www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Tremolo


Guest B0gdan
 Share

Recommended Posts

Guest B0gdan

Salutare! Am un Jackson JS10 din 2007.La inceput nu era nicio problema,insa de o perioada am inceput sa am batai de cap cu tremolo,adica atunci cand il folosesc mi se dezacordeaza toate corzile. Am cantat o perioada fara tremolo,dar acum as vrea sa-l fac sa functioneze ca la inceput.

Acordez chitara cu bara,daca fac un bend pe oricare din corzi mi se dezacordeaza cu mai putin de un semiton,iar daca folosesc bara,revine la normal.Am imbus(cel din stanga) pentru reglat,dar nu stiu cum ar trebui sa o fac.Nu prea imi permit sa apelez la un lutier,si nici nu stiu sa fie cineva prin zona Romanului care sa se priceapa la asa ceva.

Inca ceva...Cand am cumparat chitara am primit si cheia din dreapta,si nici acum n-am aflat la ce foloseste...Daca stie cineva la ce e buna,il rog sa-mi spuna.

Multumesc!

Imi cer scuze pentru praful care se vede...

p7150063y.th.jpg

p7150061.th.jpg

p7150062.th.jpg

p7150065.th.jpg

p7150066.th.jpg

p7150073.th.jpg

p7150075.th.jpg

p7150078.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest jacksoon

Strange un pic arcurile din spatele chitarii,dar nu foarte mult.Doar un pic.O rotitura de 180 de grade de surubelinta,ar fi suficient.

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am un Jackson JS10 din 2007.La inceput nu era nicio problema,insa de o perioada am inceput sa am batai de cap cu tremolo,adica atunci cand il folosesc mi se dezacordeaza toate corzile. Am cantat o perioada fara tremolo,dar acum as vrea sa-l fac sa functioneze ca la inceput.

Acordez chitara cu bara,daca fac un bend pe oricare din corzi mi se dezacordeaza cu mai putin de un semiton,iar daca folosesc bara,revine la normal.Am imbus(cel din stanga) pentru reglat,dar nu stiu cum ar trebui sa o fac.Nu prea imi permit sa apelez la un lutier,si nici nu stiu sa fie cineva prin zona Romanului care sa se priceapa la asa ceva.

Inca ceva...Cand am cumparat chitara am primit si cheia din dreapta,si nici acum n-am aflat la ce foloseste...Daca stie cineva la ce e buna,il rog sa-mi spuna.

Multumesc!

Imi cer scuze pentru praful care se vede...

[

p7150078.th.jpg

 

da ..praful ce nu se vede cu ochiul liber se vede la blitz ..si pe pozele mele

 

 

 

 

Trebuie cumparat un vibrator de calitate din otel special ale carui "muchii de cutit" care se reazama pe pivotii ttot din otel dur rezista la tensiunea corzilor ..

 

Altfel muchia sau si pivotul se tocesc si nu mai exista un singur punct de reazam si mai multe si apar puncte de srpijin in plus care fac ca vibratorul sa nu mai revina in pozitia initiala ...etc

 

sa mai tot descris decateva ori cu desene ilustrative etc...

Link to comment
Share on other sites

Pragus(nut) uzat, astfel incat la folosirea vibrato-ului corzile sa se prinda in nut, vibrato de proasta calitate, pot fi mai multe probleme. In mod special tine cont ca tensiunea arcurilor trebuie sa fie egala cu tensiunea corzilor

 

Corect ...am uitat sa mentionez ca lipsa unui pragus din material grafitat si el duce la nerevenirea in pozitia initiala de echilibru .

 

Daca din orice cauza nu revine coarda in pitch-ul corect ...tragi tare de vibrator i sus sau in spate ca sa intinzi tare coarzile ce vor pozitiona prin tensiunea lor in pitchul corect ( cel anterior reglat )

 

Arcurile nu pot sa traga la loc un vibrator cu muchiile tocite/aplatizate si nici corzie agatate in pragus ..nut ..daca tensionezi corzile acestea revin in pozitia initiala.

 

Idea ar fi ca si acordajul sa se fece dupa o asemenea trensionare prealabila .

 

 

Tensiunea corzi/arcuri este "egala" cand vivratorul este in pozitia de "mijloc" sau plan paralel cu corpul chitarei .

Dar char daca nu este perfect paralel nu conteaza in legatura cu dezacordatul ...

Link to comment
Share on other sites

Idea ar fi ca si acordajul sa se fece dupa o asemenea trensionare prealabila .

 

foarte bine zis. @bogdan daca ai pus corzi noi recent si nu le-ai "intins" asta insemnand ori sa tragi efectiv de ele ori sa canti, abuzezi de vibrato, fara tensionare nu sta acordata. Chiar si tensiunea unui set de corzi poate fi diferita de alt set de corzi de aceeasi grosime.

Link to comment
Share on other sites

Guest B0gdan

@karpi

Multumesc ca mi-ai aratat,daca nu-mi spuneai, nici acum nu observam.Intr-adevar,e cam tocit...Cu siguranta va trebui schimbat

De fiecare data tensionam corzile,dupa care faceam acordajul.

Din pacate pentru mine,pana ce voi lua un tremolo nou,ma voi "juca" cu chitara fara el.

Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi:) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.