www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mai Multe Intrebari Despre Set-up Chitara Acustica


Vali184

Recommended Posts

Salut. Stie cineva daca exstia prin Cluj un "atelier" unde se repara chitare si cam cat ar costa o reglare a truss rod-ului, eventual o inlocuire a nut-ului. este indoit in sus ca in primul si al doilea exemplu. nu stiu daca e diferenta mare sau nu. daca e necesar, voi face o poza maine. se poate face si acasa? toata lumea imi spune ca rup truss rod-ul daca incerc.

 

actiunea la chitara mea la tasta 12, coarda E este de 6mm. am masurat de la coarda la lemn, nu pe fret.

 

 

neck%20relief.gif

 

 

 

 

care este distanta dintre corzi si tastiere potrivita? mie mi-ar placa sa fie mai mica actiunea.

 

 

 

 

si mai am inca o intrebare :)). de ce coardaSol sta mai tenstionata decat celelalte? am corzi de .010-.047

 

 

 

 

precizez ca vorbesc de o chitara acustica

Link to comment
Share on other sites

este indoit in sus ca in primul si al doilea exemplu.

 

 

In primul si al 2-lea exemplu sunt prezentate probleme diferite. Nu le poti avea pe amandoua. Daca ai avut corzi mai groase si ai pus mai subtiri acum, probabil ca o ai pe a 2-a. Dar din descrierea ta, pari sa ai mai degraba prima problema. Deci ce ai? Grifful e convex sau concav?

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa pilesti sadle-ul bridgeului... Adica trebuie sa pilesti calusul. Este o piesa subtire de plastic care este inserata in bridge si pe care se sprijina corzile in capatul de sub mana ta dreapta.

 

La o actiune de 6 mm s-ar putea ca si gatul sa fi fugit putin din imbinarea cu corpul (mai ales daca ai lasat-o in caldura, soare, masina) si atunci lucrurile se complica. Gatul trebuie resetat adica dezlipit si relipit la loc. Aceasta operatiune se face doar la un lutier profesionist si costa probabil cat a costat chitara cu totul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut. Stie cineva daca exstia prin Cluj un "atelier" unde se repara chitare si cam cat ar costa o reglare a truss rod-ului, eventual o inlocuire a nut-ului. este indoit in sus ca in primul si al doilea exemplu. nu stiu daca e diferenta mare sau nu. daca e necesar, voi face o poza maine. se poate face si acasa? toata lumea imi spune ca rup truss rod-ul daca incerc.

 

actiunea la chitara mea la tasta 12, coarda E este de 6mm. am masurat de la coarda la lemn, nu pe fret.

 

 

neck%20relief.gif

 

 

 

 

care este distanta dintre corzi si tastiere potrivita? mie mi-ar placa sa fie mai mica actiunea.

 

 

 

 

si mai am inca o intrebare :) ). de ce coardaSol sta mai tenstionata decat celelalte? am corzi de .010-.047

 

 

 

 

precizez ca vorbesc de o chitara acustica

 

daca nu merge reglajul din truss road ar mai fi o sansa: se dau joi toate tastele si se sfluieste limba pana se uniformizeaza , apoi se repun tastele pe pizitie, se poate salva astfel gatul respectiv: atentie: slefuirea trebuie facuta pe o suprafata plana si lunga, poate gasesti o masina de slefuit rame de geamuri la un atelier de tamplarie, din mana este posibil pana la urma sa o scoti, dar ar fi buna o masina de sfleuit de mana pana la urma, daca nu gasesti una la un atelier

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.