www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Doze Sunt Acestea?


Recommended Posts

-Schaller 100%, doze F. bune (anii au trecut, magnetii....).

 

In acei ani (80' si..) Reghin avea schimburi comerciale cu Schaller si construia corpuri/grifuri pt. Framus, le echipau cu Schaller si se vindeau in RFG/world wide - cele refuzate la..."export" se vindeau pe sub tejghea la Muzica.

 

Tot "pe sub masa" gaseai doze piezzo Schaller cu adeziv pt. viori/chitare acustice, erau tehnologie germana, calitate - erste classe.

 

Cu "plicul" mergeai la Barbulescu (sef la Muzica) si iti cumparai cu 7-8 sute Lei - banii de atunci, o chitara in rindul lumii (cam atit era o pensie mica in acei ani )

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

-Schaller 100%, doze F. bune (anii au trecut, magnetii....).

 

In acei ani (80' si..) Reghin avea schimburi comerciale cu Schaller si construia corpuri/grifuri pt. Framus, le echipau cu Schaller si se vindeau in RFG/world wide - cele refuzate la..."export" se vindeau pe sub tejghea la Muzica.

 

Tot "pe sub masa" gaseai doze piezzo Schaller cu adeziv pt. viori/chitare acustice, erau tehnologie germana, calitate - erste classe.

 

Cu "plicul" mergeai la Barbulescu (sef la Muzica) si iti cumparai cu 7-8 sute Lei - banii de atunci, o chitara in rindul lumii (cam atit era o pensie mica in acei ani )

 

multumesc frumos, chiar nu stiam nimic despre ele, si nici n-au nici o inscriptie.

cred ca am sa le mai dau o sansa sa-si faca datoria...inca o data multumesc. :)

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva ce doze sunt acestea? A avut cineva tipul asta? Eu le-am dat jos de pe un bas vechi romanesc, dar sigur n-au fost dozele originale.

 

Multumesc foarte mult.

 

 

GOOGLE ( n-ai auzit la TV ca ezista goagal ?)

 

''Blade guitar pickups'' ,sau ''blade guitar pickups 1960-1970 ''

 

Doza de chitara. Nu-i Schaller ci Hofner ,

 

Late 1960's to mid 1970's: THE TYPE 511(iii) SINGLE COIL PICKUP

 

http://www.vintagehofner.co.uk/hofnerfs/pickups/pup.html

 

http://www.vintagehofner.co.uk/gallery/gallery2/bass.html

Link to comment
Share on other sites

GOOGLE ( n-ai auzit la TV ca ezista goagal ?)

 

''Blade guitar pickups'' ,sau ''blade guitar pickups 1960-1970 ''

 

Doza de chitara. Nu-i Schaller ci Hofner ,

 

Late 1960's to mid 1970's: THE TYPE 511(iii) SINGLE COIL PICKUP

 

http://www.vintagehofner.co.uk/hofnerfs/pickups/pup.html

 

http://www.vintagehofner.co.uk/gallery/gallery2/bass.html

 

cu respect domnu' VIP, am auzit, am cautat inainte sa fac topic si le-am vazut pe cele de la hofner - dozele mele seamana cu modelul 512B de pe site dar sunt cateva diferente. de-asta am intrebat. oricum nu cred ca un om intreg la minte ar fi pus hofner pe o chitara bas romaneasca. :)

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

cu respect domnu' VIP, am auzit, am cautat inainte sa fac topic si le-am vazut pe cele de la hofner - dozele mele seamana cu modelul 512B de pe site dar sunt cateva diferente. de-asta am intrebat. oricum nu cred ca un om intreg la minte ar fi pus hofner pe o chitara bas romaneasca. :)

 

Da si eu am chitara copie LP din '73 cu hardware Schaller si doze din acestea Hofner ...aceste firme pe atuncea conlucrau ... intreresant ca nici una din firme nu si-a pus sigla pe aceste doze .Si basistul avea asemenea doza pe basul Reghin. Eu am cautat mult timp pe ''relatia/ linia'' Schaller aceste doze si nu le-am gasit apoi din greseala am dat de Hofner si mare mi-a fost mirarea .

 

 

Acum astept de la un prieten sa-mi aduca o asemenea doza sa o incerc in locul celor de tip humbucker ce le am pe un bas Reghin ..humbucker-ele sunt .cred ca tot Hofner ...Poate nu-si puneau sigla numai in cazul instrumentellor ce le vindeau sub Brand-ul Hofner ...? .Nu am gasit explicatie .Nu prea cred ca Schaller sa fi cumparat licenta si sa fabrice doze Hofner dar cine stie ?

Se stie ca Schaller si Kahler sunt aceiasi firma si produc hardware la jumatate din firmele din lume , componente de calitate buna plus au linia de dezvoltare proprie .

 

Pe doza piezo Schaller era sigla /logoul tiparit pe un ''timbru'' si lipit pe cutia de ambalaj din plastic .Pe doza efectiv nu-mi amintesc sa fi dost logoul .

In schimb la cele mai proaste chei Schaller ..cele de la chit bass am vazut semnul "S"' de la Schaller pe capacul ce acoperea angrenajul .

 

Tot asa gasim si difuzoare pe care nu este stantat nimic pe carcasa etc ..doar o hartie /carton/plastic autocolant lipit pe spatele magnetului pe care de ex..scrie Fender ,...dar nu-i precis ca este fabricat de firma Fender ci doar achizitionate si ''braduite'' ca si rasoundere ptr calitate sau asa ceva...

 

Dar am si difuzoare Celestion la care exista serii pe toate componentele importante ..magnet , piese polare , membrana . tiparit pe acestea pe langa ''timbru '' cu logo etc...

 

 

Asa ca este dubioasa treaba .In orice caz nu am gasit niciunde acest tip de doza sub brand-ul Schaller .Cum e vorba de Germany pe pagina de cautarea au aparut Hofner si Framus si asa am dat de doza.

 

Eram curios daca se mai fabrica /utilizeaza ..tin minte ca am vazut un prospect din germania cu hardware prin '84 si tin minte ca o asemenea doza costa 80 DM adica aprox 40 de Euro .

Are un sunet foarte bun ptr chitara dar si la bas , suna mai inchis decat un singlecoil de Strat dar mai deschis decat un humbucker , semnalul este mare .Magnet extrem de puternic , trebuie setat mai la distanta de corzi la pozitia neck ca reduce drastyic sustainul ... suna "tight" daca pui aproape.

Micile diferente sunt din cauza ca unele au suruburi de reglaj in dreptul corzilor altele nu au , in plan paralel cu "blade''-ul din centru exista inca o piesa polara sub capac ce urca pana sus,la unele in aceasta a dopua piesa sunt acele suruburi .Nu prea au efect mare de reglaj.La basurile Reghin pare-se erau doze de chitara fara aceste suruburi .Dozele de bas sunt mai ''scurte''.

 

La Reghin nu am auzit sa se fi folosit doze facute la noi la chitarele de dupa '72 dar cine stie ..tot de la cei de la Reghin am inteles ca se foloseau hardware si din Japonia si din Bulgaria .Prietenii care s-au dus sa-si faca chitare la ''comanda '' prin '85 au si vazut in curtea fabrici pickguard-uri japoneze ptr chit bass etc gramada in curte nu aveau voie sa le utilizeze la chitarele fabricate caci nu era aprobat in proiect .Asa ca au folosit dozele i restu si pickguard-ul nu.Prieteni au cerut sa le puna pickguard din acela frumos si nu plasticul nostru de atuncea gri/murdar /gros/ mat ce aduna murdarie si abea de se poate spala...etc...cum am acum pe un bas .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.