www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Poate Face Ceva?


Guest pufdepapadie
 Share

Recommended Posts

Guest pufdepapadie

Am o chitara clasica, foarte veche, cel putin din 80'. Intre timp, de vreo cel putin 15 ani nu a mai fost folosita si s-au mai pierdut anumite...piese, bucati..nu stiu cum sa le zic :) . In interior scrie (din cat se mai vede :) ) cu rosu maree REGHIN ROMANIA, iar mai jos Seria : Chitara Flamenco, si se vede ca mai scria ceva mai jos dar este rupta hartia :lol: .

O sa va pun niste poze, nu prea reusite, sa vedeti ce ii lipseste si sa imi spuneti daca o pot reface si ce ar trebui sa ii cumpar :lol: .

Multumesc! :)

post-13153-1268330878_thumb.jpg

post-13153-1268330904_thumb.jpg

post-13153-1268330913_thumb.jpg

post-13153-1268330926_thumb.jpg

post-13153-1268330935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Mai repede iei una noua (gasesti pe la 300 RON cele mai ieftine). Nu se merita nici timpul cu reconditionarea si nici banii.

 

Vad ca esti din Brasov. Pe acolo ai magazine de profil. Fa o fizita si vezi ce si cum.

 

De asemenea, daca totusi vrei sa o faci pe asta, tot ei te pot ajuta cu piese si posibil si un lutier care sa o lucreze frumos.

Link to comment
Share on other sites

Guest pufdepapadie
Mai repede iei una noua (gasesti pe la 300 RON cele mai ieftine). Nu se merita nici timpul cu reconditionarea si nici banii.

 

Vad ca esti din Brasov. Pe acolo ai magazine de profil. Fa o fizita si vezi ce si cum.

 

De asemenea, daca totusi vrei sa o faci pe asta, tot ei te pot ajuta cu piese si posibil si un lutier care sa o lucreze frumos.

 

interesul meu e sa o repar pe asta pt ca eu am deja chitara acustica :) iar asta ma gandeam (daca merge reconditionata) sa i'o imprumut unei prietene care plateste ea treaba, :)

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
interesul meu e sa o repar pe asta pt ca eu am deja chitara acustica :) iar asta ma gandeam (daca merge reconditionata) sa i'o imprumut unei prietene care plateste ea treaba, :)

 

Daca plateste ea treaba, acelasi sfat si pentru ea. :)

Link to comment
Share on other sites

o sa platesti pe un lutier mai mult decat face chitara dar piesele lipsa nu-s asa de scumpe daca le gasesti si nu e atat de complicat lipitul.

vezi pe la Hora sau reprezentantii lor..

 

Brasov SC "Einschenk" SRL, str. N.Balcescu nr.50 0268-474595

SC "Soundstil" SRL, str. Ecaterina Teodoroiu nr.38 0268-440149

SC "Techoligh" SRL, str. C.Bucuresti nr.96, bl.206 cs.D ap.3 0268-331410

Link to comment
Share on other sites

Guest pufdepapadie

pai cat poate sa imi ia si lutieru? :) pe pus corzi mi-a luat 5 lei, pe montat alea ce trebuie...toate...se poate ajunge la peste 50 de ron(montatul)? :)

Edited by pufdepapadie
Link to comment
Share on other sites

freturi si bridge iti trebuie neaparat

daca scoti cheile de pe partea mi-ului subtire poti inlocui plasticul ala tocit/rupt

nutul il poti face lejer din plexiglas

bridge-ul trebuie sa-l asezi cu grija , adica daca distanta dintre nut si tasta 12 trebuie sa fie egala cu distanta dintre tasta 12 si locul in care atinge coarda bridgeul

 

asa ca... ia-ti materialele necesare si apuca-te

 

pm pt intrebari daca vrei mai multe detalii. spor

 

ori plasticele alea albe le scoti pe toate daca sunt stricate ...banuiesc ca sunt aplicate peste partea infasuratoare a chietei.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.