www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lamuriti-ma


Guest RbkPlay
 Share

Recommended Posts

Guest RbkPlay

Buna... sunt nou pe acest forum.. si as dori sa ma apuc si eu de cantat la chitara... Intrebarea mea este daca aceasta chitara: http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...4-4-id4922.html valoreaza 400 RON (celelalte accesorii fiind bonus) sau Chitara+accesorii = 400 RON ? ( asta insemnand ca, chitara valoreaza mai putin de 400RON ( deci calitate mai proasta) ). Daca credeti ca nu este o chitara buna pt incepatori as dori sa imi sugerati alta.. in jur de 400 RON...

Edited by RbkPlay
Link to comment
Share on other sites

e o chitara destul de buna pt incepatori pt ca...fiind abia la inceput o sa o cam lovesti si o sa o zgarii de cateva ori :)) asa ca nare sens sati iei o chitara scumpa la inceput :). o alta alternativa ar fi un stagg acustic, e vreo 3 milioane se gaseste cam vis a vis de magazinul senia dar e numai chitara, fara husa care e cam 80 lei, tuner care e cam 50 de lei.dar oricum setul pe care lai gasit este foarte bun pentru un incepator :lol: multa bafta :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest RbkPlay
e o chitara destul de buna pt incepatori pt ca...fiind abia la inceput o sa o cam lovesti si o sa o zgarii de cateva ori :D ) asa ca nare sens sati iei o chitara scumpa la inceput :lol: . o alta alternativa ar fi un stagg acustic, e vreo 3 milioane se gaseste cam vis a vis de magazinul senia dar e numai chitara, fara husa care e cam 80 lei, tuner care e cam 50 de lei.dar oricum setul pe care lai gasit este foarte bun pentru un incepator :lol: multa bafta :)

 

Staggul acustic este 3 milioane ? sau chitara asta fara accesorii? :) .. Si daca se poate pune si tu un link cu staggul acustic :) mc :)

Link to comment
Share on other sites

De fapt... credeti ca aceasta chitara: http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...3bk-id3932.html este mai buna decat asta: http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...4-4-id4922.html ??? ...

 

Ce ma intereseaza pe mine este calitatea sunetului...

 

STAGG > Behringer

CU MULT inca......

Am si eu o acustica stagg de cativa ani si sunt foarte multumit de ea.

Fereste-te pe cat posibil insa de electricele stagg....is penibile.....

Link to comment
Share on other sites

Guest RbkPlay
STAGG > Behringer

CU MULT inca......

Am si eu o acustica stagg de cativa ani si sunt foarte multumit de ea.

Fereste-te pe cat posibil insa de electricele stagg....is penibile.....

 

ok.. dar de staggul asta ce spui? http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...03n-id3933.html .... ii mai bun decat celalalt stagg?

 

Edit: De fapt cred ca sunt la fel :)) doar culoarea difera..

Edited by RbkPlay
Link to comment
Share on other sites

Guest RbkPlay
nus la fel? in fine eu zic sa iei stagg...nam link cu el pt ca lam vazut la un magazin. dar oricum stagg acustice sunt mult mai bune :lol:

Ok.. acuma voi cumpara una din astea 2 stagguri daca tot sunt la fel.. va multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Ok.. acuma voi cumpara una din astea 2 stagguri daca tot sunt la fel.. va multumesc :lol:

 

Mergi pe Stagg....nu te va dezamagi calitatea sa :)

Daca eu cand de mai bine de 2 ani si am Stagg acustic , iar multumirea mea pt chitara aia este destul de mare. Este ideala nu numa pt incepatori , ci si pt priceputi. BAFTA LA CHITARIT ! :lol::)

Link to comment
Share on other sites

Guest RbkPlay
NU exista "chitara pentru incepatori". NU E X I S T A.

 

Exista instrumente mai bune si mai proaste. Asta in ce priveste ce se poate masura obiectiv, vorba unui coleg RGC-ist. Adica, daca discutam despre o chitara acustica tip "western" (corzi metalice), una cu truss-rod e mai buna decat una fara truss-rod, una cu pragus si/sau sa de os e mai buna decat una cu pragus si/sau sa de plastic, una din lemn masiv e mai buna decat una din placaj, una cu finish mai subtire e mai buna decat una cu finish mai gros, si asa mai departe.

 

Un incepator trebuie sa isi cumpere cel mai bun instrument permis de buget. Am cunoscut oameni la inceput care s-au lasat de chitara dupa ce au incercat foarte onest sa invete pe instrumente vechi donate de diverse rude sau cumparate de pe la anticariate, cu grifurile indoite fara truss-rod, cu pragusul improvizat din cate o aschie de catre vreun unchi binevoitor posesor de briceag, cu cate o coarda lipsa si o cheita nefunctionala, imposibil de intonat, cu corzile la un centimetru sau mai sus de taste in pozitiile dinspre corp.

 

Pentru incepatori, care sunt mai speriosi, e bine sa cumpere un instrument cat mai bun, care sa ii ajute si sa ii incurajeze. Altfel spus, pe de o parte e mai bine pentru buget sa cumperi un instrument ieftin in caz ca descoperi ca nu e pentru tine chitara; pe de alta parte, cu un instrument ieftin si prost creste considerabil riscul ca vei descoperi ca nu e pentru tine chitara, pentru ca trebuie sa te lupti in plus si cu defectele instrumentului.

 

Deci.. dupa parerea ta... ii bun staggul?

Link to comment
Share on other sites

Guest RbkPlay
Nu am avut sau incercat vreodata o chitara Stagg, asa ca nu stiu doar uitandu-ma la poze. O chitara trebuie, in mod ideal, incercata de cineva cu discernamant inainte de verdict. E valabil chiar si pentru instrumente high-end.

 

In specificatiile de pe site-ul de unde banuiesc ca vrei sa cumperi nici nu apare daca are truss-rod sau nu. Daca nu are, dupa o perioada de uz se va curba ireversibil gatul ei si va deveni din ce in ce mai greu de cantat, chiar daca initial corzile sunt confortabil aproape de taste.

 

ok am inteles ideea :lol: .. Oricum cumpar Staggul.. am auzit numai lucruri bune despre ea.. deci nu cred ca o sa regret :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RbkPlay

Auziti... am gasit acel STAGG SW203BK pe alt site cu un pret mai mic.. : http://www.heatshop.ro/INSTRUMENTE_MUZICAL...731f8d7be5.html ... Vreau sa stiu daca e posibil sa nu fie de aceeasi calitate.... ( primul site pe care am gasit acest STAGG este http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...3bk-id3932.html.... Ideea e... Acest model de chitare este acelasi indiferent pe ce site il gasesc nu? acceasi calitate..

Edited by RbkPlay
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.