www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Profesor De Chitara- Craiova, Pret Mic


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Salutare, stie cineva un profesor bun de chitara din craiova, sa fac meditatii cu el, si sa aiba un pret rezonabil?

200.000 sedinta de 2 ore mi se pare nesimtire curata :|

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hmm...as zice ca n-ai dreptate. O meditatie pentru admiterea la facultate, in care profesorul nu face decat sa-ti dea teste timp de 2 ore pentru 5-600 000 rol nu ti se pare nesimtire curata?

Link to comment
Share on other sites

Inteleg, aia e nesimtire crasa, insa gandeste-te cum e ca un incepator, care n-are bani sa-si ia o chitara acustica de 5-6 milioane, e nevoit sa dea 800.000 pe luna pt. 8 ore de meditatii la chitara...

Intr-un an de meditatii pierde destui bani...bani de care si-ar putea achizitiona o chitara...

Daca as inota in bani bineinteles ca nu m-ar deranja sa platesc si 200.000 ora unui profesor foarte bun de chitara...

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

arta cere sacrificii :)

 

si totusi nu mi se pare exagerat.. eu la electrica dau 300 de mii pe sedinta.. si p'aici nu am auzit profesori seriosi sa ia mai putin de 150 - 200 de mii..

 

asta dak nu iti gasesti vre-un drojdier de canta prin parcuri si sa ii dau o juma de votka sa te invete rapa :)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

halaaatuu, cat e halatuuu....???

 

Haideti sa fim seriosi... 20 de lei sedinta e pomana curata daca omu stie meserie. Un prof de ASE are tarif standard 80 de lei... pentru 2 ore. Cunosc muzicieni care cer 30 de euro pentru 3 ore. Si stai linsitit, au clienti destui.

 

Din pacate asta e una din problemele Romaniei. Toata lumea vrea sa ia totu pe degeaba, neglijand valoarea muncii depuse acolo.

Link to comment
Share on other sites

Foarte corect, MrJackson.

Si mai e o problema. Multi se plang ca n-au bani, dar nu fac nimic sa-i castige sau sa-i puna la ciorap pentru a-si realiza visele. Nu stiu daca e cazul si aici. Chiar daca sunt elevi sau studenti, in vacante multi prefera sa faca cu totul altceva decat sa munceasca pentru a-si cumpara o chitara. Ce naiba, pentru prima mea chitara am ambalat gris, orez si esenta de rom o luna din vacanta.E drept ca esenta de rom o foloseam si in alte scopuri :) , dar doar indoita cu apa.

Faceti ceva daca va place atat de mult chitara!!! Nu-i chiar asa de greu!

 

P.S. Pentru ultima chitara am tradus acasa, seara, timp de doua saptamani, dupa program, un manual de multifunctionala de vro 25 000 de cuvinte. Deci se poate!

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Subscriu... Cele doua probleme sunt conexe. Io va recomand la toti sa puneti osu la treaba, sa vedeti ce greu se castiga banu si apoi sa carcotiti. Va invit pe oricare dintre voi sa dati meditatii la chitara, sa vedeti daca vi se pare ca luati mult 20 lei pe doua ore.

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Daca face numai cu tine meditatie in alea 2 ore mi se pare un pret super super ok, daca mai sunt si altii(2-3) dar nu foarte multi tot e un pret decent. Daca nu iti permiti 800 pe luna atunci incearca sa lucrezi mai mult singur si sa te duci o data la 2 saptamani si sa fii numai ochi si urechi( si creier!!! :) ) ca sa acumulezi cat mai multe. + cauta diverse traininguri video, lectii de chitara, metode sau cum vrei sa le spui, mie Rock Discipline mi se pare foarte buna, ai ce vedea, ce invata si castigi incredere.

Link to comment
Share on other sites

Guest space

mda...am citit cele spuse de voi mai sus si sunt de acord...

de ce?simplu...cum credeti ca am facut rost de aproape 8 mil ca sa'mi i'au o chitara decenta cat de cat?

pai,am facut burgeri , am carat marfa prin depozite, am dat meditatii la mate si fizica :) ...

ideea e ca daca vrei...poti...(si nu am facut nazuri cand mi s-a oferit sansa sa fac ceva).

deci,viitori guitaristi,uniti-va...aaaa...ups,puneti osu' la treaba :)

Link to comment
Share on other sites

Stiti, am facut topicul asta pt. ca sunt in cautarea unui profesor non-standard.

NU caut un profesor care are nevoie de bani si face totul pt. asta... TREBUIE sa existe o persoana care, de preferinta canta intr-o trupa sau are destui bani, si mediteaza pe o suma mai mica, pentru a invata si pe altii, din iubire pentru chitara, pentru muzica, si pentru a face ceva bun in aceasta tara, mai ales in randurile tinerilor, unde din pacate prostie e in floare in unele cazuri(vezi manelistii, tiganii si scursurile societatii).

 

Still waiting for a miracle to happen :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Frate, cand tie foame... nu iubesti decat ce ai in farfurie. Poti sa fii tu chitaristu lu dzeu... tre sa si traiesti si viata nu e gratuita. Ma mir sa gasesti pe cineva pe gustu tau (bun si ieftin). Cel mult niste oameni simpatici ca Hix care te pot invata cate o jmekerie doua, dar ca sa faci muzica ai nevoie de un prof bun, sau de o disciplina de fier.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

maaaa.. tu vrei si cu poalele-n cap si cu sufletu in rai..

 

cine crezi ma ca vine sa te invete pe tine kitara pe moca ??? a ? astepti sa vina un profesor la tine si sa te invete asa din bunavointa k poate oi fii tu urmatoru hendrix ? crezi k un profesor duce lipsa de elevi ? tu ai nevoie de el ma nu el de tine, el nu moare dak nu ia 200 de mii de la tine.. asa k lasa visele frate fa rost de bani si du-te la un profesor si tine-te de treaba nu mai astepta pomeni..

 

cu o bere pe sedinta oricine te invata acolo sa zdrangani acordurile din prima pozitie.. da frate dak vrei sa canti la kitara sa iti faci trupa si efectiv sa traiesti din muzica.. pai nu mai merge.. te duci la un profesor serios si dak omu cere 200 de mii inseamna k sunt destui care ii dau k altfel ar scadea pretul..

 

concluzie nobody give's a fuck si nu o sa te ajuta nimeni sa fii profesionist in ale kitarii cu 50 de mii sedinta..

 

take it or leave it..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Dar stati baieti ce ati sarit asa pe mine parca v-am jignit cu ceva... nu toti au bani indeajuns de multi(de fapt EU duc lipsa de bani ca ai mei au, dar nu stiu prin ce cai incurcate se pare ca la mine ajunge o mica parte din ei...deh zgarcitii astia...).

 

In alta ordine de idei, mi-a zis tata ca il cunoaste pe un tip care are formatie... desi nu cred ca are timp sa stea sa ma invete pe mine... :|

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

eu nu am nimic cu tine da vad k atata te sucesti si te invartesti.. ti-a zis omu, Hix, k dak vrei sa te duci sa te invete el cate ceva si a cerut un paket de tigari si o cola.. si totusi tu ai zis k vrei pe moca.. nu am vrut sa te jignesc sau ceva da asa sta treaba.. o sa astepti tu mult si bine k sa vina cineva sa traga de tine sa te invete pe moca..

Link to comment
Share on other sites

Guest space

intr-un fel,are si baiatu' dreptate...pt unii meditatiile sunt un vis tocmai din punctul asta de vedere,adica cel financiar...dar chiar si asa...putin efort nu strica...daca nu si nu...o munca titanica dusa de unul singur cu materialele de pe net si sfaturile date de "meseriasi" la o bere...

pt un hobbist in ale chitarii merge,pt ceva mai serios - nu bag mana- n foc.

Link to comment
Share on other sites

Pe hix il cunosc si am vorbit cu el de mai mult timp sa cantam impreuna in vacanta, eu nuv reau meditatii moca, vreau un pret mai mic, in jur de 150 k, in orice caz, pls close topic, prea multe flame-uri.

PS: si voiam un profesor cu experienta, care a absolvit mai multe institutii si stie ce face

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

din pacate nu o sa gasesti un prof cu studii care sa aiba un tarif mai mic de 200 de mii..

 

si totusi de la 150 de mii la 200 de diferenta de 50 de mii.. i dunno.. nu e o diferenta asa mare..

 

p.s. unde's domne flame-urile alea we are having a nice conversation.. :) sorry dak am folosit un ton mai aiurea.. :)

Link to comment
Share on other sites

Alex, am vazut ca exista un liceu de arta in Craiova. De ce nu tragi o fuga pana acolo sa te interesezi?

Si hotaraste-te ce vrei: un profesor cu studii aprofundate sau un chitarist bun dintr-o trupa din Craiova?

Daca taticu' stie pe cineva, insista si daca vede ca esti pasionat, poate desface larg portofelul. Bate-l la cap zi de zi, demonstreaza-i ca asta vrei si ai sa vezi ca pana la urma cedeaza. Si nu-mi spune ca parintii ti-au decis deja cariera ca e nasol.

Bafta!

Later edit. Daca nu deschide portofelul, e cazul sa incepi sa iti faci singur banii. :)

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Bun. Hai sa punem punctul pe I. Alex dragule, tu vrei ca cineva sa te invete pe tine la chitara sa canti. Asta inseamna ca omului acela tu ii ocupi 2 ore din timpul sau pretios in care sa zicem ca poate ar studia si el pentru el si ar progresa. Bun. Si el iti arata in 2 ore zic eu destul de multe lucruri pe chitara. Tu te duci acasa si le exersezi le aprofundezi iti intra in mana. Lui ii dai 200 000 de lei. Ce face el cu 200 000 de lei in ziua de azi. TU te duci acasa si esti castigat cu ceva. El cu 200 000 pe sedinta tre sa faca 150 de sedinte cu tine adica aproape 3 ani pentru ca el sa-si permita o chitara de 1000 de euro care intr-adevar e un standard pentru un chitarist profesionist cum vrei tu sa-ti fie profesorul. Ti se mai pare raportul corect? Eu cred ca nu.

 

Asa ca rezolvarea la solutia ta este unica: Nu fi puturos si pune mana pe instrument si scotoceste singur daca nu ai bani de dat pe meditatii( o mare parte din profesionistii pe care ii stiu eu din tara si din lume nu au absolvit institutiile pe care le pretinzi tu ci au fost autodidacti)

 

Daca nu esti suficient de destept sa-ti gasesti singur calea( sau mai precis suficient de motivat) atunci ori lasa-te de chitara ori fa-i rost de niste bani sa dai pe lectii. Nu exista munca facuta degeaba pe lumea asta. Daca il aduci pe unu sa-ti sape in gradina doua ore si ii dai 200 000 rade de tine(sau ii ia ca e mai de la tara). Dar sa stii si tu ca munca intelectuala este cea mai grea si deseori este subapreciata, din simplul fapt ca omu ala a muncit 10-15 ani ca sa-ti arate tie ceva la chitara.

 

P.S. Oricine poa sa dea cu sapa

Link to comment
Share on other sites

Alex vrea siguranta, vrea ca ce invata sa fie sigur bine :). Oricum eu o sa mai zdrangan cu el sa-l mai invat anumite chestii.. Daca vrei am un prieten la liceul de arta in craiova, face chitara de vreo 8 ani. Nu e expert insa se pricepe ceva mai bine ca mine recunosc(eu am doar 9 luni ). Oricum tipul nu prea stie teorie(nici macar game insa improvizeaza destul de dragut). Poate aranjezi ceva cu el :). Sau si mai bine, in Craiova la Palatul Copiilor e un profesor f.bun , astia zic ca-i cel mai bun din Craiova. Poate vrei sa faci ceva cu el. Pot sa-ti zic despre el ca are ureche de mori .......Ii zicea lui Costi ceva de genu, mai sus mai nu vezi ca e la Mib :)). Si eu as vrea sa fac cu omul ala insa sa vad... mai vorbim noi.

Link to comment
Share on other sites

E culmea intr-un fel. Eu lucram pe 180 de mii pe zii la un mag de calculatoare, si stateam 9 ore si trebuia sa merg si sambata 6 ore si sa nu zic statul peste program . Daca ala care sapa in gradina 2 ore si iti rade in fata pentru 200.000 e taran inseamna ca chiar are o problema si trebuie denumit "taran" din alt punct de vedere.

Spuneti ca ia si lucra... Nu e asa de simplu la o anumita varsta sa lucrii. Daca esti in liceu si parintii au pretentii de la tine si iti cam controleaza activitatile nu iti permiti sa lucrii si poate nu vrei sa astepti vacanta de vara ca sa faci asta, numai ca sa te poti apuca de chitara.

Intr-adevar un profesor de chitara are niste pretentii financiare de la lectiile pe care le ofera, timpul pierdut etc, dar preturile astea mai sunt in functie si de locatia in care te aflii , ca poate profesorul ala nu o sa gaseasca alti doritori si ar putea sa dea lectii mai ieftine cui se ofera si ar fi si bucuros sa faca asta.

Faza ca vrei un profesor care a absolvit nus ce institutii mie mi se pare o mare prostie , scuza-ma. Majoritatea profesorilor care au terminat ceva studii sunt deja profilati pe un anumit stil, care poate nu ti-ar place si te-ar indeparta de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

Stiti, am facut topicul asta pt. ca sunt in cautarea unui profesor non-standard.

NU caut un profesor care are nevoie de bani si face totul pt. asta... TREBUIE sa existe o persoana care, de preferinta canta intr-o trupa sau are destui bani, si mediteaza pe o suma mai mica, pentru a invata si pe altii, din iubire pentru chitara, pentru muzica, si pentru a face ceva bun in aceasta tara, mai ales in randurile tinerilor, unde din pacate prostie e in floare in unele cazuri(vezi manelistii, tiganii si scursurile societatii).

 

Still waiting for a miracle to happen :)

 

da' tu chiar vrei moka!

 

Asa ceva nu vei gasi, pentru ca nu se poate, sau cel mult doar citeva ore in care nu poti cuprinde totul. Imi aduc aminte ca si eu la rindul meu am cotizat destul de bine, pentru ca am avut un vis: sa cint si sa am formatia mea! Am fost constient de asta, am cotizat, si poate nu am fost eu in stare sa primesc, sa similez atit cit mi s-a oferit in timpul lectiilor, dar a meritat. Am visul implinit !

 

Asa si tu, sigur, o sa vrei maine poimaine sa faci ceva, un proiect din asta.

Sa faci acel ceva trebuie sa te sacrifici !

 

In alta ordine de idei, ma gindesc ca peste ani de zile, de ce nu, vei putea si vei vrea sa predai si tu chitara la altii....

 

Un singur lucru mai am de adaugat: daca ai fi in locul celui cu care vrei sa faci ore si ai cere 20 ron crezi ca ar fi mult sau putin? Nu cred ca ar fi mult, e decent, pentru simplu fapt: ai ajuns la nivelul ala in urma unei munci pe care poate unii nu o inteleg dar vor peste noapte the same level...

 

ps. hai ca reusesti tu

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Hai sa va fac o marturisire care poate fi un mic flamestarter:

 

Desi nu le am eu asa bine cu muzica, dadeam meditatii la 15 sau 20 lei pe sedinta, dar NU de dragul banilor, ci de placerea de a invata pe altul si mai ales de a imi exersa metodele.

Daca as lucra pentru bani, sub 50 de lei/sedinta nu as sta la discutii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.