www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Laney Cub-head


andjar
 Share

Recommended Posts

Pret:260 de euro fara transport de la laneymusic.ro.

Class A/B 3x12AX7/2xEL84

Tonul:

-clean-ul in stil vox.Nu e foarte cristalin ca un fender/night train/tweaker..dar per total are o definitie buna.Straluceste la capitolul medii si joase care sunt bogate dand senzatie de adancime iar inaltele usor catifelate.

Uimitor cat de bine se pastreaza tonul trecand in regimul ">1W"...se pierd doar din basii care abunda la 15W si bineinteles volum/headroom.

-pe drive se obtine un crunch care-mi place mult..suna mai bine ca un AC15 la capitolul asta.Cu gain-ul la ora 2-3 doza din bridge a strat-ului suna excelent ...aduce a plexi.Iar folosind un bad monkey ca treble booster(level:full/ joase:ora12/ inalte:ora3/ gain(drive):0) peste o setare clean-medium.gain,tonul e chiar fenomenal folosind doza de la neck.

Deci,desi tonul in general are caracter foarte vintage,cu gain-ul dupa ora4 cu un strat si dupa ora 2 cu un les paul,se obtine distors gramada care i-ar satisface si pe metalisti insa cam mult pentru mine.In regim "sub 1W" la setarile astea si cu master-ul peste ora12 e neasteptat de galagios pentru puterea asta.

*de mentionat ca pana acum am folosit doar o boxa marshall haze mhz112b al carei dif. celestion marquee 66(60W 16ohms) am auzit ca nu e cine stie ce.Dupa ce il voi schimba cu un greenback o sa postez noile pareri.

 

Parti bune:

-suna foarte bine

-la ora actuala raportul dotari/pret mi se pare imbatabil:

-fx loop

-">1W setting".Mi se pare cea mai utila treaba...ideal pentru repetitie acasa/inregistrare

-reverb(digital dar destul de bun)

-master volume

-"laney" :)

-pare destul de bine construit(cu amendamentele de la "parti rele"):cutie de pfl dar sasiu metalic si socluri serioase pentru lampi,colturi de protectie,grilaj metalic de protectie in spate.

 

Parti rele:

-made in china

-e acoperit cred cu cel mai ordinar si ieftin tolex

-knoburile albe par de jucarie iar colturile de protectie sunt din plastic

-la pretul asta normal ca lampile sunt cam draft quality(ruby hg)...unii care le-au schimbat cu jj spun ca diferenta e totusi mica

-cablul de alimentare nu e detasabil

-circuitul e pe PCB si din ce am vazut la un laney cub10 e foarte probabil sa contina si ceva rezistori SMD.Bine...nimic musai rau in asta,la pretul asta e ceva normal,insa se pare ca pot fi inlocuiti ceva condensatori pentru cine vrea sa modifice ceva.

post-11373-1284645822_thumb.jpg

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.