www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Acustica Noua


Raduxxxx
 Share

Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar o chitara acustica, sau chiar electro-acustica. De bani nu tin sa dau multi, pana in vreo 5-6 mil, dar sa merite, SINGURA conditie e sa aiba corzile apropiate de grif, sau "low action" cum se mai zice. Poate sami zica cineva niste modele pe care a cantat, sau pe care le stie ca sunt bune etc? O chitara buna parca am vazut ca este fenderu cd-60, dar nu am apucat sa testez, defapt nu am testat nicio chitara acustica de la magazin. Vreau niste modele de referinta, de la care pot sa incep cautarea.

 

Cum ziceam, corzi apropiate de griff si eventual posibilitatea de a ajunge mai mult la freturile inalte, Nu stiu cum se cheama genul acela de chitara la care se ajunge cu usurinta pana pe la freturile 17-19.

 

De a schimba distanta corzi-grif nu ma pricep si am auzit ca e mai greu la o acustica fata de electrica, fiind nevoit sa pilesti bridge-ul si nu vreau sa ma aventurez, nu ma pricep iar sa dau tone de bani in plus numi convine, vazusem scoruri de 3mil+ la guitarshop parca :)

 

mersi in avans :lol:

Link to comment
Share on other sites

@red am inteles, deci procesul nu e chiar asa complicat sper totusi sa nu se ajunga acolo.

 

 

Ca modele m-am uitat rapid prin "ofertele" de pe piata, si am gasit urm modele:

 

De la Fender: CD-60

 

si "upgrade-ul" sau CD-60 CE

 

Si de la Ibanez V72-E

 

si upgradeul V72-ECE

 

In afara de faptul ca ar trebui sa le cant la magazin, sa vad cum se simt, principalele diferente dintre modele pe care leam vazut sunt:

 

-ibanezul este putin mai ieftin si ofera si tuner incorporat

-fenderul acustic are un punct in plus deoarece am vazut la altcineva ce poate

-upgrade-urile sunt retusarea formei pentru a ajunge la freturi mai inalte si adaugarea partii electro

 

din ele cam optez din start pentru variantele "upgrade" dar ramane totusi fender vs ibanez. ce ati alege?

 

la alte marci inca nu m-am uitat, o sa postez mai tarziu daca gasesc optiuni bune, astept si sugestii :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.