www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Cumpara O Chitara Electro-acustica


Guest 1st skater guitarist
 Share

Recommended Posts

Guest 1st skater guitarist

cum cumpar o chitara electro-acustica ? ma refer la ce trebuie sa aiba si ce s nu aiba... ? si merita un stagg electro-acustic 360 RON ?????

Link to comment
Share on other sites

Guest space

pai,ce trebuie sa aiba o chitara in general...griff,corp,corzi,etc :)

staggul ala mi se pare cam ieftin pt o electro-acustica...cred ca si calitatea e indoielnica...(staggurile sunt chitari slabe)...

Link to comment
Share on other sites

In primul rand partea de acustica trebuie sa fie ok: grif drept, distanta acceptabila a corzila fata de grif, fara sa falseze, fara buzzuri, chei cat se poate de stabile etc. Apoi parte electrica trebuie sa fie si ea ok: fara noise (suieraturi, fluieraturi, buzz ... ), (pre)amplificare buna, eq-ul sa functioneze bine. Cam astea imi vin in minte acum ... cel mai bine oricum e sa iei pe cineva priceput cu tine cand iti cumperi o chitara.

 

Pretul la stagg depinde de chitara aici de exemplu sunt electroacustice incepand cu £99 pana la £179, dar asta a fost primul link gasit pe google. In general stagg sunt chitari pentru buzunare mai putin adanci :)

Link to comment
Share on other sites

Guest space

cu BANI tata, cu BANI :)

 

foarte adevarat :) ...subscriu la ce-a spus malex...

 

acum serios,vazusem cu ceva timp in urma la Muzica niste electro-acustice dragute cu spate din carbon,griff comod,forma draguta...erau copii..cred...

scria pe ele Maxine sau Maxime...

anyway,erau ceva mai scumpe ca staggul ala---6 mil...dar sunau muuult mai bine...

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

kitara electrica maxine am vazut cu 4 milioane 700.. si avea si floyd, iti dai seama ce buna era :)

 

da dak zici k acusticele sunau bine.. asa o fii..

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

kitara electrica maxine am vazut cu 4 milioane 700.. si avea si floyd, iti dai seama ce buna era :)

 

da dak zici k acusticele sunau bine.. asa o fii..

ai fi surprins sa stii ca am un reghin de prin 85' care inca se tine bine si nu cred ca valoreaza/valora mai mult de cateva zeci de lei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

ai fi surprins sa stii ca am un reghin de prin 85' care inca se tine bine si nu cred ca valoreaza/valora mai mult de cateva zeci de lei :)

 

 

lei noi sau vechi :) ?

 

si totusi cumpar cu mai multa incredere un reghin decat un maxine care dai de 2 ori de floyd si asa ramane..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Guest space

da,stiu si eu electrica aia de la Maxine...e jenanta..am incercat'o acolo si mi-a fost frica sa folosesc floydul ala dubios...mi'era sa nu cumva sa'i sara arcurile sau mai stiu eu ce...

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

lei noi sau vechi :) ?

 

si totusi cumpar cu mai multa incredere un reghin decat un maxine care dai de 2 ori de floyd si asa ramane..

pfff...cum sa explic....noi pt timpurile astea si in acelasi timp vechi :) (deja imi vad replica in semnaturile userilor :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

pfff...cum sa explic....noi pt timpurile astea si in acelasi timp vechi :) (deja imi vad replica in semnaturile userilor :))

 

 

of, tu filozofule :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest 1st skater guitarist

deci .... in concluzie... mai bine mai pun ceva bani si iau o hora e-acustic ??:-?

k din cate am inteles e mai bun k un stagg

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

nu stiu dk e mai buna hora decat stagg. electroacustica stagg nu am testat niciodata, dar acustica stagg am testat destul, si isi merita sigur banii (a mai fost parca un topic pe tema asta.. :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest tudor.

cel mai bine cred ca ar fi sa te duci cu unu priceput...si sa incercati pakolo chitari pana gasiti una cu adevarat buna... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.