www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Facute Si Nefacute (inca) La O Acustica


EugenRo2001
 Share

Recommended Posts

Acum ceva timp am cumparat o acustica Ibanez Concord de la un membru al forumului.

 

Chitara este o replica Gibson Hummingbird si este fabricata in 1974.

post-13221-1271843223_thumb.jpg

 

Ca multe alte acustice din anii 70-80 are saddle reglabil cu o piesa de metal si cu un saddle din ivorex.

 

post-13221-1271843295_thumb.jpg post-13221-1271843342_thumb.jpg

 

Este super pentru reglarea actiunii dar reduce volumul sonor datorita piesei metalice masive.

 

Asa ca am hotarat sa il elimin. Pe www.frets.com am vazut o astfel de operatiune dar prin inlocuirea completa a bridge-ului.

Eu nu am posibilitatea sa fac asta asa ca am inlocuit ansamblul cu o piesa din os pe care am confectionat-o eu.

 

post-13221-1271843616_thumb.jpg post-13221-1271843645_thumb.jpg

 

Am folosit os de camila. Am citit pe net ca este cel mai apropiat de fildes ca si calitati.

Am gasit pe ebay sub forma de cilindru cu diametrul de 10mm si lungime de 130mm.

 

Metoda folosita a fost slefuirea pe glaspapir de diverse granulatii pe o suprafata dura si plana.

Pentru realizarea "crestei" am folosit panza de bomfaier, pila, etc.

Mi-a luat cam doua zile de lucru.

Locasul din bridge este adanc pana la suprafata topului astfel ca am fost nevoit sa adaug o piesa de lemn de esenta tare sub noul saddle. Momentan nu am avut palisandru dar cand voi avea voi inlocui piesa deoarece a iesit cam subtire.

 

Urmeaza sa schimb si nutul cu unul de os.

Am confectionat piesa dar nu am taiat inca canalele pentru corzi.

 

Nutul chitarei a fost maltratat de cineva de-a lungul timpului si coarda G este prea jos si cam agata cand o acordez.

 

post-13221-1271844220_thumb.jpg

 

Mai trebuie sa fac refret, freturile sunt deja uzate si au mai fost pilite, acum sunt prea plate.

 

- to be continued -

Link to comment
Share on other sites

cat ai dat pe ea? 400 de euro?

mai bine iti luai un epi hummingbird nou.

 

 

Am dat mult mai putin iar "scump" sau "ieftin" este relativ, pretul corect este cel pe care cumparatorul este dispus sa il plateasca.

 

Nu vreau chitara noua, prefer una veche care suna bine si arata bine.

Link to comment
Share on other sites

Chitara e frumoasa si, din ce se vede in poze, ai facut treaba buna. Felicitari.

 

P.S. Mai in gluma, mai in serios, nu te-ar interesa sa confectionezi un saddle din os? Acustica mea ibanez are saddle de ivorex si vreau sa-l inlocuiesc. Deocamdata nu am gasit pe net nici in Romania si nici la Thomann ce imi trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Chitara e frumoasa si, din ce se vede in poze, ai facut treaba buna. Felicitari.

 

P.S. Mai in gluma, mai in serios, nu te-ar interesa sa confectionezi un saddle din os? Acustica mea ibanez are saddle de ivorex si vreau sa-l inlocuiesc. Deocamdata nu am gasit pe net nici in Romania si nici la Thomann ce imi trebuie.

 

 

Multumesc pentru aprecieri.

 

P.S. Ai PM

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am mai facut ceva la Ibanez.

 

Cand l-am cumparat avea pe spatele grifului o serie de denivelari ca si cum ar fi fost lovit sau strans cu un capodastru artizanal... Era cam neplacut la mana.

 

Asa ca m-am documentat pe net si am aflat ca exista doua moduri de abordare in functie de tipul de finish - nitrolac sau poliuretanic.

Nitrolacul are proprietatea de a putea fi dizolvat, deci un adaus de lac pentru o reparatie va topi vechiul lac si va rezulta o suprafata continua. Dar nitrolacul trebuie lasat sa se usuce mult timp in cazul in care trebuie sa umple o denivelare deoarece prin evaporarea solventului lacul isi reduce volumul.

 

In cazul meu, este vorba de lac poliuretanic care dupa ce este dat pe chitara se intareste si nu se mai dizolva cu nimic.

Am citit pe www.frets.com ca in astefel de situatii se foloseste ciano-acrilat, sau mai cunoscut la noi - Superglue, Picatura, etc.

 

Asa am facut si eu, si dupa multe Picaturi, razuit, slefuit, lustruit, iata cum a iesit:

 

inainte

post-13221-1275641428_thumb.jpg post-13221-1275641512_thumb.jpg

 

dupa

post-13221-1275641560_thumb.jpg post-13221-1275641616_thumb.jpg post-13221-1275641641_thumb.jpg

 

In lumina puternica se vad urmele prin transparenta ciano-acrilatului dar suprafata este neteda, primele doua poze "dupa" sunt facute fara blitz, ultima cu blitz si se vad urmele.

 

Tot cu metoda asta am remediat si niste zgarieturi inestetice de pe spatele peghead-ului.

 

Mai am de remediat doua ciobituri de unde a sarit vopseaua neagra - trebuie sa cumpar vopsea :lol:

post-13221-1275642003_thumb.jpg (scuzati praful :) )

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si eu m-am gindit sa schimb bridge pins (pe thomann sunt din abanos cu punct de abalon, dar sunt cam scumpi). Ai avut probleme cu diametrul sau s-au potrivit perfect? Nu stiu daca exista o marime universala pentru acustice.

Vad niste șãnțulețe care ajuta la break angle. Sunt facute cumva de tine cu un burghiu?

Link to comment
Share on other sites

Si eu m-am gindit sa schimb bridge pins (pe thomann sunt din abanos cu punct de abalon, dar sunt cam scumpi). Ai avut probleme cu diametrul sau s-au potrivit perfect? Nu stiu daca exista o marime universala pentru acustice.

Vad niste șãnțulețe care ajuta la break angle. Sunt facute cumva de tine cu un burghiu?

 

 

In general pinii sunt universali ca si unghi al conului, marimea capului, etc.

Cei pe care i-am luat eu au diametrul de 5mm sub guler.

Acelasi ebayshop are si cu diametrul de 5,35mm.

Pretul pentru cei din os este ~50ron/set. Exista si mai scumpi, desigur.

 

Am luat si pentru doublesix dar imi trebuie cei cu diametrul mai mare asa ca am doua seturi de vanzare.

Vezi la Mica Publicitate/chitara/Accesorii, am pus un anunt.

 

Santuletele le-am facut eu cu pila.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am mai lucrat cate ceva la Ibanez, am reparat colturile peghead-ului.

 

Inainte:

post-13221-1284452081_thumb.jpg

 

Dupa:

post-13221-1284452108_thumb.jpg

 

Arata mult mai bine in realitate decat in poza.

 

Ce mai am de gand sa fac? Vreau sa fac refret si sa inlocuiesc inlays de plastic cu sidef adevarat.

 

post-13221-1284452682_thumb.jpg

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto

Ce faci tu aici este chiar o opera de arta. :)

 

Mereu am apreciat atentia la detaliu, cand 'bibilesti' ceva. Si deja arata destul de spectaculos, desi am prins boala pe acustice de la o vreme (nu ca rezultat al snobismului electric, ci pur si simplu pentru ca am ceva burta si nu ma inteleg bine cu ele).

Edited by Lord Katsumoto
Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto

E si asta o treaba - am vazut atatea reparatii transformate in tornade. E genul de deprindere care mie imi cam lipseste - de aia prefer sa las pe cineva pasionat/specializat sa faca asta in locul meu, conform cerintelor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.