www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesor De Chitara


Paulbv17

Recommended Posts

saloo. recent mi-am cumparat un Epiphone Les Paul Standard de la MC Music in bucuresti. Problema e ca acum am nevoie de un procesor pt chitara si nu stiu pe care sa il aleg. Am o recomandare de la un prieten pt aceasta:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=992

 

Eu sunt multumit de el. atat cat se poate citi despre el. Aveti alte recomandari sau sub ce criteriu sa caut unu mai bun?

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest killkillkilll
saloo. recent mi-am cumparat un Epiphone Les Paul Standard de la MC Music in bucuresti. Problema e ca acum am nevoie de un procesor pt chitara si nu stiu pe care sa il aleg. Am o recomandare de la un prieten pt aceasta:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=992

 

Eu sunt multumit de el. atat cat se poate citi despre el. Aveti alte recomandari sau sub ce criteriu sa caut unu mai bun?

 

Mersi

 

 

Conteaza foarte mult cam pe ce gen te axezi. Nu stiu daca ai observat, dar daca te uiti la reviewuri la ultimele noutati aparute vei vedea foarte multe recomandari in functie de produsul analizat. Sunt pe net foarte multe reviewuri interesante, care-ti explica clar de ce un procesor e mai bun ca altul intr-o anumita arie. Acum... sincer, zoomu' ala nu ma incanta foarte mult, iar la pretul asta ceva nou si bun... nu prea gasesti - parerea mea. Adevarul e ca este o serie de la zoom, de-a dreptu' bestiala, pe lampa - genial. Numa' nu-mi amintesc seria :lol::) , insa costa vreo 1000-1200 ron. La pretul zoomlui propus de prietenul tau ai putea incerca cu un Boss GT6, avand in vedere ca ti-ai luat Epiphone Les Paul, presupun ca esti axat mai mult pe solistica/hard rock/heavy metal(?). Insa in acelasi timp, mai ai o posibilitate cu care sa acoperi doua arii. Daca vrei in schimb un sunet mai dur, poti sa lasi procesorul si sa-ti iei un Line 6 Uber Metal pedal, care e foarte, foarte versatila si poti sa si reduci duritatea distorsiei in caz ca vrei ceva mai soft (oricum nu poti canta Placebo sau Coldplay pe ea ^^). Acuma, cu o pedala nu faci foarte multe, dar te poti distra cu ea o vreme pana mai pui bani deoparte. Si oricum pedala e foarte puternica, eu am cantat cu ea si intr-un concert acum cativa ani, fara nimic altceva intre ea si spate. :lol:

 

Oricum ca o ultima idee, eu personal, chiar nu pot sa-ti recomand zoomu' ala din multe motive, dar nu are rost sa ma pun sa le insir aici, pentru ca vei gasi si tu pe net la reviewuri. :) Bafta

Edited by killkillkilll
Link to comment
Share on other sites

saloo. recent mi-am cumparat un Epiphone Les Paul Standard de la MC Music in bucuresti. Problema e ca acum am nevoie de un procesor pt chitara si nu stiu pe care sa il aleg. Am o recomandare de la un prieten pt aceasta:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=992

 

Eu sunt multumit de el. atat cat se poate citi despre el. Aveti alte recomandari sau sub ce criteriu sa caut unu mai bun?

 

Mersi

Am cumparat un procesor din acesta este super , de mult am vrut sa cumpar dar ...pana m-am hotarat .de fapt eu aveam efectele in Zoom-H4 dar pe care-l folosesc ptr inregistrare asa ca nu pot folosi si ca efect pe scena si ca recorder...asa mam tot hotarat un timp...pana am cumparat si ma bucur es super...

 

AD si DA 96KHz/24bit DSP 96KHz /32bit procesor rapid ! la pitch control latenza nu se simte.Asta ma interesa ca sa folosesc Acoustic "simulatorul" din el cu pitch+12 suna bestial .Noise gate-ul Zoom este foatrte bun.

 

Distorsurile super bune esantionarea ( sampling ) la 96KHz cu 24 bit poate reda sunetele extrem de taioase fara a distorsiona..si Strat-ul este suportat cu doza bridge cantat pe coarda "e" peste octava! si nu apar IMD ( intermodulatii si zgomote de insertie )

O treba buna este ca poti selecta la expression pedal "gain"-ul! asa ca ai distorsuiunile "sub talpa" !

Nu trebuie sa te jocui cu potmetrul de volum ca sa gasesti la milimetru punctul optim distors/definitie ai la pedala o plaja larga de reglaj.

 

O sa pun in topicul " Tonul" sample cu diferite reglaje si tonuri...are multe posibilitati se poate canta absolut orice gen/stil.

de la "acoustic" pana la metale..

 

 

Pret/Calitate cred ca este una din cele mai bune procesoare de chitara. ( mai am 4 procesoare in aceiasi categorie de pret) .

 

 

Am si facut in graba o piesa folosind acest Zoom ..Tema este o piesa vocala ,am facut aprox linia de voce asa doar de proba .Sunetele sunt extrem de clare fata de alte pedale /procesoare chiar si cu "gate"-ul scos .EQ-ul este foarte bun frecventele centrale sunt alese bine .(procesoarele mai scumpe /mai mari au EQ parametric la care se pot muta frecventele centrale ale benzilor de EQ .La acestea mai simple daca aceste frecvente centrale nu-s la locul potrivit e greu sa modifici sunetul in cea ce doresti.si esti nevoit sa folosesti doar preseturile date de producator).

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?pid=1371028&t=9576

 

Chitara ritm mai trebuia mixata dar nu am mai avut rabdare era ora 2 noaptea..cand am mixat ...hehe se aude mai clar l ainceputul piesei ..este doar un sound .cu un reglaj se pot face mii si mii de reglaje numai pe acest sound numai din EQ,Gain,Compresor ..aici am reglat un sunet ca sa nu deranjeze soloul si orga dar sa se auda prin toate.din spate ..numai ca nu am mai avut rabdare sa mixez..( una suna in multimix si altceva suna in mixdown )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.