www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Mxr


Guest mrsambo
 Share

Recommended Posts

Guest mrsambo

Salutare :lol: . Intentionam sa-mi cumpar un MXR distortion 3 sau Boss DS-2 si imi era greu sa iau o decizie, dar cred ca as fi mers pe MXR. Si acum mi s-a pus pata pe MXR ZW overdrive si MXR ZW chorus :lol: . Ce ziceti, se merita sa ma avant la Zakk Wylde? :) Tot ce pot spune e ca suna demential, dar se simte si la buzunar.

Link to comment
Share on other sites

Ordinea preferintelor mele ar fi asa (vorbesc din "testate",nu auzite pe youtube) : Zakk Wylde OD,MXR DIST III si muuuult in spate Boss DS2.

In alta ordine de idei,pentru ca tot pomeneai de buget,poti arunca un ochi la pedalele Analog Sound http://www.analog-sound.com/site/index.php...cream-808-clone si http://www.analog-sound.com/site/index.php...-the-boogie-man (pretul este mai bun si ai si true bypass spre deosebire de oricare din pedalele din lista ta)

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest mrsambo
poti vorbi cu Gabi despre cam care ar fi preferintele tale in ceea ce priveste distorsul in cazul de fata,si se rezolva.Si garantat iesi si mai ieftin.

da. care Gabi?:)

Link to comment
Share on other sites

Salutare :lol: . Intentionam sa-mi cumpar un MXR distortion 3 sau Boss DS-2 si imi era greu sa iau o decizie, dar cred ca as fi mers pe MXR. Si acum mi s-a pus pata pe MXR ZW overdrive si MXR ZW chorus :lol: . Ce ziceti, se merita sa ma avant la Zakk Wylde? :) Tot ce pot spune e ca suna demential, dar se simte si la buzunar.

 

In primul rand iti recomand sa te feresti de Boss. Foarte putine pedale de la ei mi-au placut, mai ales stoc, cele modate pot suna bine. Cele care mi-au displacut poate cel mai mult au fost cele din seria DS.

 

In alta ordine de idei, majoritatea pedalelor facute de MXR mi s-au parut ok, unele chiar bune. Distortion III este una din cele bune, la fel si ZW Overdrive, amandoua suna bine, dar diferit. Una este mai agresiva si are mai mult low end (DIII), cealalta suna ceva mai legat. Acum depinde ce vrei tu sa suni. Eu de exemplu pentru chitari cu single coil as lua Distortion III, pentru humbuckere ZW Overdrive. Si cel mai bine ar fi sa le incerci pe unde poti si dupa ce te-ai hotarat sa le cauti SH, le poti lua la un pret ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest mrsambo
In primul rand iti recomand sa te feresti de Boss. Foarte putine pedale de la ei mi-au placut, mai ales stoc, cele modate pot suna bine. Cele care mi-au displacut poate cel mai mult au fost cele din seria DS.

 

In alta ordine de idei, majoritatea pedalelor facute de MXR mi s-au parut ok, unele chiar bune. Distortion III este una din cele bune, la fel si ZW Overdrive, amandoua suna bine, dar diferit. Una este mai agresiva si are mai mult low end (DIII), cealalta suna ceva mai legat. Acum depinde ce vrei tu sa suni. Eu de exemplu pentru chitari cu single coil as lua Distortion III, pentru humbuckere ZW Overdrive. Si cel mai bine ar fi sa le incerci pe unde poti si dupa ce te-ai hotarat sa le cauti SH, le poti lua la un pret ok.

 

am inteles :). cred ca aleg ZW. mersi de sfat

Link to comment
Share on other sites

Ideal ar fii sa probezi inainte sa cumperi. Aici fiecare isi expune parerea personala, doar ca tu esti singurul care stie ce sunet/ton anume cauti si trebuie sa incerci mai multe pentru a-ti da seama. TReaba cu: "alege BOSS, nu alege BOSS" este strict obiectiva. Desi sunt utilizator de Pedale BOSS nici mie nu mi-a placut DS-2 dar nu ti-as recomanda sa nu incerci aceste pedale.

 

Numai bine si spor la probat!

Link to comment
Share on other sites

Guest mrsambo

sigur ca o sa incerc. doar ca pe youtube imi placea cum suna DS2 :). maine merg la MC si vad acolo ce si cum:D

Link to comment
Share on other sites

sigur ca o sa incerc. doar ca pe youtube imi placea cum suna DS2 :) . maine merg la MC si vad acolo ce si cum:D

 

 

Pe youtube multe suna bine, ideea e sa iti placa si live si sa simti tu ca este ce trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.