www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hora Reghin Standard M


Guest adrian003
 Share

Recommended Posts

Guest adrian003

Deoarece le-am cerut parintilor prea multe lucruri la care am renuntat nu vor sa imi cumpere chitara si vreau sa imi strang de un hora standard pt ca e cel mai ieftin. Se poate invata pe ea cat de cat decent ?nu vreau sa dau banii degeaba :) eo cant vocal si as vrea si la un instrument.

Link to comment
Share on other sites

Guest oancius

si eu am catatn 2 ani pe o hora clasica si apoi am sarit pe electrica si mi-a placut .. da am luat cea mai scumpa hora pentru ca auzisem ca nu sunt prea bune :) si daca nu aveam ban ide altceva am luat o hora la 3mil 800 dar erau si al 1 mil 200 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest adrian003

ce este foarte trist e faptul ca desi st din acelasi oras cu liceul meu ne tine in internat si nu pot sa iau chitara cu mn (cred).O sa incerc sa strang eu bani +ce mai imi dau parintii(trb sa imi dea :lol::) )si in vacanta viitoare sa imi iau una pe la 4-5 mil dar eu as vrea una acum:D nus ce sa fac

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

am eu o electroacustica de vanzare ...dar nu e ce te intereseaza...e un hora dreadnought nu stiu ce model e:)..daca esti interesat astept pm'

 

stima

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

sincer, nu ti-as recomanda hora standard m.are corzile f departate de grif.cel putin la a mea asa. pãi pnm (de la guitara) :)) . are distanta la fretu 12 de 1 cm

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o hora standard m si mi se pare mai mult decat buna. Am tinut corzile originale un an fara probleme. Chir daca corzile sunt mai departe de grif iti formezi degetele.Asa ca eu zic da.

Edited by Elvis
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
sincer, nu ti-as recomanda hora standard m.are corzile f departate de grif.cel putin la a mea asa. pãi pnm (de la guitara) :)) . are distanta la fretu 12 de 1 cm

 

Corect! Omul are dreptate, Hora standard are o actiune imensa si o sa te chinui sa canti pe ea. Ai rabdare, strange bani si cumpara macar un Stagg

Link to comment
Share on other sites

Guest CristianT
Astept pareri de la cei care au avut o asemenea chitara

 

Ai cumparat pana la urma? Si eu vreau sa cumpar una. Mentionez ca sunt incepator, si am auzit ca este f buna pentru incepatori

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Corect! Omul are dreptate, Hora standard are o actiune imensa si o sa te chinui sa canti pe ea. Ai rabdare, strange bani si cumpara macar un Stagg

 

 

Tin sa te contrazic...si pe toti cei care critica chitarele Hora. Intr-adevar chitarele ieftine sunt lucrate "mai superficial", nu e normal ? si acelasi lucru pot sa spun si despre chitarele de brand strain. Chitarile Hora mai scumpe de la 500 ron in sus sunt super chitare. De exemplu vezi gama Eco de chitare clasice. A tinut careva in mana vreuna sa vada cu cata acuratete si precizie este lucrata? A cantat pe ea? La fel si despre seria SM. In plus cele electro-acustice au preamp Fishman care e foarte laudat in afara. O chitara Hora mai ieftina (sub 300 ron) o cumperi si o mai "imbunatatesti" acasa daca te pricepi. De exemplu eu am avut o Hora Turist si acum am Hora Standard. Le-am luat pentru calatorie. Turist nu-l mai am. La amandoua le-am schimbat saddle-ul ca sa mai micsorez distanta corzi-grif. Am pus corzi bune (gen D'addario) si suna mai mult decat bine, are rezonanta fantastica, si suna mai bine chiar decat un Fender acustic. Hora Standard are si tiga de metal prin grif, nu este ajustabila, insa constructia chitarii este foarte solida. Intr-adevar cand le-am luat i-am rugat pe cei de la Rapsodia sa mi le arate pe toate pe care le aveau pe stoc atunci si din toate am ales una care mi s-a parut mie ca se prezinta mai bine tehnic si estetic. Deci recomand oricarui om care vrea o chitara pentru zdranganit cu prietenii pe munte, afara sau acasa in camera, sau pentru invatat.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

am eu o electroacustica de vanzare ...dar nu e ce te intereseaza...e un hora dreadnought nu stiu ce model e:)..daca esti interesat astept pm'

 

stima

 

A mea are 1.2 cm :)) .

Link to comment
Share on other sites

sincer, nu ti-as recomanda hora standard m.are corzile f departate de grif.cel putin la a mea asa. pãi pnm (de la guitara) :)) . are distanta la fretu 12 de 1 cm

 

La Hora a mea..are la fretu 12 , 2 cm :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.