www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Pentru Barreuri


St. Anger
 Share

Recommended Posts

Guest Noxified

Ciudata treaba.Eu nu am avut absolut nici-o data treaba cu asta .Si mai e un prieten d-al meu care are probleme cu barreurile.Mie-mi iasa fara nici cea mai mica problema,din prima.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

step 1: daca ai hora...scapa de ea

step 2: regleaza chitara daca are actiune mare

step 3: incearca sa puicorzi de .010

step 4: daca nu reusesti...incearca pe o clasica

step 5: incepe sa pui doar bara (adica doar degetul 1) cat mai sus...pe freturile 7-8-9, cand iese (adica suna bine, dar fara ajutor din partea celorlalte degete), cobori 1-2 freturi...iar exersezi acolo...cand iese iar cobori. Apoi iei o pozitie de Fm pe fretul 7 (adica un Bm) sau 8 (Cm) si iar faci ca mai sus...cand iese...cobori cateva freturi. Alt tip e sa incepi cu barreurile pe 5 corzi.

 

Eu asa am reusit.

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Salut,

 

Intra la Toni's Corner,si vezi lectia 3.

 

 

Eu dupa aia am invatat:)!

 

 

Te-am salutat!

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest S.T.A.L.K.E.R
step 1: daca ai hora...scapa de ea

 

 

nu sunt deloc de acord. adik eu insumi am o hora acustica (cu corzi de 0.10 :) ) si nu am nicio treaba, pot sa iau barreuri. so don't underestimate our luthiers :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Si eu am invatat barreurile pe o hora si a facut bine la sanatate (adica acum nu am probleme) dar e muuuuuuuult mai usor pe o chitara decenta.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

oameni buni, probabil ca suna stupid, insa aici conteaza fizionomia degetelor mai mult decit forta. degetu' nu e ca o bara de metal, dreapt si la fel de tare pe toata lungimea. fiecare om are articulatiile degetelor ba mai mari, ba mai mici, unii au degetele subtiri, altii au cirnati, etc. si da, unii au mai multa forta in miini, insa NU forta e aia care face diferenta, ci tehnica, felul-n care prinzi acordul.

 

de exemplu, eu n-am nici o problema in a lua acordurile bare majore si, as spune ca nici alea minore (ca la urma urmei doar ridici degetu' mijlociu), right? wrong! conformatia miinii mele nu-mi permite sa prind acordurile minore in aceeasi maniera ca alea majore, asa ca a trebuit sa-mi gasesc alt mod de a cinta acorduri bare minore. fucked up, eh?

 

asa ca poti sa le exersezi si 50 de ani, daca le exersezi prost, nu le vei putea cinta niciodata. cauta pozitia aia in care-ti merge tie, in care indexu poate apasa toate coardele si exerseaz-o p-aia.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.