www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Arpegii Sweepuite...


Guest Nervus
 Share

Recommended Posts

Guest Nervus

Salut baieti si fete,

 

Am si eu o intrebare legata de arpegiile sweepuite.

In general cam m-am prins cum sta treaba cu ele, insa am niste probleme cu unele tipuri de arpegii...

 

De exemplu, doar ce m-am uitat putin prin pdf-ul baietilor de la Rising Shadow (btw baieti, tot respectul) si chiar am observat acolo exact genul de arpegii care imi cam dau batai de cap pentru ca nu stiu exact cum se executa.

 

Exemplu

 

 

----13p10----------------10--13p10-------

-------------10-------10--------------------

------------------10-------------------------

 

Cam care ar fi fingeringu pentru treaba asta? Cand dai in jos decat faci roll cu degetul, dar cand dai in sus? :)

 

 

Merci mult,

/Mircea

Link to comment
Share on other sites

------j------s----j----j---j------s

----13p10----------------10--13p10-------

-------------10-------10--------------------

------------------10-------------------------

 

asta e metoda care o folsesc eu:

cand cobor, tin pana " | " aproape perpendiculara cu corzile.

cand urc o tin " - " paralela cu corzile.

 

daca tie iti vine mai comod sa faci invers, nu zice nimeni ca nu poti :) fa cum iti vine mai comod.

 

sper sa`ti fi fost de ajutor

 

 

bafta!

Edited by guitar88
Link to comment
Share on other sites

Guest ALB3RTO

j s s j j s

----13p10----------------10--13h10-------

-------------10-------10--------------------

------------------10-------------------------

---------------------------------------------

---------------------------------------------

---------------------------------------------

4 1 1 1 1 1 4 1

 

 

Asta este varianta cum o cant eu, dar asa cum spunea cel ce a raspuns inaintea mea...nu exista reguli "batute in cuie"...la urma urmei fiecare persoana este unica si se exprima diferit fata de toti ceilalti prin instrumentul sau. Cifrele din partea de jos a tab-ului indica degetele mainii stangi. Daca ai mai multe nelamuriri si intrebari...vino la concertul nostru din Club Old School [cladirea preoteasa-casa studentilor] in data de 14 aprilie,si o sa-ti explic face 2 face... Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Guest ALB3RTO

ai uitat de mana dreapta,nu stii ce fac cu ea...[ai vrea sa aflii? ] kiddin' :) ,uitete pe video cu malmsteen...si el tine barre,si multi multi altii....curatenia vine de la mana dreapta...lucru pe care nu il stapanesc multi...sa fii iubita ! te astept la concert.

Link to comment
Share on other sites

chestia cu bareul am inceput s-o folosesc pt ca imi venea greu sa misc toate degetele la mana stanga. dupa ceva timp am observat ca multi folosesc metoda asta. asa cum a spus si alberto din dreapta devine sunetul curat insa si din stanga. eu pe masura ce trec de note ridic un pic bareul si palmez coarda. nush cat de clar am explicat... hmmm, ar fi bine ceva video dar nu am posibilitatea.

Link to comment
Share on other sites

Da, intr-adevar barre-ul in sweep poate incomoda.

ASTA DACA NU E FACUT CORECT :)

Eu rezolv problema asta in felul urmator: degetul cu care execut barre-ul nu e drept, ci il arcuiesc, astfel incat sa nu sune doua note in acelasi timp.Folosesc atat degetul 1, cat si pe 2 pt asta, iar ocazional pe 3.

Poate suna imposibil pentru multi, :) dar va asigur ca e posibil.Pentru mine merge de minune.

Edited by Shreder
Link to comment
Share on other sites

degetul cu care execut barre-ul nu e drept, ci il arcuiesc, astfel incat sa nu sune doua note in acelasi timp.

 

si asta poate merge de minune. la fel cum s-a mai spus, trebuie gasit ceva cu care sa te simti comod. nu e musai sa executi ceva la fel ca alti chitaristi. incearca sa adaptezi la stilul propriu.

Link to comment
Share on other sites

ti-am spus, asta cu bareul am facut-o din lene si mi-am dat seama ca mie imi vine muuuuult mai comod asa. mi-am mai dat seama de ceva luand chitara in mana si studiind exact cum fac miscarea asta. catre ultimele taste mana nu mai este perpendicualara pe griff si putin intoarsa si pe masura ce trec de note o rotesc un pic. ar fi foarte util sa poata pune cineva un filmulet aici ca sa se inteleaga mai bine cum e treaba asta cu bareul. oricum e te ajuta enorm (cel putin pe mine) un control foarte mare al bareului.

exemplu:

 

sa zicem ca trebuie sa faci foarte rapid urmatoarea formula (shred):

D: 5 3 2

A: 5 3 2

E: 5 3 2

tii frumos bareul pe tasta 2 si nu trebuie sa misti decat 2 degete. evident ca acelasi lucru se poate aplica sub o mie de forme si pozitii. si la solouri folosesc aceeasi treaba.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nervus

Merci mult baieti,

Deci pana la urma este cum iti vine mai comod, nu e o uber-tehnica si trebuie folosita altfel nu iese. :)

Pana sa postez aici, eu incercam sa fac 'roll-up / roll-down' cu degetele, si nu e f. greu, tre' exersat si nah... doar ce le-am incercat si eu acu' vreo sapt nitel si am zis ca mai bine intreb.

Daca se face cu bar, atunci trebuie mutuite cu mana drepta nu-i asa/ asta cre' ca e nitel mai complicata, pt ca tre; sincronizare.

 

Alberto, as veni cu toata placerea la concert, dar nu am cum ca e cam departe... eu sunt tocmai in danemarca :).

 

As fi vrut sa-i vad si pe baietii de la MG42, ca am lucrat impreuna, chiar am fost si eu baterist acolo pana sa plec incoace acu vreo 3 ani.

 

Merci inca o data,

/Mircea

Link to comment
Share on other sites

Guest Nervus

will do :)

 

Sa stii ca asa mi se pare si mie cel mai usor.. pentru mine that is...

Tin bar pe 3 corzi, si aplic presiune de pe una pe alta cam ca banana da :)

Link to comment
Share on other sites

bai faza cu banana mi se pare putin ..aiurea.. nu vreau sa supar pe nimeni ...dar cine va invatzat pe voi faza cu degetu arcuit ????..... asa cum a zis Alberto curatzenia vine din mana dreapta....e ff greu adevarat....dar daca lucrezi la asta .. potzi , fara degete arcuite si mai stiu eu ce.... parerea mea... e ca si sfatul lui Alberto . lasa degetele arcuiite bananele.....si lucreaza mult la mana dreapta... sa cantzi palmat. asta e tot ..

Link to comment
Share on other sites

Guest Nervus

Sincer sa fiu mi se pare mai cinstit cum ziceti voi, adica facut cinstit.

Ori nu sunt eu obisnuit, ori depinde putin si de chitara.

Mie unu imi vine oarecum greu sa fac mute 'discret' pe corzile subtiri pentru ca la chitara mea, bridge-ul e foarte mic, la modul ca ies corzile direct din corp si puntea consta doar doar inaltatoarele pentru corzi, care au ceva la genul 1cm ...

 

In fine, o sa mai incerc si poate se leaga ceva :)

Link to comment
Share on other sites

ideea e sa nu reusesti dimineatza cand te trezesti sa faci asta... ideea e sa reusesti sa faci asta bine kiar daca nu potzi in 2 zile ci in 2 ani .... adik tu incerci sa cantzi cum iti suna acum cat de cat bine..dar nu ff corect..iar mai tarziu...cand ai sa ajungi sa canti pe altceva...si undeva unde o sa conteze curatzenia, nu ai sa potzi . ideea e sa studiezi cum trebuie si ce trebuie...fara banane si degete arcuite..sau ce am mai vazut pe acolo.... tzine minte...cantatul curat vine din mana dreapa...daca reusesti sa-ti stapanesti mana dreapta... nu o sa mai ai probleme la nimik din pct asta de vedere.... lucreaza-ti panatzia si tehnici de palmare.....

Link to comment
Share on other sites

mai multi ati descris aceiasi metoda de executie la mana stanga ,"onduit,roll...etc", cel mai curat suna cum a scris Moisoiu , Malmsteen canta arpegi rapide si foarte clare pe Strat cu ton deschis cu distorsiuni tip Fuzz Face , cu inalte nasoale folosind in cele mai multe cazuri metoda de a pune buricul degetului la fiecare ton , si cu mana dreapta cu panatie "alternanta" ( cred ca asa se spune corect , adica sus/jos).

 

Asa suna cel mai "greu" si clar accentele sunt la locul lor , in jos accentuat in sus accent secundar sau neaccentuat. Ai control bun in cazul frazelor lungi.Sweep executa mai ales cand este cate un "roll muzical" un triolet ...cvartolet etc...si curge pe un accent principal.

 

La accentuare puternica trebuie sa lovesti coarda numai de sus , viteza scade dar nici nu ai accente puternice la viteza mare .( nu sunt riff-uri ci fraze , treceri in pedala , ceva mai mult de efect elemente de legatura intre teme sau rifuri.)

 

La sweep trebuie un sincron bun intre maini pe langa apasarea 'tonului" trebuie sa "estompezi" celelalte corzi ca sa nu se amestece cu tonul executat

 

La roll cu degetul ( bareu) apesi cu degetul numai pozitia de coarda care trebuie sa sune celalalte sunt estompate de deget , pentru asta fiecare asi gaseste metoda ( nu avem toti aceleasi conformatie a degetelor )

 

Daca pui degetul si ridici de pe coarda , nu-i OK , coarda care a fost "ciupita" trebuie estompata dupa ce ai trecut de ea.

 

De exemplu ti un acord "faci" sweep si apesi numai coarda care este "ciupita" celelalte degete stau usor pe corzile "nefolosite"ca sa le estompeze.Aceasta metoda se foloseste si in alte cazuri.

 

Mai apoi trebuie sa stapanesti ambele metode caci cu una singura nu se pot canta "bine" toate pozitiile.mai ales daca faci sweep pe 6 corzi .

Link to comment
Share on other sites

Guest Nervus

Merci mult baieti,

Chiar are sens ce spuneti voi pana-n coada, insa stiiti cum e.. e ca si cum ai invata o limba straina doar din cartzi - stii s-o citesti da nu stii pronuntia. Asa si eu. Eu inteleg cum se face dar nu stiu cum se executa ca ti cu degetel roll, ca faci mute cu dreapta si tii bar cu stanga, pricep, dar nah.. tre' sa vad .

In cazul in care nu le prind pana in iulie, promit sa ne vedem la vreun concert de-al vostru ca vin si eu acasa - sper sa aveti in perioada aia

Link to comment
Share on other sites

Merci mult baieti,

Chiar are sens ce spuneti voi pana-n coada, insa stiiti cum e.. e ca si cum ai invata o limba straina doar din cartzi - stii s-o citesti da nu stii pronuntia. Asa si eu. Eu inteleg cum se face dar nu stiu cum se executa ca ti cu degetel roll, ca faci mute cu dreapta si tii bar cu stanga, pricep, dar nah.. tre' sa vad .

In cazul in care nu le prind pana in iulie, promit sa ne vedem la vreun concert de-al vostru ca vin si eu acasa - sper sa aveti in perioada aia

 

 

OMULE ..... :) folosesteti imaginatia!!! Sti cum arata o banana? imagineaza-ti ca degetul tau e o banana.... ai sa vezi ca ai sa reusesti. As face un video dar nu am cu ce momentan.... o sa vad daca imi imprumuta cineva una......

Link to comment
Share on other sites

Guest Nervus

OMULE ..... :) folosesteti imaginatia!!! Sti cum arata o banana? imagineaza-ti ca degetul tau e o banana.... ai sa vezi ca ai sa reusesti. As face un video dar nu am cu ce momentan.... o sa vad daca imi imprumuta cineva una......

 

Stiu ce e banana, si stiu cum se face, ultima referire era la arpegiile cu bar :)

si nu e neaparat sa tii banana, doar sa aplici presiune pe cate una dintre corzi, insa eu ma refeream la tehnica de a sweepui arpegiul cu bar facand mute cu mana dreapta. :)

 

Sa vad si eu care imi place mai mult.. si nah.. e bine de stiut fiecare ce tehnica are nu ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.