www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pci Sau Firewire


Guest george88

Recommended Posts

Guest george88

Salutare,

 

Vroiam sa cumpar o placa PCI de la RME si anume HDSP 9652 impreuna cu placile de extensie pentru interfetele analogice. Mi-a fost recomandat in schimb RME Fireface 800 pe fireware la un pret un pic mai mare dar cu o versatilitate mai ridicata.

 

As vrea sa stiu parerea voastra despre interfetele audio pe fireware (versus PCI). In special despre RMEFireface 800.

 

Multumesc anticipat,

Edited by george88
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Firewire te scuteste de interferentele electromagnetice din interiorul calculatorului, care iti adauga zgomot de fond. Diferenta nu e foarte mare, dar pentru un purist (sau pentru un studio) conteaza...

Link to comment
Share on other sites

Interfetele audio pe FireWire ale RME sint foarte rapide, ai latente ca la PCI. Pe de alta parte, interfetele audio PCI ale RME nu sint deloc influentate de interferente electromagnetice, sint acoperite cu o pelicula fina de material "izolator" EMI si sint pe optocuploare, cu partea analogica si digitala separate complet. Practic, nu ai nici un dezavantaj pe partea zgomotului cu o interfata RME pe PCI. Singura alegere este de facut pe baza criteriilor de comoditate si dotari - daca ai banii, Fireface 800 merita pt ca te scapa de grija preampurilor, atit pt microfoane cit si pt instrument. Ca o preferinta personala bazata nu pe calitate (care este superlativa la amindoua solutiile, pe care le-am incercat) ci pe dotari si raportul acestora cu pretul, eu as merge pe Fireface 800.

Link to comment
Share on other sites

Interfetele audio pe FireWire ale RME sint foarte rapide, ai latente ca la PCI. Pe de alta parte, interfetele audio PCI ale RME nu sint deloc influentate de interferente electromagnetice, sint acoperite cu o pelicula fina de material "izolator" EMI si sint pe optocuploare, cu partea analogica si digitala separate complet. Practic, nu ai nici un dezavantaj pe partea zgomotului cu o interfata RME pe PCI. Singura alegere este de facut pe baza criteriilor de comoditate si dotari - daca ai banii, Fireface 800 merita pt ca te scapa de grija preampurilor, atit pt microfoane cit si pt instrument. Ca o preferinta personala bazata nu pe calitate (care este superlativa la amindoua solutiile, pe care le-am incercat) ci pe dotari si raportul acestora cu pretul, eu as merge pe Fireface 800.

 

Cu MOTU ai avut ceva experiente? (idem PCI/Firewire)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu te grabeste nimeni mai asteapta , Firewire este viitorul

 

dezvoltarea e rapida am inteles ca deja au sistemul 3 sau 4 la viteza de

 

1600 Kbps , sistemul este deja mult peste USB 2.0 ( 480 kbps )si va fi caci baieti s-au inteles

 

periferice PC si birotice pe USB ,, iar multimedia va fi dezvoltat pe Firewire.

Sa vedem ce iese .

 

Se vor schimba dramatic sistemele , trebuia toamna trecuta dar au amanat cred chiar din cauza "luptei" USB/Firewire , miscari spectaculoase de "divorturi si mariaje " in lumea PC .

 

Acestea amandoua sunt proiectate ptr "studio" portabil , laptop .

 

Procesorul din firewire duce 96 canale cu 96kHz/24 bit .Si probabil mai putine cu 192 Khz/24 bit.

daca se pot configura si folosi e OK.Cred ca pentru studio ati trebuie ca sa inregistrezi live pe

26 canale , cu ceva extensii in plus cred ca atat duce Fireface 800.

 

Daca ati trebuie numai ptr chitara si tragi acasa pe rand instrumentele si nu inregistrezi toba live cu multe microfoane simultan pe mai multe canale , nu ai nevoie .Ci poti cumpara un Alesis Multimix Firewire cu cred de la 4 -pana la 16 canale dar numai iesire Stereo si control Stereo din PC prin control room . e suficient.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.