www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Cort Kx5


Guest Mecea Bogdan
 Share

Recommended Posts

Guest Mecea Bogdan

cum Les Paul este de la Gibson , Cort KX5 de la ce este? Ibanez?

Edited by Mecea Bogdan
Link to comment
Share on other sites

Guest Sp1d3r

Din cate stiu "Les Paul" a fost un om (care a murit de curand) si care a creat un model de chitara care ii poarta numele.Deci Les Paul este un model de chitara nici decum un "second brand" cum e Squier de la Fender."Second brand`ul" de la Gibson este Epiphone.

Link to comment
Share on other sites

Kids, cred cã Ecco a vrut sã spunã subordonat prin secundar.

Gibson Les Paul e o marcã. E numele unui produs comercial, un anumit model de chitarã, care nu din întâmplare a fost proiectat în colaborare cu chitaristul Les Paul.

Dar pot fi ºi identitãțile personale tratate ca mãrci: http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_branding

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Cort este o marca independenta. Legatura sa cu Ibanez se reduce la faptul ca multe chitari se fabrica in aceleasi fabrici din Coreea.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Cort KX5 este o chitara care pare o copie dupa modelul Horizon de la ESP, sau C1 al firmei Schecter. In principiu chitarile de acest gen s-au facut dupa urmatoarea reteta: corp si grif din mahon (de cele mai multe ori), in unele cazuri pentru corp s-a folosit si basswood, in general pe modelele mai ieftine, tastiera din palisandru de cele mai multe ori, dar am vazut si cu abanos sau artar, doua doze duble la cele mai multe, griful imbinat prin lipire de corp (uneori si neckthru), bridge fix gen cel de la Les Paul (TOM Bridge), dar sunt si multe modele cu tremolo gen Floyd Rose. Mai multe informatii la cerere, in functie si de cunostintele mele destul de restranse pe acest subiect.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.