa bune pt incepatori (aici ma incadrez si eu)

Link to comment
Share on other sites

Cand am auzit ca e "bunicica cam ca si a mea" am crezut ca tiai schimbat chitara ciuci :(. Tre sa recunoastem si eu si tu ca chitarile noastre nu sunt bunicele sau sunt bunicele pentru cat am dat pe ele. Anyway iar is offtopic :) .

 

Despre pozitie ce pot spune e adevarat ca modelele V sau in X sunt facute in principal pentru ritm mai exact gigigi :) dar se poate studia pe ele spre exemplu cum o tine nenea asta - http://www.eurielec.etsit.upm.es/~galdecoa...alexi_photo.jpg - si ai o pozitie nu neaparat mai confortabila dar mai accesibila decat forma de stratocaster. Chestia e cand iti iei prima chitara sa nu te grabesti, sa testezi tot ce e de testat, si daca nu stii prea multe, si sa iei o chitara de care sa iti placa sa o iei in mana sa o zdrangani in fiecare zi :) .

 

Daca vrei V si te descurci cu v iati v numa sa nu iti para rau. Asta e singura problema...

Link to comment
Share on other sites

in sistemul meu de valori

behringer: slab

reghin:bunicel -(minus)

stagg si alte copii: bunicel

chitare de firma ieftine: bun

chitare de firma scumpe: f bun

chitari peste 1000 de coco: extraordinar

 

sau cum ai zis si tu "bunicele pt cat am dat pe ele"... mi se parea evident ca asa sa se inteleaga....nu am pretentii de la chitara mea

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Metallica forever ce iti pot spune despre guitar packs-urile de la bc rich e ca nu sunt exceptionale. Daca vrei sa canti numai ritm pe ea e destul de buna dar din cate am auzit distanta dintre griff si corzi e destul de mare si nu prea poate fi reglata. Eu vorbesc de stage packul asta http://www.thomann.de/thoiw2_bc_rich_kerry...k_prodinfo.html . Acuma poate tu ai noroc si nimeresti ceva mai bun.

 

Sry ciuci da mai am o corectura :) . Mai ti minte ce spunea sylviu de pritenul lui care o fost la tigani si o cumparat chitara de 1000 de coco la 100 de coco. Sper ca nu te-ai suparat. Sry dude. All the best to your guitar si eu am cantat pe un vorson si arata bestial(mai mult nu spun).

Link to comment
Share on other sites

ba tu tii neaparat sa mor de ciuda? tiam zis sa nu mai imi aduci aminte de chestia aia..... desi cam suna a ceva legenda ....cu asa numa un sambure de adevar... genu de fabule care am mai auzit (yes keep telling my self that! )

 

....si mio trebuit sa imi laud chitara... :) ....puteam sa jur ca apari de pe undeva si vezi fix postu asta :) ...si nici staggu tau nui mai rasarit, cu exceptia bridgeului care la chitara ta, chiar are tremolo-u' utilizabil :)

 

edit: NO MORE OFFTOPIC, I PROMISE!

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Guest metallica_4ever

da,dar eu inca nu am nici amplificator,nimic.vreau doar sa stiu ca daca irosesc chiar banii aiurea.vreau sa stiu daca totusi e buna chitara...restul le rezolv cu timpul.multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest space

Mai,daca ai comp poti sa suplinesti cu brio lipsa amp-ului,cel putin pt o vreme pana cand iti iei unul.

La inceput ia-ti o chitara buna de incepatori(BC Richul are un sunet sarmos)...

Uite eu mi-am comandat chitara asta:

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-18824...ea666d90a25728f

 

Mai citeste pe forum despre amplificatoare custom,etc.(baga un ochi si la recenzii de scule).

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest metallica_4ever

merci fain pt ajutor baieti,sunt doar un pusti de 14 aproape 15 ani.(bine ca nu 12,oricum:P)deci sincer inca habar nu am de chitari electrice,niciodata nu am cantat la vreo una,dar le iubesc:)).nush ce ar fi mai potrivit pt mine.Ascult in special mult metallica..system of a down,static-x,green day.deci urmatoarea chitara care o voi lua sapt viitoare depinde de voi:) please help me.pana in 500 de euro sa fie.si de la thomann.

 

dar cant de 1 an la chitara acustica.deci totusi am un mic habar:)

 

va rog sa ma cautati pe za_greatest_playa_ever (yahoo)

Link to comment
Share on other sites

Guest metallica_4ever

lol...ma scuzati...max 400 euro..ca vreau sa merg in vacanta sa ma distrez.chitara e tare.imi place tremolo arm-ul.amplificator ceva mai mic de inceput.nu stiu cum sa facem.stiu ca sunt pretentios de la voi dar va rog sa ma ajutati ca nu vreau sa iau tzeapa.

Link to comment
Share on other sites

Guest metallica_4ever

ms,space,asa fac.m-ai ajutat mult.ms din nou:)

 

de fapt glass!scz:))

Link to comment
Share on other sites

Guest metallica_4ever

da.chitara:http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-172454.html?sn=44101c1f573ecfbbc90229a9d57cdbb8

Amp:http://www.thomann.de/thoiw2_behringer_gm108_egitarrencombo_prodinfo.html

pedal:http://www.thomann.de/thoiw2_digitech_rp80_guitar_fx_prodinfo.html

 

MULTUMESC BAIETI! BAFTA!

Link to comment
Share on other sites

eu tias recomanda asa ceva pedala ramanand sa o iei tu. http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-186493.html . De cand miam luat prima chitara cu vintage tremolo nu mai am incredere in asemenea chitari si daca scrie fender sau squier pe ele. Daca te tii de treaba iti vei lua o chitara mai buna oricum si chitara asta spun eu ca merita

 

P.S. pentru ciuci. Nu folosesc nici eu tremoloul :)

Edited by ShoK
Link to comment
Share on other sites

Guest metallica_4ever

deci la care sa raman???Cosu,de care chitara zici ca e facuta la limita saraciei?

Link to comment
Share on other sites

Guest space

Dar tu vrei neaparat o pedala?

Iti zic...mai bine iei o chitara buna/decenta si un amp de 15 w pt exersat acasa...

Uita-te la modelele Epiphone care costa 300 de euro si mai gandeste-te...

Daca iti iei amp cu 2 canale(clean\distors) ar fi de ajuns (un fender,ceva, la 100-150 E)...

 

Ti-am scris mai sus ce mi-am luat si ti-o recomand si tie.

Link to comment
Share on other sites

Guest metallica_4ever

hmmm...pai vreau multe efecte,dar imi place mult epiphoneul pe care mi l-ai aratat.deci daca las amplificatorul si pedala si iau chitara epiphone e bine?as dori mai mult decat o singura parere:)

Link to comment
Share on other sites

Guest space

Eu as lua o chitara mai scumpa si un amp decent.Parerea mea.

Ce,daca n-ai o pedala = n-ai creativitate?!

Sa fim seriosi...

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

decamdata dupa mine chitara e imp...mai bine o chitara buna si efecte de *** decat chitara de *** si efecte de *** :)

mergi pe epiphone cu incredere...dupa parerea mea pt cati bani costa sunt f potente :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.