www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Speakers Vs Monitors


Recommended Posts

Salut! Am si eu cateva intrebari: se poate scoate printr-un monitor un suntel la fel de puternic ca si printr-un speaker? Si daca da cam cati watti trebuie pentru a te putea auzi peste tobe? Si daca am un mixer normal nu powered si folosesc boxa activa pot acoperi tobele? 

 

 

 

 

Va multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

*Oricice incinta acustica are speaker... Cam balbaita postarea ta, in fine...

 

Sunetul final depinde de foarte multi factori, in special boxa. Material folosit, tipul difuzorului, dimensiunile etc, deci probeaza.

Cat despre amplificare... fara ea nu te auzi deloc, nu ca sa te auzi peste tobe.

 

SFAT: Inainte de a te alatura unei trupe, invata si tu ceva despre echipamentul pe care ar trebui sa-l folosesti.

Link to comment
Share on other sites

In principiu, un monitor e doar o boxa care sta culcata :) Ca sa se auda, ai nevoie de amplificare, care poate fi inclusa in mixer (power mixer), separata (power amp) sau inclusa in boxa (boxa activa respectiv monitor activ). Puterea necesara ca sa te auzi peste tobe depinde de ce fel de muzica se cinta, ce instrumente bagi pe monitor etc, dar m-as aventura sa spun ca 100W ar fi de ajuns. Eu unul folosesc un cub de acustica de 30W care mi-e suficient deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

Mda, ... intrebarea e un pic cam incalcita. Dar nu-i bai... :)

Cu puterea electrica si cu "acoperitul tobei" e treaba un pic mai complicata si discutia trebuie nuantata. Puterea electrica e, in general, asimilata gresit ca "taria sunetului".

Totusi, eu zic ca ai nevoie de o incinta cu SPL mare (pe la 100 dB, sau mai sus). Asta e mai important, dupa care vezi, ce si cum si relativ la putere.

Succes !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.