www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care E Cea Mai Buna Varianta?


Guest Darknessness

Recommended Posts

Guest Darknessness

Am cateva nelamuriri ... folosesc o Hora Iris Lux, desi imi place foarte mult am cateva probleme , la inceput eram multumit de cum suna dar acum vreau ceva mai mult .... sa iau alta chitara , nu imi permit pe moment ... ma gandesc sa bag ceva bani in ea , vreau sa schimb dozele ... shi bridge shi neck

Nu am nici cea mai vaga idee ce doze sa aleg , as merge spre EMG 81x - EMG 85x , sau pasive Seymour Duncan ... dar nu vreau sa ma axez doar pe metal. Am nevoie shi de ceva pt. un thrash sau heavy dar shi ceva pt. un stoner rock sau un hard rock mai classic ..... Is cam la inceput , am nevoie de putin ajutor , ce doze recomandati ... shi in primul rand daca se merita investitia asta ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Un set de doze e cel putin 500 ron. La banii aia poti sa-ti iei un Squier, care e in orice caz mai bun decat o Hora. Daca mai pui ceva bani si te uiti pe la second hand, sigur gasesti o chitara mult mai buna. Parerea mea, cel putin.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
daca ti neaparat sa schimbi dozele, ai putea sa faci o manevra, insa nu stiu cat de ok este: pui in bridge o foza care sa imite o drujba si in neck ceva cu un ton mai cald un sd jb de exemplu

 

 

Pune dozã de bridge în neck, o sã fie tare bine! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Darknessness

Uitati care e problema mea .... nu ma pricep deloc la partea electronica ... dozele nu imi convin la chitara asta , in rest e ok ... sunt obosite ..... ce vreau sa stiu , e ok daca la bridge folosesc ceva mai agresiv gen Emg 81 , sau Seymour Duncan Invader dar la neck ceva mai cuminte , mai oldies gen doze Gibson ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pune un SD JB în bridge și un '59 în neck și ți-ai rezolvat toate problemele. EMG 81 este dozã activã, asta implicã montarea unei baterii de 9V în cavitatea chitarei și schimbarea potențiometrelor și, din câte știu, nu se prea amestecã dozele active cu cele pasive.

Link to comment
Share on other sites

Guest spirache necsulescu

mane, ti s-a spus deja: cu banii care-i dai pe doze iti iei chitara noua, mai buna decit hora ta. sa zicem ca ai 500 ron disponibili pentru doze... vinzi hora ta pe 250 de lei si iti iei un squier afinity, care sigur e mai buna decit frank solo lux w/e.

Link to comment
Share on other sites

mane, ti s-a spus deja: cu banii care-i dai pe doze iti iei chitara noua, mai buna decit hora ta. sa zicem ca ai 500 ron disponibili pentru doze... vinzi hora ta pe 250 de lei si iti iei un squier afinity, care sigur e mai buna decit frank solo lux w/e.

 

Nu cred deloc ca Squier affinity e mai bun decat Iris lux.

Omul are chitara tip superstrat, configuratie HSH, floyd rose licensed si din care observ vrea sa cante metal, si tu ii recomanzi un strat?????

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.