www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digitatie Pentru Clape...


Guest Ionutz
 Share

Recommended Posts

Guest Ionutz

Ok...ce-a fost mai greu a trecut...adica am facut rost de clape :)

 

Acum am si eu o mica problema. Resursele pentru clape pe net sunt simtitor mai putine decat cele pentru chitara. Partituri si cantece pot invata singur ca din acestea se gasesc dar ceea ce nu prea gasesc sunt exercitii propiu-zise, de incalzire, de tehnica, de dezvoltare a unei digitatii corecte. Poate sa ma ajute cineva cu un link,doua sau un sfat de o carte...sau un sfat in general?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Bai, si eu fac pasul asta foarte dificil acum, doar ca am apelat la un profesor.

 

Exista o metoda de pian consacrata, scrisa de Cernovodeanu care contine foarte multe exercitii si cantecele simple. Cred ca toata lumea a auzit de ea "Mica metoda de pian". Unele piese sunt cam (spre foarte) puerile, dar in orice caz sunt exercitii bune.

 

Pentru mine personal efortul extraordinar e sa coordonez stanga cu dreapta ca nu mai stiu care e solul si fa-ul de cateva zile...

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Ma gandeam ca o sa bata lumea apropouri de profesor dar nu stiu nici un prof si nu stiu cand as avea timp pentru un program fix de meditatii...

 

Ok, multumesc mult...mica metoda de pian, o sa o caut. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest the_0dd

ai mai cantat la vre-un instrument?

dc nu iti faci tu exercitiile? este cea mai buna metoda, tu te cunosti cel mai bine, tu simti unde nu este bine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest studiou216

In totdeauna a fost diferenta dintre claparii care sunt si pianisti si

altii care incep cu clapa. Nu sunt exercitii pentru clapa. Daca vrei sa fii clapar bun

ia lectii de pian cel putin 6, 7 ani!

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvain

Nu conteaza cantitatea, ci calitatea :). (ma refer la faza cu anii)

E adevarat, pianul te pregateste foarte bine pentru clapa, insa sunt si ceva diferente.

 

In cazul meu, am observat cateva greseli de tehnica, odata cu achizitionarea unei noi clape. Inainte cantam pe o clapa slabutza rau, care nu avea piano feeling (nu era touch senzitive), si va dati seama ca acum trebuie sa imi refac toata tehnica ... si exercitii mult mai serioase pentru degete (pentru musculatura degetelor).

Am facut foarte putin pian, si acolo mi s-a explicat importanta cantatului pe clape pline, sau macar cu velocitate, insa cum nu am avut ocazia sa exersez corect, am ignorat acest fapt, lucru pe care il resimt acum.

 

Insa unii se simt mult mai bine cantand la clapa, merge mai usor, poti canta si mai rapid, insa e in functie de gusturi.

 

Iar in legatura cu exercitiile de digitatie ... sunt cateva standard care le practic, insa mi-am inventat eu exercitii, sa imi intaresc partile slabe. (mai am inca muult de lucru).

 

Mie mi-ar trebui ceva exercitii care sa imi intareasca in special degetele 4 si 5, care imi sunt cam slabutze (si datorita faptului ca sunt controlate de acelasi nerv ...), si mi-ar trebui ceva exercitii pentru a-mi mari viteza ...

 

Daca stiti sau aveti ceva exercitii utile, va rog sa imi spuneti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest studiou216

Razvan! Ai putina dreptate( cu anii). Dar... Cum crezi 6, 7 ani e mult??? :)

Pentru majoritatea sunt putini. Nu ma refer la cei "prea increzuti in sine" :)

Un sfat referitor la musculatura degetelor- se face mai bine pe claviatura tare!

Am simtit-o pe pielea mea. Un an de cand nu am pian in casa si cant numai la clape.

Degetele mele sunt moarte. desi la clape mai pot face ceva dar simt ca am degradat destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvain

nu am zis nicidecum ca 6.7 ani e mult, doar ca nu ne putem lua dupa ani, ci dupa seriozitate in studiu.

Anyway.

Cand ai trecut de la pian la clapa, nu ti-a fost mai usor pe clapa sa canti arpegii rapide si sa faci solo-uri ?

Mie mi se pare ca la clapa poti sa iti dezvolti o viteza mai mare ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Firebrand

eu am cantat la clapa vreo 4 5 ani si digitatia mi-am format-o cantand super mult jazz. Exercitii iti spun ce mi-o reocmandat pe-atunci profu sa iti intinzi degetelel si sa fii cat mai relaxat posibil pe clapa. E o diferenta de la clapa la pian mai ales la sensibilitate. Orga mea are din aia si i-am cumparat si o pedala pentru accent si suna foarte aemanator cu un pian. E chestia sa iti misti cat mai mlt degetele si sa stii sa le tii relaxate in permanenta

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
Guest kiwi_rady
Exercitii iti spun ce mi-o reocmandat pe-atunci profu sa iti intinzi degetelel si sa fii cat mai relaxat posibil pe clapa

 

Sa iti intinzi degetele :) , ce profesor ti-a spus asta? ca astia in general iti spun tocmai sa lasi degetele arcuite si sa canti relaxat (sau o fi o metoda de care eu nu am auzit, dar nu mi se pare prea comfortabil sa canti cu degetele intinse )

In continuare, cel mai bine e sa ai grija la pozitia mainilor, ca majoritatea au tendinta sa le sprijine de ceva, de obicei cei care scriu prea mult la tastatura, iar asta e un lucru rau, iar cat despre exercitii de clapa, cele mai bune de pe aici din punctul meu de vedere sunt axact aceleasi pe care le-a recomandat Adina czerny si hanon

Link to comment
Share on other sites

Sa iti intinzi degetele :) , ce profesor ti-a spus asta? ca astia in general iti spun tocmai sa lasi degetele arcuite si sa canti relaxat (sau o fi o metoda de care eu nu am auzit, dar nu mi se pare prea comfortabil sa canti cu degetele intinse )

In continuare, cel mai bine e sa ai grija la pozitia mainilor, ca majoritatea au tendinta sa le sprijine de ceva, de obicei cei care scriu prea mult la tastatura, iar asta e un lucru rau, iar cat despre exercitii de clapa, cele mai bune de pe aici din punctul meu de vedere sunt axact aceleasi pe care le-a recomandat Adina czerny si hanon

 

Daca tot nu a scris nimeni nici un exercitiu, iti dau eu unul :) ...

fi atent, incepand cu dreapta intai, de la degetul mare se noteaza 1-2-3-4-5 degetele... ok?

bun exercitiul consta in apasarea simultana a 2 degete , cu un deget intre ridicat(adica neapasat)...

1(do)+(3)mi) apoi apesi 2(re)+4(fa) apoi 3(mi)+5(sol) apoi sari 3(fa)+5(la)

repeti in sens invers da incepi cu 3(fa)+5(la) apoi 2(mi)+4(sol) apoi 1(re)+3(fa) apoi sari 1(do)+(3)mi)

 

apoi incearca ambele maini ... :)

 

dar la stanga se incepe cu inversa

(stg)

3 - 2 - 1 - 1 / 1 - 2 - 3 - 3

5 - 4 - 3 - 3 /3 - 4 - 5 - 5

 

(dr)

1 - 2 - 3 - 3 /3 - 2 - 1 - 1

3 - 4 - 5 - 5 /5 - 4 - 3 - 3

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest paicholae

Foarte bun exercitiu pentru independenta degetelor... Pasul urmator sunt gamele si modurile. Sunt vitale pentru dezvoltarea mentala a relatiei dintre sunetul pe care vrei sa-l emiti si clapa pe acre trebuie sa o apesi fara sa o cauti babeste pana o gasesti. Gamele iti vor dezvalui secretele ascunse in reflexelele mainilor conduse inconstient, asa vei gandi o fraza muzicala si mana se va duce singura unde trebuie pe calpe, deci trebuie sa cunosti claviatura... GAME!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Scufitul Infra-Rosu

Exercitii bune pentru digitatie ar fi

 

1.) Hanoanele

2.) Czerny ( primul prof de pian )

 

Pe mine astea doua m-au ajutat foarte mult. Cu toata cu Czerny ala m-a adus in cateva stari de crize pentru ca nu-mi ieseau exercitiile. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu fac zilnic..exercitiile lui rudess.. de pe keyboard madness cu metronom binteineles de la incet..la cat mai repede... Si este o diferenta.. pe Korg TR88 am clape de pian si in primele saptamani ma dureau degetele dupa 10 minute de cantat.. acum nu mai am probleme..doar cand ma mut la synth simt clapele ca apas in gol :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest pasarel

Decat sa fac alt topic, postez aici: vreau sa incep sa iau si eu lectii de pian, m-ar interesa mai mult blues/jazz, clasic nu. Stie cineva vreun profesor in bucuresti care sa se priceapa la asta?

Link to comment
Share on other sites

Am fost alaltaieri prin Carrefour Militari.

Plimbandu-ma pe la carti dau de o carte cu un gen de titlu care nu-l vezi des (sau deloc?) pe rafturile librariilor: Invata sa canti la clape de Steve Ashworth . Cartea e groasa, de format mic (~ A5) legata cu spirala (sta deschisa frumos pe suport) e tiparita pe hartie lucioasa si plina de poze. Contine cu siguranta peste 200 de pg. si are si un CD atasat. O parte seminificativa a cartii (sa zic aproape 1/2) contine o "enciclopedie" a acordurilor cu diagrama, portativ si poza reala a(le) maini(lor) pe claviatura. Costa 78 de lei. direct de la Teora vad ca e un pic mai 'eftina: link.

Era singurul exemplar, probabil se vinde bine ?!

 

Apoi pe net se mai gasesc. pe langa "keyboard madness" mentionat mai sus (si spicuit pe youtube) mai dai peste:

Alfred's Teach Yourself To Play Piano-Deluxe Version

eMedia Intermediate Piano And Keyboard Method

Teach Yourself Visually Piano

Accelerate Your Keyboard Playing - Berklee Press

Blues Riffs For Piano - Ed Baker - CD Included

Fundamentals Of Piano Exercise (2nd Edition)

Andy Laverne - Handbook Of Chord Substitutions

Andy LaVerne - Tons Of Runs For The Contemporary Pianist

Judy Carmichael - Complete Book Of Stride Piano

 

Parca am vazut si un Piano for Dummies (McNeely sau McNealy).

 

Unele sunt cursuri video, altele carti, poate e si un soft pe acolo.

 

In cele din urma nu neglijati youtoube. Pe langa cursuri/exercitii de pian mai gasesti si tutoriale de melodii. Poate e putin offtopic dar tin sa-mi exprim parerea cum ca a invata sa canti e mai atractiv cu exemple melodice in decat cu exercitii de digitatie aride. Cred ca e o chestie psihologica.

 

In cautari pe youtube am folosit cu succes cuvinte ca "how to play", "lesson", "tutorial" si eventual titlul melodiei care o cauti.

 

+1 la ideea sa-ti faci singur exercitiile (merge insa dupa ce stii deja ce vrei sa canti - ma refer la o fraza melodica concreta sau un cantec specific si constati ca nu ti se "misca" degetele)

 

Unii mai au Guitar Pro. Cred ca e un utilitar bun si pt invatarea pianului. Exista in toolbar un buton care deschide o claviatura virtuala si in timp ce melodia se scurge pe acea tastatura virtuala se indica ce note au fost cantate. Ei si? Pai multe din partiturile pt chitara au clape. Vrei sa inveti partea respectiva? Tot ce trebuie sa faci este selectezi pista referitoare la partea cu clape. Basca ca poti importa midi-uri cu piese tipice pt pian (ah! deci de cautat pe net partituri midi-zate pt incepatori). In plus e o moda acum sa canti pe clapa ca si cum ai canta pe chitara (cu ajutor din partea fratilor "pitch bend" si "mod wheel") - ok atunci nu mai selectezi partea de claviatura ci o lasi pe cea de chitara.

Eu as proceda astfel: folosind optiunea de play in bucla (are o optiune misto care ii spui de unde pana unde sa faca play si cu ce tempo de inceput si ce tempo de sfarsit adicatelea incepi incet/rar si maresti usor usor viteza) canti simultan cu melodia din GP. Ma rog asa as face eu si cred ca e o idee buna.

 

In extremis s-ar putea construi o dracie de soft gen "Guitar Hero" dar pt clape... pe bune (nu doar 4-5 taste). Amator de proiect careva?

Sau o fi deja facut? Ma duc sa google, bye...

Edited by PalindromeSnarf
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.