www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Bass


dani_rosu5
 Share

Recommended Posts

Azi am facut rost de un bass reghin de vreo 20 de ani,problema ii urmatoarea:are nevoie de o vopsea,stiu ca se foloseste o vopsea mai "speciala",dar nush unde sa gasesc....

 

ar mai fi o faza:as schimba dozele cu unele de la powerstate care au un pret exorbitant :) 50 lei (glumesc la faza cu pretul) dar nush daca au un sunet prea grozav,idea e sa aiba un sunet mai bun decat cele actuale ;mi-ar mai trebui niste potentiomentre pe care iarasi nu stiu de unde sa le iau...ceva ajutor?

 

promit sa pun poze :)

Link to comment
Share on other sites

De doze Powerstate,stiu ca cele de chitara electrica nu is cele mai bune,dar la urma urmei cred ca cam orice ar fi mai ok decat dozele de pe reghinul tau vechi.Dar,vezi ca sunt mai multe tipuri de doze pentru Bass,alege in functie de ce vrei sa canti.Mai bine incerca sa cauti niste doze SH,gasesti si la noi pe forum,si pe forumul veciniilor cu bassuri :)

 

Potentiometre gasesti la magazine de muzica,magazine de electronice etc.

 

Pune poze sa iti vedem chitara sa te putem ajuta,probabil daca vrei sa pui doze noi pe bass,va trebuii sa cioplesti putin cavitatea chitarei,depinde de model,daca ai modelul LP atunci te-ai scos,acele chitare au un bazin mare sub pickguard.

Link to comment
Share on other sites

azi am belit-o mai rau.....am vopsit-o,dar vopseaua nu a prins la fel pe lemn ca si pe vopseaua veche (nu am putut sa o iau pe toata jos,si unde era in stare buna am lasat-o,acuma vad ca a fost o proasta idee...nici nu am dat cu grund)

 

mai smirgheluiesc,dupaia dau cu grund si revopsire?........

Link to comment
Share on other sites

scoti tot pana la lemn ,dai cu sigilant de lemn si apoi vopsesti. daca tu lasi bucati din vopseaua veche pe chitara tot cu vopsea de genul ala trebuie sa dai. ..si e mai greu sa-ti dai seama ce tip de vopsea are pe el. asa ca cel mai bine dai jos tot si vopsesti cu ce vrei tu . cu conditia sa dai cu grund de lemn sau sigilant

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.