www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Buricul Degetelor


Guest Aallex
 Share

Recommended Posts

Guest Aallex

Salutare! De curand am citit pe net (nu mai tin minte sursa) ca modul optim de a pune degetele pe corzi, este cu buricul degetelor (un pic mai jos de unghie) si ca asta iti confera un ton mai dulce. Aici ma refer exact la piscul degetului.

 

Eu,avand degetele ceva mai grosolane, cant cu partea mediana a degetului ceva mai jos fata de zona sus numita(sa nu va imaginati ca ma refer la falanga :) ) ). Am incercat sa cant cu buricul degetelor si am observat o oarecare imbunatatire a tonului dar nu mare, chestia e ca nu pot incorpora aceasta tehnica la pasaje mai rapide.

Vroiam sa va intreb ce parere aveti, daca sa incep sa cant strict cu buricul degetelor sau e doar e chestiune de perfectionism si ar trebui, cum zice melodie sa o "let it be" :)

Edited by Aallex
Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul

Canta cum iti vine tie comod.

E-adevarat ca tonul se mai da si din mana, da' asta se-nvata prin mult cantat.

Edited by Nihilistul
Link to comment
Share on other sites

Guest Aallex

@ciorap m-am gandit ca e posibil sa fie o chestiune psihologica, ceva gen placebo

 

Multumesc all pt raspunsuri, o sa cant cum imi vine mai comod

Link to comment
Share on other sites

Guest david_stevevai4ever

ai observat o imbunatatire pentru ca aia ai vrut

nu e nici o imbunatatire

nu exista "modul corect" de a canta la chitara

fiecare are stilu lui

parerea mea

 

 

Sunt de acord cu ciorap, fiecare are stilul lui de exemplu nu observ nici eu nici o imbunatatire ci devine un chin dupa ceva timp cantatul la chitara este o placere absoluta nu chin..... L-ai vazut tu pe Vai, Mal,steen,Halen, Vinnie moore sa tina degetele asa???.... eu nu. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.