www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Anthrax & Beyond Fear


Killahead

Recommended Posts

Ieri mi s-a implinit un vis pe care il am de cand aveam 13 ani (deci cam de multisor... ;) )

 

....sa-mi vad trupa mea preferata de Thrash Metal in concert. Nu ca nu i-as mai fi vazut; i-am vazut acum 2 ani dar nu mi-au placut din 2 motive si anume: nu era formula originala (ma refer la cea de succes) si la voce era John Bush, un vocal pe care l-am acceptat ca si fan insa nu l-am iubit niciodata. In plus, nici nu stiu de ce se mai numeau Anthrax. Mai potrivit era sa se numeasca Anthsaint (50% Anthrax - Scott, Charlie si 50% Armored Saint - John Bush, Joey Vera). Imi amintesc ca in timp ce urmaream concertul impreuna cu cativa membrii ai formatiei Death Angel mi-a venit aceasta "revelatie" si am ras toti cu pofta!

 

Incep cu marea dezamagire. Cu toate ca am fost pe Guestlist (asta insemnand ca puteam sa fac si niste filmari sau poze) am fost taiat impreuna cu aproape toti care eram pe ea de noul manager al trupei Anthrax, un tanar dornic de afirmare se pare. Cu astfel de apucaturi o sa reziste in biz la fel de mult ca un om de zapada la tropice. Se pare ca regula nr. 1 nu o cunoaste: live and let live. Eu ii doresc multa bafta in showbusiness si sa auzim numai de bine :)

 

Asta a fost SINGURUL punct slab.

 

In timp ce imi luam ceva de baut (Bonaqua, da?) a inceput sa cante trupa din deschidere. "Aha, pretty heavy shit!" mi-am zis in gand. Nu stiam cine sunt, nu scria pe afis. Cand am intrat mi-a picat falca pe podea! Pe scena era mr. RIPPER!!!!!!! WOW! Cu noua lui trupa, Beyond Fear. Material bun, miscare pe scena si nu in ultimul rand EL la voce. Ma bucur enorm ca a avut puterea sa continuie dupa farsa care i-a fost facuta de catre Judas Priest. De la ultimii numiti a cantat doua piese, One On One si Burn In Hell. Sunt curios cum va fi albumul lor care va aparea la casa de discuri germana SPV (Steamhammer) pe 05.05.2006.

 

Si a venit si marele moment. Pe scena au intrat Joey Belladonna, Dan Spitz, Scott Ian, Frank Bello si Charlie Benante adica ANTHRAX. And they took no shit, vorba cantecului :o Au cantat TOT ce trebuia. Vreti exemple? Poftim: Among The Living, A.I.R., Medusa, Caught In A Mosh, Antisocial, I Am The Law, Efilnikufesin (N.F.L.), Indians si lista ar mai putea continua. Marea surpriza a fost ca au cantat si I'm The Man, una dintre primele incercari de fuziune ale genurilor Metal si Rap (de fapt a doua, dupa Aerosmith & Run DMC). Vreti sa stiti cum a sunat trupa? Ascultati albumele mai vechi si updatati soundul la cerintele anului 2006. Adica au fost CONCRETE :( Personal am fost enorm de impresionat de Joey Belladonna care nu numai ca arata ca acum 20 de ani dar si canta mai bine ca niciodata! Una peste alta, au fost mult mai buni decat pe CD. Si asta e ceva, nu?

 

Va pun cateva intrebari care ma "rama" de mult (ca sa o citez pe rhcp_guitarist :) )

De ce trupele vechi sunt mai bune in concert decat trupele noi?

De ce trupele vechi au mai multi fani chiar si in randul celor mai tineri rockeri decat trupele noi?

De ce trupele vechi au ceva magic, ceva care eu nu l-am intalnit decat foarte rar la trupele noi?

Unde sunt trupe noi de calibrul unor Metallica, Iron Maiden, Sepultura sau Megadeth, ca sa dau doar cele mai uzuale exemple? Doar si ei au fost debutanti odata, nu? Eu inca astept. Am timp.

 

Acestea sunt intrebari pe care mi le pun dupa fiecare concert la care iau parte. Si au fost foarte multe, stiu despre ce vorbesc. Poate imi raspunde cineva...

Pana una-alta ma bucur de trupele mele dragi pe care le voi vedea si de acum inainte de cate ori voi avea ocazia.

 

Long Live Rock'n'Roll!!!

 

PS

Pozele sunt facute cu telefonul... Cu dedicatie speciala pentru RipperClone :) Sorry, asa au iesit. Cum am zis mai sus, "miscare pe scena" B)

 

Anthrax http://www.anthrax.com/

Tim Ripper Owens http://www.timripperowens.com/index.html

post-1237-1146048286_thumb.jpg

post-1237-1146048303_thumb.jpg

post-1237-1146048317_thumb.jpg

post-1237-1146048330_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Btw, Tony, sa asculti Killswitch Engage, niste metalisti britanici mai tineri, s-ar putea sa-ti placa mult de tot. Asta ca paranteza la faza cu trupele noi.

 

Aha, am auzit de ei. Thanks, o sa ascult! Totusi eu as vrea sa-i vad LIVE. Acolo e marea buba...

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

Multumim de dedicatie... Ripper suna bine de tot pe albumul asta nou cu Beyond Fear (desi... cum sa zic... e cam traforaj viteza :) ). Insa eu tot Iced Earth-ul nou il astept :)

Link to comment
Share on other sites

De ce trupele vechi sunt mai bune in concert decat trupele noi?

De ce trupele vechi au mai multi fani chiar si in randul celor mai tineri rockeri decat trupele noi?

De ce trupele vechi au ceva magic, ceva care eu nu l-am intalnit decat foarte rar la trupele noi?

Unde sunt trupe noi de calibrul unor Metallica, Iron Maiden, Sepultura sau Megadeth, ca sa dau doar cele mai uzuale exemple? Doar si ei au fost debutanti odata, nu? Eu inca astept. Am timp.

 

Pentru ca am crescut noi cu ele si suntem subiectivi, pentru ca deja fac parte din noi.

La fel poate spun si parintii nostri de muzica vremurilor lor.

La fel or sa spuna copiii nostri.

 

Faptul ca astepti .... io unu zic ca ai de stat. Indiferent cat de buna va fi o trupa noua, nu va atinge pragul ALA.

 

Poate bat campii (desi 95% sunt convins :) ca am dreptate :) )

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca am crescut noi cu ele si suntem subiectivi, pentru ca deja fac parte din noi.

La fel poate spun si parintii nostri de muzica vremurilor lor.

La fel or sa spuna copiii nostri.

 

Faptul ca astepti .... io unu zic ca ai de stat. Indiferent cat de buna va fi o trupa noua, nu va atinge pragul ALA.

 

Poate bat campii (desi 95% sunt convins :) ca am dreptate :) )

 

Bafta

 

"De ce trupele vechi au mai multi fani chiar si in randul celor mai tineri rockeri decat trupele noi?"

 

 

Mai ramane aceasta intrebare.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

eh nu cred ca la asta se refera Killahead , nu e vba de timp, el cred se refera la valoarea lor , ca da la urma urmei toate trupele astea mari au fo si ele la inceput si au avut un impact destul de rapid

later edit: si eu am modificat postu acu :)

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.