www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza Seymour Duncan Pe Jackson Dxmg


Guest heavy_n1ght
 Share

Recommended Posts

Guest heavy_n1ght

Am un Jackson DXMG cu doze EMG-Hz si trm. Floyd Rose.

 

Vreau sa`mi schimb doza de bridge. Ma gandesc sa`mi iau Seymour Duncan SH-6 Duncan Distors.

 

intrebari:

 

1. credeti ca as avea vreo problema dk o inlocuesc (tinand cont k instrumentu e cu doze emg) ? dk pun pick switchu la mijloc (dk combin dozele) voi avea vreo problema ?

 

2. ar fii mai bine sa`mi iau TB-6 din cauza ca am floyd rose ?

 

3. ce parere aveti de dozele seymour duncan sh-6 sau tb-6 ?

 

Bafta all

Link to comment
Share on other sites

1) Nu vei avea nici o problema, dozele EMG-HZ pasive nefiind defazate fata de cele SD.

 

2) Da. Desi SH-6 are output mare (SH-8 Invader nu are varianta trembucker tocmai pentru ca are suruburile alea imense si output monstruos), e mereu recomandabil sa folosesti trembucker daca ai Floyd.

 

3) Foarte buna :) Output foarte mare, acuretete buna, sunet care taie (favorizeaza mediile inalte, ca sa 'iesi in fata').

Link to comment
Share on other sites

Guest heavy_n1ght

Daca mai pui si un Jazz la neck te-ai scos!!

 

ar fii tare dar nu prea am bani si pt neck ma multumeste sunetu cald al dozei emg-hz.

 

ma gandeam la o chestie...

la un solo de ex. ... il incep pe bridge si la unele faze vreau sa schimb sus la neck .. o sa am diferenta de volum ?

Link to comment
Share on other sites

Guest heavy_n1ght

Daca ai HZ-3 sau HZ-4, probabil ca nu sau oricum foarte foarte mica, nimic ce nu se poate rezolva cu o balansare buna a inaltimilor dozelor.

 

 

10x

 

sper sa fie ok

Link to comment
Share on other sites

Guest heavy_n1ght

Nu am ales doza asta doar k are "distors" in nume...

 

Alea sunt dozele duncan custom si duncan jb, nu ?

 

am stat sa le compar pe site si am ajuns la concluzia k doza tb-6 e cea mai buna alegere pt mine plus ca am mai citit diferite comentarii pe niste siteuri si toata lumea avea o impresie f buna despre doza asta...

Link to comment
Share on other sites

asa e malex, am si eu un jackson cu JB in bridge si e super tare, frate! si f. "versatila" :) dar ma roade sa incerc si un custom. succese multiple!

5-ul e un pic mai intzepata, cu prezenta mai multa pe medii. sound-ul nu este atat de rotund ca la JB. poate din cauza magnetului ceramic.

Ma rog, asta-i parerea (urechea) mea - si nu pe site, ci pe viu. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.