www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Tehnica....


Guest Pacalici
 Share

Recommended Posts

Guest Pacalici

Cand loveam coarda G se auzea un bazait ce parea ca vine de la headstock.....am verificat pe la nut (si da,trebuie inlocuit ca e cam distrus) insa problema e la cheita....cheita are joc si cand lovesc coarda ea vibreaza producand astfel "bazaitul"...are cineva o solutie? :) mersi anticipat :)

 

 

 

 

si era sa uit...asta se intampla doar cand lovesc coarda libera :)

Edited by Pacalici
Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
Cand loveam coarda G se auzea un bazait ce parea ca vine de la headstock.....am verificat pe la nut (si da,trebuie inlocuit ca e cam distrus) insa problema e la cheita....cheita are joc si cand lovesc coarda ea vibreaza producand astfel "bazaitul"...are cineva o solutie? :) mersi anticipat :)

 

 

 

 

si era sa uit...asta se intampla doar cand lovesc coarda libera :)

 

Schimba cheitele.

 

Si e normal sa se intample doar cand lovesti coarda libera. Cand ti apasat pe fret, vibratia nu o sa treaca prin coarda de degetul tau :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Pacalici
Schimba cheitele.

 

Si e normal sa se intample doar cand lovesti coarda libera. Cand ti apasat pe fret, vibratia nu o sa treaca prin coarda de degetul tau :)

Hmmm...speram sa fie ceva mai putin costisitor :))......si am mentionat faptul ca vibreaza doar cand e coarda libera ca nu cumva sa se creda ca e un fretbuzz sau ceva...

 

 

Mersi :)

Link to comment
Share on other sites

Cand loveam coarda G se auzea un bazait ce parea ca vine de la headstock.....am verificat pe la nut (si da,trebuie inlocuit ca e cam distrus) insa problema e la cheita....cheita are joc si cand lovesc coarda ea vibreaza producand astfel "bazaitul"...are cineva o solutie? :) mersi anticipat :)

 

 

 

 

si era sa uit...asta se intampla doar cand lovesc coarda libera :)

 

Am intalnit des problema asta la hore.Pune-i niste cheite in baie de ulei si nu o sa iti mai revina problema :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pacalici
Deep Fried :) . Daca are joc, n-ai incercat s-o strangi ?

 

Pai cum....adica are un fel de carcasa deasupra care e stransa....in interior e problema....si nu cred ca e ceva de strans acolo :))

Link to comment
Share on other sites

Guest marvelous_yu

As vrea sa se dezvolte mai mult acest subiect...

Si eu am aceeasi problema la electrica mea.Nu ma deranjeaza prea mult dar as vrea sa rezolv problema...

Pentru cei din Craiova, stiti cumva un lutier bun?

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
As vrea sa se dezvolte mai mult acest subiect...

Si eu am aceeasi problema la electrica mea.Nu ma deranjeaza prea mult dar as vrea sa rezolv problema...

Pentru cei din Craiova, stiti cumva un lutier bun?

 

Ceea ce vor baietii sa zica este asa:

 

Cheitele in intrior (cutiuta aia a lor) au un angrenaj. Acesta in timp poate sa aiba diverse probleme din cauza carora sa nu mai stea chitara in acordaj. Pe langa asta, chiar daca mai sta in acordaj, se creeaza un mic jos in interior. Acest joc se aude precum un bazait ucm zicea Pacalici. Acest lucru se rezolva cel mai rapid si sigur prin schimbarea cheitelor. Poti sa pui ce vrei tu, insa se recomanda cele in baie de ulei (adica angrenajul din cutiuta este scufundat in ulei), acest lucru micjorand uzura in timp. Oricum, atata timp cat cheitele sunt noi, daca sunt macar medii din punct de vedere al calitatii, nu ai de ce sa-ti faci probleme chiar daca nu sunt in baie de ulei...asta macar ceva timp. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Pacalici
Ceea ce vor baietii sa zica este asa:

 

Cheitele in intrior (cutiuta aia a lor) au un angrenaj. Acesta in timp poate sa aiba diverse probleme din cauza carora sa nu mai stea chitara in acordaj. Pe langa asta, chiar daca mai sta in acordaj, se creeaza un mic jos in interior. Acest joc se aude precum un bazait ucm zicea Pacalici. Acest lucru se rezolva cel mai rapid si sigur prin schimbarea cheitelor. Poti sa pui ce vrei tu, insa se recomanda cele in baie de ulei (adica angrenajul din cutiuta este scufundat in ulei), acest lucru micjorand uzura in timp. Oricum, atata timp cat cheitele sunt noi, daca sunt macar medii din punct de vedere al calitatii, nu ai de ce sa-ti faci probleme chiar daca nu sunt in baie de ulei...asta macar ceva timp. :lol:

 

in sfarsit am priceput  si eu :))...trebuie sa imi iau cheite tratate in baie de ulei :))....chiar ma gandeam...cum sa imi bag cheitele in baia de ulei...wtf? :)) ....ms enorm :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.