www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Les Paul Standard Vs Les Paul Standard Plus Hcs


Guest vlad romulus
 Share

Recommended Posts

Guest vlad romulus

vreau sa imi cumpar les paul dar am niste nelamuriri

care e diferenta dintre standardul negru http://www.thomann.de/de/epiphone_les_paul_standard.htm

si standard plus hcs http://www.thomann.de/de/epiphone_les_paul...ry_sunburst.htm

 

nu prea ma pricep dar dupa mine eu vad doar o diferenta de culare

caci humbuckere-le sunt la fel si alea

anyway daca stie careva astept pareri

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest spirache necsulescu

Salut. Diferenta intre LP Ebony si LP HCS e la finisaj, HCS fiind mai scump din cauza ca baga mai multe culori. HCS mai are si un strat subtire de flame maple (top din ala cu dungi). Diferenta de pret cred ca ai observat-o si tu.

 

Mergi pe LP Standard Ebony, sau chiar pe LP Studio. De la LP Studio in sus nu mai e nici o diferenta la lemn, constructie, ci doar la cosmetice (binding, inlay-uri, alea alea). Daca te intereseaza doar sunetu', poti sa nimeresti un LP Studio care sa sune la fel de bine ca un Standard. De restul baniilor iti iei niste doze bune si ala esti, Studiou' tau o sa sune mai bine decit orice Standard si Custom.

Link to comment
Share on other sites

singurul lucru care nu-mi place la varianta ebony e ca body-ul e o combinatie de mahon si arin...conform specificatiilor de pe thomann,ceea ce ar fi o mojicie din partea celor de la epiphone.Asta nu inseamna ca nu e o chitara buna si ca nu va suna foarte bine .E totusi ciudat,pt ca pe toate ste-urile unde se vine acel model se specifica doar solid mahogany pentru body si chiar cu maple top.

Ideea e ca sub finish-ul ala, lemnul pe care-l baga nu e la fel de atent ales ca la varianta hcs si in general sunt folosite bucati mai multe decat la modelele cu finish gen sunburst.Dar sunt totusi deacord cu spirache necsulescu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.