www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help! Cat Valoreaza O Vioara Veche De 134 De Ani?


Guest sososb
 Share

Recommended Posts

Guest sososb

Vand vioara veche de 134 de ani ( anul 1876), Stie cineva Cat valoreaza o vioara veche de 134 de ani?

Link to comment
Share on other sites

Guest sososb
Absolut nimic, dar eu iti dau 30 de ron pe ea.

 

Acum, serios: daca e in stare perfecta si construita de un lutier cunoscut poate valora extrem de mult.

 

A fost foarte bine pastrata, dar necesita reconditionare, are chiar carcasa originala, care trebuie sa am grija cum o deschid , altfel se rupe,

Ce ai vrut sa spui cu extrem de mult?

Link to comment
Share on other sites

Daca e un instrument foarte bun, fabricat de cineva cu renume si este in stare perfecta, o poti vinde scump daca gasesti un colectionar sau ceva.

Daca este doar o vioara veche si nimic mai mult, ai noroc daca scoti bani pentru cateva beri. Poti da niste detalii, cum ar : -cine a facut-o

-de unde este cumparata

-materiale folosite

-POZE

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Daca e sa fi dat norocul peste tine o sa primesti cum a primit o fata care avea un magazin de "antichitati" ( spun antichitati ca majoritatea erau contrafacute ) ... un batranel i-a adus o vioara fara corzi si cu case si i-a vanduto`o cu 200 lei , mai tarziu peste 1 an si ceva de zile tipa a gasit un cumparator care a oferit pe ea 4800 Lire , doar pentru ca era facuta de nu stiu cine...

Asa ca afla :)) , oh si chitara in cauza avea peste 200 de ani.

Link to comment
Share on other sites

@Big Tree

Ceva nu se leaga, intai zici vioara si pe urma chitara, te-a luat valul, presupun...

@sososb

Banuiesc ca nu ai certificat de autenticitate, nu am idee cum obtii unul dar fara el ... e doar o vioara veche. Intereseaza-te cum obtii unul si daca nu cumva va costa mai mult decat vioara in sine. Daca mai necesita si reconditionare, nu prea merita efortul.

Link to comment
Share on other sites

se poate merge la o expertiza, care te costa, potzi primii certificat de autenticitate de la un luthier de viori din Germania sau alte tzari, eu am avut una si nu valora nimica, era impecabila asha ca am dat-o cadou la fetitza unui prieten ce facea vioara la scoala in Germania. daca nu e facuta de nu stiu ce mare luthier, in principiu o potzi folosii ca obiect de decor interior. La autentificare este mai mult ca sigur sa coste expertiza mai mult decat valoreaza vioara si atunci sa te vad.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.