www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Sa160 Sau Jackson Js30 Dinky?


Guest S.T.A.L.K.E.R
 Share

Recommended Posts

Guest S.T.A.L.K.E.R

am si eu o dilema: din moment ce vreau sa imi iau si eu o electrica si abordand in special metalul, am pus ochii pe chitarele astea 2: Ibanez SA160 si Jackson JS30 Dinky deoarece mi se par chitare f inspirate la preturi rezonabile. ma puteti ajuta sa aleg sau imi puteti da alte idei, va rog? multumesc :)

Ibanez: http://www.esound.ro/Ibanez-SA160---Chitar...ica,p-991.html

 

Jackson: http://www.esound.ro/Jackson-JS30-Dinky-w-...Bag,p-4217.html

Edited by S.T.A.L.K.E.R
Link to comment
Share on other sites

Guest S.T.A.L.K.E.R
Daca vrei neaparat sa aiba tremolo incearca asta - http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...133&codcp=1 , fara tremolo- http://www.mcmusic.ro/search_result.php?tx...&NrPagina=2 L.P.-ul nu e chiar pentru metale grele dar e ok :)

 

si tremolo-ul de la cort e bun?...ca sa nu ma frec cu schimbat aia, schimbat aialalta ca nu-mi stau corzile in tuning

Link to comment
Share on other sites

Guest S.T.A.L.K.E.R

a, si apropo n-am specificat ca as vrea, daca veniti cu alte chitare, sa coste cam in jur de 10 mil (cam 12 maxim :) ), ca deh...nu mi-am plantat pom cu bani in gradina. ms

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu recomand punte tip Floyd Rose la chitare ieftine. Cel mai bine este, te-ai prins, cu punte fixã.

 

Pãrerea mea este cã Vintage V100 este cea mai buna alegere în aceastã sumã, poți face un efort financiar pentru una nouã sau poți cãuta una la mâna a doua. Ține cont de faptul cã orice chitarã din aceastã categorie de preț este ridicatã destul de mult de o pereche de doze de calitate, pe care, evident, le cumperi separat.

 

Deosebit de important este amplificatorul. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest S.T.A.L.K.E.R
Deosebit de important este amplificatorul. :lol:

 

da, sunt constient de asta. cat despre vintage...nu stiu ce sa zic :) ...as vrea ceva mai spre metal

 

ambele sunt proaste

 

 

detaliaza... sau spune tu o chitara pana in 15 mil care sa nu fie "proasta"

Edited by S.T.A.L.K.E.R
Link to comment
Share on other sites

Guest Dave the Barbarian

Aparentele pot insela, am ascultat metal pe Les Paul, chiar si pe Strat. Se spune ca tonul e in mainile chitaristului, iar constructia lui V100 nu impiedica deloc sunetul de metal, reteta pare in regula. Gandeste-te si la posibilitatea ca mai tarziu sa te plictisesti de metal si sa vrei altceva, caz in care vei fi nevoit ba sa improvizezi si sa nu fii multumit, ba sa cumperi alta chitara. Un alt mit in care eu cred este acela conform caruia daca sunetul "la rece", neamplificat, al unei chitare este muzical si placut, atunci aceasta are sanse mari sa sune a orice cu ajutorul unor degete pricepute, adica este un instrument bun, cantabil.

Edited by Dave the Barbarian
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Asta îți spuneam, dacã ai standarde mai ridicate, nu este niciuna "de metal" cu dozele pe care le au din fabricã, însã în urma unui upgrade, V100 le va lãsa pe toate în urmã - și asta "metal".

Link to comment
Share on other sites

Guest S.T.A.L.K.E.R

mai, zicand metal nu m-am referit numai la sunet, ci si la aspect (ceva cu coarne). :lol: daca e, caut un v99 pe negru (daca sa nu ma duc pe v99-uri sa-mi ziceti :) ). apropo, mai vreau sa bag in ecuatie si chitara asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1891 :lol:

 

Asta î?i spuneam, dacã ai standarde mai ridicate, nu este niciuna "de metal" cu dozele pe care le au din fabricã, însã în urma unui upgrade, V100 le va lãsa pe toate în urmã - ?i asta "metal".

da...m-ai cam pus pe ganduri cu postu asta :) ...ms...daca mi-ai putea arata si o alternativa, adik dupa parerea ta ceva ce e la fel de indicat ca si V100 pentru ce vreau eu... multumesc :)

Edited by S.T.A.L.K.E.R
Link to comment
Share on other sites

Daca as detalia ar insemna sa ma iau de fiecare parte componenta a chitarei. Una pana in 1500 lei ... cred ca asta e cat de cat acceptabila Ep. standard eb am incercat-o, suna bine si e comoda, iar discutand despre jackson, pot spune ca are o grava problema la bridge, e imposibil de reglat in mai putin de o ora.

da, sunt constient de asta. cat despre vintage...nu stiu ce sa zic :) ...as vrea ceva mai spre metal

 

 

 

 

detaliaza... sau spune tu o chitara pana in 15 mil care sa nu fie "proasta"

Link to comment
Share on other sites

Guest S.T.A.L.K.E.R
Daca as detalia ar insemna sa ma iau de fiecare parte componenta a chitarei. Una pana in 1500 lei ... cred ca asta e cat de cat acceptabila Ep. standard eb am incercat-o, suna bine si e comoda, iar discutand despre jackson, pot spune ca are o grava problema la bridge, e imposibil de reglat in mai putin de o ora.

 

 

ok... :)

 

later ed: 450 Euro = 1 920.51178 Ron in ziua de azi

Edited by S.T.A.L.K.E.R
Link to comment
Share on other sites

Guest S.T.A.L.K.E.R
Iti propun sa te grabesti cu decizia ta, am auzit de ceva vreme ca euroiul va creste la 7 lei.

 

 

cat?! :)

 

"Potrivit lui Lucian Anghel, economistul-sef al BCR, cursul va avea o evolutie sinusoidala pe parcursul acestui an, astfel incat nu va atinge nivelul de 5 lei/euro, ci va ramane la o valoare de putin peste 4 lei pentru un euro."

Edited by S.T.A.L.K.E.R
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.