www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hora Sm 81


Guest Andrei H
 Share

Recommended Posts

Guest Andrei H

Mi-am cumparat ieri o chitara Hora SM 81 pt 416 RON si eram curios daca am facut o alegere buna avand in vedere ca mai pot sa o schimb la o adica. Este interesant ca u am gasit nimic despre modelul asta de chitara pe net, nu apare nici pe site-ul lor; am cumparat chitara din magazinul rapsodia

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Mi-am cumparat ieri o chitara Hora SM 81 pt 416 RON si eram curios daca am facut o alegere buna avand in vedere ca mai pot sa o schimb la o adica. Este interesant ca u am gasit nimic despre modelul asta de chitara pe net, nu apare nici pe site-ul lor; am cumparat chitara din magazinul rapsodia

Nu e cumva un model mai vechi?  :)

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei H

nu cred, pe eticheta din interior apare data de 19 septembrie 2009; nu vad de ce ar mai produce un model vechi o data ce probabil a aparut modelul inlocuitor

Link to comment
Share on other sites

si inca o intrebare, 100 RON pt o lectie de chitara vi se pare mult sau e ok pretul ? :)

 

Daca faci macar cu Nicu Patoi sau cineva de talia lui nu mi se pare exagerat de mult, pentru chitaristi mai putin pregatiti mi se pare enorm de mult. Poate in cel mai bun caz un 50 RON pot spune ca e un pret corect pentru o lectie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Mi-am cumparat ieri o chitara Hora SM 81 pt 416 RON si eram curios daca am facut o alegere buna avand in vedere ca mai pot sa o schimb la o adica. Este interesant ca u am gasit nimic despre modelul asta de chitara pe net, nu apare nici pe site-ul lor; am cumparat chitara din magazinul rapsodia

 

SM 81: serie limitata in romania, maxim 10 bucati:

gat din paltin/cedru

fata din cedru masiv

eclisa si spatele din palisandru

model rar distribuit in romania

(nu mai sunt sigur dar parca limba chitarei este din abanos

pentru cine stie sa "citeasca" o chitara este o chitara de pastrat, va avea valoare de revanzare f buna....

sa o stapanesti cat mai mult

Gabriel Harapescu

responsabil vanzari pe Romania

Link to comment
Share on other sites

SM 81: serie limitata in romania, maxim 10 bucati:

gat din paltin/cedru

fata din cedru masiv

eclisa si spatele din palisandru

model rar distribuit in romania

(nu mai sunt sigur dar parca limba chitarei este din abanos

pentru cine stie sa "citeasca" o chitara este o chitara de pastrat, va avea valoare de revanzare f buna....

sa o stapanesti cat mai mult

Gabriel Harapescu

responsabil vanzari pe Romania

 

Cea mai buna chitara (mai ales daca e aleasa ) de la Hora produsa pentru Romania (la comanda nu produce, cel putin pe mine m-au refuzat sobru) este aia Regun, lemn-lemn, doar ca nu este atat de frumoasa cum ar merita :)

Din cate spuneti, aceasta chitara SM81 este o chitara buna, dar nu e atat de deosebita incat sa-si mentina sau chiar sa-i creasca valoarea in timp, e o exagerare ca va avea "valoare de revanzare f buna" (doar daca Andrei H se va apropia de Andres S., si astfel sa-i dea el valoare, dar asta e greu de crezut azi, desi eu i-as dori).

Daca va faceti aici reclama, macar sa fie credibila(nu era reclama daca va rezumati la prezentarea materialele din care e facuta) .

 

Presupunand ca sunt adevarate cele spuse de dvs., consider ca ar fi fost bine sa precizati si:

- "serie limitata in romania, maxim 10 bucati" = se produce pentru export, cele maxim 10 bucati sunt foarte bune sau cele mai bune, restul este dat la export

- "spatele din palisandru" = despre fata am zis ca e din cedru masiv, aici se subintelege acelasi lucru, nici gand sa fie placaj

 

Ceea ce este dupa semnul egal trebuia precizat, cele scrise de mine sunt false, dar asta se sugereaza.

 

Eu stiu ca patronul actual tine inca la calitate(nu am nici un motiv sa-l vorbesc de bine, am zis mai sus, desi nu ma dau banii afara din casa, am vrut sa-mi fac o chitara mai bunicica acolo, dar cred ca au atata de lucru incat nu-i intereseaza sa multumesca un client oarecare ca mine) ; totusi, stiu de la prieteni ai mei care pleaca mai des din tara ca sunt de calitate mai buna 'horele' pentru export si , din alte surse, ca acelea care nu trec de exigentele pentru export nu sunt puse pe foc, ci la vanzare in tara.

 

Pentru Andrei: s-o stapanesti sanatos, e o chitara buna, mai ales daca ai testat cateva si ai ales una; e adevarat ca la pretul ala , Hora bate orice chitara asemanatoare (ca dimensiuni, materiale folosite) din motive de cheltuieli de transport,taxe vamale=0 lei, dar si pentru ca, in medie, la ei se lucreaza bine

Pretul de 100 de lei (ron-ul asta-i o tampenie bancara, moneda noastra e leul) pentru o lectie, chiar daca e de 2 ore, e exagerat pentru un incepator, un pret normal e vreo 30 de lei.

Nu stiu ce varsta ai, ai fi putut face chitara clasica la o scoala de muzica cu cheltuieli mici.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

QUOTE (beginner2009 @ Oct 31 2010, 08:06 PM) SM 81: serie limitata in romania, maxim 10 bucati:

gat din paltin/cedru

fata din cedru masiv

eclisa si spatele din palisandru

model rar distribuit in romania

(nu mai sunt sigur dar parca limba chitarei este din abanos

pentru cine stie sa "citeasca" o chitara este o chitara de pastrat, va avea valoare de revanzare f buna....

sa o stapanesti cat mai mult

Gabriel Harapescu

responsabil vanzari pe Romania

 

 

deci unde's celelalte maxim 10-1 bucati?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

la persoane fizice vandute direct sau la magazine, nu pot tine evidenta la fiecare chitara - numele si prenumele noului proprietar si eventual orasul....

 

Referitor la ...Presupunand ca sunt adevarate cele spuse de dvs., consider ca ar fi fost bine sa precizati si:

- "serie limitata in romania, maxim 10 bucati" = se produce pentru export, cele maxim 10 bucati sunt foarte bune sau cele mai bune, restul este dat la export" pot sa te intreb pe ce te bazezi cand iti exprimi aceasta opinie? Nu stii ce presupune productia de instrumente muzicale intr-o fabrica, nu cunosti ce presupune o linie profesionala de lacuire de exemplu. NU se poate face numai un numar limitat de chitare, insa selectia presupusa de Dumneavoastra nu seface, toate chitarele sunt verificate inainte de a fi scose pe piata. Pentru mai multe detalii de gen putem discuta pe mail. Nu vreau sa imi fac reclama aici, pur si simplu eu mi-am declinat identitatea, o poti verifica usor. Din cate vezi nu am scris numele angajatorului meu, asadar nu am facut publicitate.

" ... (la comanda nu produce, cel putin pe mine m-au refuzat sobru)" - nu am capacitate disponibila de productie pentru instrumente executate la comanda, daca doresti o chitara facuta la comanda sau iti pot furniza informatii in aceasta problema astept sa imi scrii un mail, iti voi raspunde direct pe mail.

 

Multumesc moderatorilor pentru disponibilitatea de a adauga aceste precizari.

Cu stima,

Gabriel Harapescu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.