www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inregistrare


Recommended Posts

Salutare ,

As vrea sa fac cu trupa niste inregistrari in sala de repetitii . Mi-a promis cineva ca imi aduce o placa audio externa .

Mi-ar putea da cineva niste sfaturi pt obtinerea unui sunet cat de cat decent ? ce mi-ar trebui ca software si hardware ... si daca imi puteti da un exemplu de cum ar trebui sa fie " lantul " de inregistrare la fiecare instrument .

vrem sa tragem totul pe rand ., microfoane pentru tobe avem ...

nu am mai facut nu ne pricepem ...

multumesc !

Link to comment
Share on other sites

nu am mai facut nu ne pricepem ...

Angajați un inginer de sunet.

 

Având în vedere cã sunt 1000 de feluri de trupe și 1000 de feluri de a înregistra o trupã, am sã-ți dau un exemplu "obișnuit" pentru trupã cu baterist, chitarist, basist și vocal:

 

tobe: 1 mic de kick (douã dacã vrei sã captezi separat înaltele și joasele), câte 1 mic pt. tom-uri (inclusiv floor toms), 1 sau 2 mic pt. premier (folia superioarã și inferioarã -- atenție la fazã!), 1 mic pt. fus, 2 condensere omni sau cardioide pt. overheads, eventual încã unul sau douã ambientale (room mic).

chitarã: 2 mic în poziții diferite și/sau de tipuri diferite și/sau pe difuzoare diferite ale cab-ului (atenție la fazã!) + eventual unul ambiental mai departe. Cu un singur chitarist ai nevoie de mãcar douã microfoane pentru a obține un ton "plin", stereo.

bas: 1 mic pe cab + o ieșire directã (pre- sau post-preamp)

voce: un condenser bun cu pop filter e prima alegere dar depinde ce se potrivește cu respectiva voce.

Link to comment
Share on other sites

Nu ne-ai spus câte intrãri are placa de sunet. Dacã sunt doar douã e suficient si Windows Sound Recorder. Dacã vrei înregistrare multitrack din nou sunt infinite variante. Cred cã observi cã existã o sectiune întreagã numitã Hardware si Software pentru muzica si s-a discutat de mai multe ori despre DAW-uri.

Evident vei avea nevoie si de mixer.

 

PS: Quick edit-ul nu stie de ISO-8859-2.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.