www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hollowbody


Blondu
 Share

Recommended Posts

Am un hollowbody care are 2 scobituri in forma de S .. ca la vioara sau cum are Paul Gilpert desenat pe Ibanezu lui.

Problema este ca atunci cand dau mai tare ampu' intra in rezonanta f urat cu cutia de rezonanta.

Am vazut pe la teveu ca solutia ar fi sa astup gaurile .. am vazut cu scoci .. dar mi se pare taranie.

Stie careva daca exista ceva special de cumparat?

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

:( N-am auzit si nici n-am vazut asa ceva.

Si mie mi se intimpla, doar cind dau foarte tare >30-50w si uit sa tin mina pe corzi. Iar cu scotch-ul nu cred sa rezolvi ceva - pentru ca atit cutia de rezonanta intra-n rezonanta :) corzile, care sint expuse pe o lungime mai mare decit la "solid-body", cit si tail-piece-ul. Deci de la un capat la altul al chitarii "vibratia" se simte foarte bine :) - dar probabil nu-ti spun o noutate!

Citeodata, e foarte misto, caci si la puteri mici poti controla feed-back-ul cind cauti sa obtii asta cu orice pret.

Dar tine-o cit mai strins lipita de corpul tau, palma si antebratul pe corzi si n-o sa mai faca!!! [la puteri mici] - caci daca dai tare - trebuie sa si cinti, nu sa te agati de chitara :) .

 

@malex - pe scurt: sigur ca toate astea [spuse mai sus] se rasfring asupra dozelor, dar nu ele sint "cauza".

Link to comment
Share on other sites

Malex .. te asigur ca nu e de la doze. Fac pariu cu tine pe cat vrei.

Stii tu cutia fiind goala rezoneaza cu sunetu care iese tare prin difuzor. Mai ales pe basi .. pe mi pe la.

 

Chestia cu pus mana pe corzi e relativa.. pentru ca nu poti canta numai asa. Si din cate am vazut ca sunt mai multi chitaristi care canta in concerte mari cu multe ampuri pe hollowbody .. chiar distoarse. Si totusi nu le intra in rezonanta.

 

Sunt sigur ca am vazut in mai multe locuri cum se acopera gaurile si nu mai lasa sunetu sa intre in cutie. Intreb inca odata daca exista ceva de cumparat si nu de improvizat.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Adevarat !!! :) ai fost prea subtil.

... nu avem de ce sa polemizam pe tema asta, pentru ca ai/am dreptate:

Relatia directa este doza><difuzor.

explicatie: ... eu n-am facut altceva, decit sa expun cauzele... [gindindu-ma ca mai citesc si altii postul asta, care poate ar vrea sa inteleaga ce se intimpla cu felul asta de chitari]

Link to comment
Share on other sites

Tin sa te contrazic malex. Tu ai cantat vreodata pe un hollowbody la volum mare?

Daca nu.. nu ai de unde sa stii.. crede-ma nici eu nu credeam. E diferit fata de solid body.. foarte diferit.

Efectiv iti vibreaza toata chitara in brate si te vibreaza si pe tine :) si nu prea ai ce sa-i faci.

Normal ca daca inchizi volumul se deschide circuitul adica ampul nu mai scoate nimic deci nu mai are ce sa produca rezonanta.. dar problema sta in cutia de rezonanta.

Link to comment
Share on other sites

N-am cintat niciodata pe asa ceva, dar din cite am auzit asta e o problema extrem de intilnita. Majoritatea isi baga bureti in chitara, sau gasesc diverse metode de a-i reduce rezonanta. Concluzia mea e ca aceste chitari de fapt nu prea sint facute sa se cinte cu ele la volume mari cu ele, decit daca le compromiti cumva rezonanta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.