www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pozitia Corecta A Mainii Stangi ?


SpiritCrusher
 Share

Recommended Posts

Salut ! De ceva timp observ ca am durere in mana cand tin power chords...mai specific aveam la incheietura dar s-a mai dus..aia se intampla cand invatam ceva nou, dupa ce repetam si memoram se ducea. Dar problema e ca acum muschiul degetului mare ma doare...O fi ca nu am pozitia mainii corecta ? Am pus niste poze in care tin un power chord, poate imi ziceti voi dar e ok sau nu. Incepe sa ma doare chiar de la inceput. Mersi si scuze de deranj !

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest PRS4life
:):) Incearca sa aliniezi cat mai bine antebratul cu mana si sa ti degetul mare cat mai aproape de mijlocul grifului(si daca asta iti iese cand stai jos ar trebui sa fie la fel si cand stai in picioare). De asemenea cred ca e indicat sa nu apesi prea tare. Muuulta bafta!!!
Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Vezi ca nu tii corect degetul mare. Se pare ca-l tii cumva pe muchia degetului. Incearca sa corectezi treaba asta si sa-l tii la mijloc, nu langa cu degetul 1.

Link to comment
Share on other sites

:):) Incearca sa aliniezi cat mai bine antebratul cu mana si sa ti degetul mare cat mai aproape de mijlocul grifului(si daca asta iti iese cand stai jos ar trebui sa fie la fel si cand stai in picioare). De asemenea cred ca e indicat sa nu apesi prea tare. Muuulta bafta!!!

n-am ce face cu apasatul...crede-ma ca apas exact cat sa se auda fara buzz dar sunt corzile prea indepartate de grif. :)

Link to comment
Share on other sites

n-am ce face cu apasatul...crede-ma ca apas exact cat sa se auda fara buzz dar sunt corzile prea indepartate de grif. :)

 

 

referitor la corzi,poti incerca sa ajustezi din truss rod,sa strangi ceva mai tare ,asta daca se mai poate.Daca nu,in cazul in care acustica/el-acustica ai putea sa incerci sa pilesti usor in santuletele de la bridge,asta ca last resort.Hope I helped.Spor la cantat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Nici asta nu o vad corecta. Oricum, eu am fac multa chitara clasica si acolo e mai stricta treaba cu pozitiile mainilor. Pana la urma daca suna bine si te simti confortabil, de ce nu?

Link to comment
Share on other sites

Ciudat e ca nu ma simt bine nici asa...parca imi scapa mana de pe grif...comfortabil mi-e cum ati vazut in poze doar ca imi oboseste muschiu repede :)...eu folosesc deocamdata chitara clasica si ma intrebam ca de ce nu pot sa tin power chords pe asta...probabil tin degetu asa mai jos ca e grifu prea gros...dupa ce repet de mai mult ori "lickul" mi se obisnuieste mana si nu ma mai doare :) dar la inceput e nasol...presupun ca de-aia iti trebuie electrica...nu cred ca au fost facute pentru clasica :)) Deci e ok daca ma lasa mai incolo nu ?

Link to comment
Share on other sites

Guest WolfRain
Uite asa.

 

 

 

ASA NU! asa te inveti prost si n`o sa`ti fie deloc usor sa te dezveti

 

 

degetul mare sa fie intre aratator si mijlociu

 

prima linie continua e aratatorul, cea de langa ea e mijlociul,cea de sub e degetu` mare,linia punctata reprezinta gatul chitarii

 

acuma nu zic sa departati asa mult primele doo degete,doar va arat cum sa tineti degetu` mare aproximativ,proiectia lui

 

___      ____

----------------------------

     ____

 

in concluzie,cum tii tu e bine,lasa durerea, trece ea,decat sa te inveti gresit

Edited by WolfRain
Link to comment
Share on other sites

Guest WolfRain

normal ca e comfortabil,asa faceam si eu dar asa nu poti sa iti folosesti degetul mic bine si la solistica faci doar cu primele 3 degete, si atunci apar frustrari ca nu te poti intinde indeajuns pe gat,si uite cum dintr`o pozitie aparent banala dar gresita ajungi sa nu poti face chestii de care ai nevoie mai mult sau mai putin,si`ti ia foarte mult timp sa te dezveti

daca e comfortabil nu`nseamna ca e si bine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White

eu nici macar nu stiu cum tin degetul. Oricum, o sa se obisnuiasca muschiul degetului si o sa te lase in pace. Pana atunci, forteaza-l cat mai mult. A, si daca e sa te doara mai mult, strange din dinti, gandeste-te la ce te enerveaza cel mai mult si persevereaza. O sa uiti de durere. Garantat. Mai e o metoda, cand esti beat, dar nu prea o recomand. Cheers! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.