www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Music Shop?


Aleks_777
 Share

Recommended Posts

Mi-ar putea cineva spune unde gasesc si eu un magazin de muzica in Galati? Mi s-a rupt o coarda si n-am chef sa ma duc tocmai pana in Iasi doar ca sa imi cumpar corzi. De asemenea, presupunand ca exista mai sus mentionatul magazin, se ocupa si de chestii un pic mai tehnice? Spre exemplu sa imi indrepte gatul la chitara.

 

 

Si inca ceva, eu mi-am luat chitara actuala in completa necunostinta de cauza si are corzile extrem de tari si o distanta destul de mare intre corzi si fretboard. As presupune ca problema ar fi remediata daca mi-ar fi indreptat gatul dar presupunand ca nu reusesc, ar fi o problema sa pilesc un pic calusul si/sau pragul sa micsorez distanta? Sau mi-as fuche astfel complet gatul?

 

Scuze daca n-am nimerit sub-forumul care trebuia :)

Edited by Aleks_777
Link to comment
Share on other sites

de fapt chiar e deranjant de mare. Am prieteni care canta demult si nu-s nici ei in stare de un bareu... totusi nu e nimeni din galati pe-aici?

si pana la urma ce s-ar intampla daca as pili calusul?

Din poze e greu sa ne dam seama. Un parametru standard e actiunea la fretul 12 pt mi gros. Masoara distanta intre fretul 12 si coarda (marginea, nu centrul) si spune-ne cit e. Daca nu ma inseala memoria, cam 4mm ar fi ok. Pentru a cobori actiunea, ordinea operatiilor ar fi:

-verifici inaltimea corzilor la nut. Daca acordurile in primele pozitii (Am, E..) se prind usor, inaltimea e ok

-verifici neck relief si reglezi din truss rod daca e necesar

-pilesti cordarul. Dintr-un calcul simplu rezulta ca pentru fiecare milimetru inlaturat din cordar, actiunea la fretul 12 va scadea cu 0,5 mm

 

Ca sa fie mai usor pentru degetele tale, incearca corzi de .011 sau chiar .010

Link to comment
Share on other sites

Actiunea pare ok pentru o acustica.

S-ar putea ca problema sa fie de la inaltimea prea mare a sloturilor din pragus(NUT).

Daca ajungi la magazin da-o cuiva sa o verifice.

Distanta intr coarda libera si prima tasta trebuie sa fie foarte mica sub 1/2 mm, atunci vei cant mai comod si nic nu mai falseaza. Este ca falseaza in pozitiile de jos?

Pragusul ar trebui sa ti-l aranjeze tot cei de la magazin. Nu te apuca singur ca il faci praf.

Un setup de pragus ca la carte cam 100 RON.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.