www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Achizitie Chitara Electro-acustica


Guest spaceboy
 Share

Recommended Posts

Guest spaceboy

Salutare tuturor, sunt nou in comunitate, si pe scurt, vreau sa-mi iau o chitara electro-acustica de tip CE (sau cum se cheama cele cu cutia taiata pentru a face loc solourilor "inalte"). Cant la chitara de ~10 ani, si o folosesc in special pentru armonie/ritm, insa si pentru solistica. In fapt chitara noua ma intereseaza in special pentru a-mi dezvolta solistica, dar si pentru a continua imbunatatirea pe partea de armonie. Deci, as vrea in primul rand sa aiba corzile cat mai apropiat de grif, si apoi sa fie facuta dintr-un lemn care sa ofere o rezonanta buna.

M-am interesat intr-o perioada de chitara, si am mers pe la muzica si la guitar shop, unde am testat Takamine, Fender si Yamaha, nu mai stiu ce modele - toate mi s-au parut destul de bune. Insa nu-mi pot da seama pentru care ar fi mai bine sa optez, asa ca va rog pe voi sa ma sfatuiti, avand in vedere ce-mi doresc eu sa fac cu ea.

Mersi anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Ce gen de muzica vrei sa canti? S-ar putea ca dupa atata timp de chitara sa merite mai mult investitia intr-o electrica, dar aici depinde de tine. Daca pana la urma vrei doar electro-acustica, cea mai buna solutie e sa mergi la magazinele de instrumente si sa incerci chitari pana dai de una care iti place cel mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest spaceboy

Cant cam orice se poate canta pe o acustica, de la solo Nothing else matters pana la zdranganit pe Mugur de fluier. Cant pentru mine, si pentru prieteni, in cadru de munte/la diverse iesiri. De aceea si prefer sa nu fie complet electrica, ca sa nu fiu legat de o statie si implicit de curent electric. O sa iau si magazinele de chitari la rand, insa vreau sa stiu ce imi recomandati voi, ce credeti voi ca se merita sa cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

In functie de buget, arunca un ochi pe la Fender, Takamine, Ibanez in principiu. Astea mi-au trecut mie prin mana si sunt foarte ok si modelele ieftine. In rest nu stiu sa-ti dau sfaturi, de aia am si zis sa mergi si sa incerci chitari pana dai de una care iti place tie. In final tu trebuie sa fii multumit de chitara, si o chitara poate fi buna indiferent de ce scrie pe headstock. Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am probat zilele trecute la magazinul Rapsodia, o chitara Hora cu fata din cedru si restul din mahon. Mi-a placut mult cum suna. Intonatia aproape perfecta, ceea ce nu am prea intalnit la chitarele Hora si actiunea joasa, numai buna.

Cea probata de mine nu avea cutway dar trebuie intrebat la magazin daca exista si varianta taiata.

 

Modelul este Western Mahon si nu se gaseste pe site-ul Hora, iar pretul este de 700RON.

Link to comment
Share on other sites

Guest spaceboy

Multumesc, o sa dau o fuga pe la muzica si guitar shop sa incerc niste chitare.

Fender CD-220CE suna bine, insa o gasesc la 1900 RON, si cam depaseste bugetul meu.

FENDER CD-280 SCE a probat cineva? Care ar fi diferenta majora fata de 220CE?

HOHNER GE850E - am probat o chitara in stilul acela, si am observat ca un sta prea bine in bratele mele - eu fiind un pic mai mare de fel :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.