www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender 72 Tele Deluxe Mim


estebe
 Share

Recommended Posts

Am citeva intrebari legate de chitara asta de preferinta de la cei care au avut/au asa ceva:

 

1: asa numitul "C" profile al grifului cum se compara cu 50's profile de la Gibson? (latime/grosime)

2: tastele medium/jumbo cum sint vis-a-vis de 6150 (cred ca asta e modelul echivalent de la Dunlop) folosite pe les paul-uri?

 

Merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Am citeva intrebari legate de chitara asta de preferinta de la cei care au avut/au asa ceva:

 

1: asa numitul "C" profile al grifului cum se compara cu 50's profile de la Gibson? (latime/grosime)

2: tastele medium/jumbo cum sint vis-a-vis de 6150 (cred ca asta e modelul echivalent de la Dunlop) folosite pe les paul-uri?

 

Merci anticipat.

 

 

Personal nu am pus mana pe chitara in cauza, dar fiind posesor de alt model de Fender din seria Classic am urmatoarele observatii de facut.

 

Seria Classic se doreste a fi o reproducere cat mai fidela (evident, in limita posibilitatilor) a chitarilor facute in "epoca de aur" a Fender.

Acest lucru implica inclusiv lucruri gen dimensiunea tastelor, diametrul tastierei, etc.

 

Prin urmare, specificatiile de pe pagina oficiala mi se pare ciudate, intrucat zice ca ar avea "12" fretboard radius" si "medium jumbo frets". Asta in timp ce restul modelelor din seria Classic au "7.25" fretboard radius" si "vintage style frets".

 

Daca e cum suspectez eu (si pagina contine informatii eronate), situatia e la modul urmator

- tastiera e sensibil mai curbata, ceea ce are avantajul ca e mai comfortabila pt acorduri si dezavantajul ca necesita un action mai inalt.

- tastele sunt mai inguste si aproximativ de aceeasi inaltime cu asa-numitul "medium jumbo" (care, apropo, e modelul 6130)

- gatul este mai ingust si mai subtire decat la Gibson (dar nu se apropie deloc de un profil ultra-subtire care l-ai intalni la o chitara de "shred").

 

Sper ca ti-am fost de ajutor si astept corectii in cazul in care am prezentat informatii eronate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
12" radius e mai plat decit 7.5" radius. gibson e 9.5" sau 10"

 

Sorry, dar te inseli.

Gibson e undeva intre 12'' si 14''.

Fender vintage-style e 7.25

Fender modern e 9.5

PRS e 10.

 

Referitor la ce am zis mai sus, se pare ca mai bine ma informam mai atent inainte sa dau cu sfatul. Vezi aici.

Deci chitara are intr-adevar 12'' radius si taste medium-jumbo.

Asta inseamna ca e mai aproape de feeling-ul unui Gibson, dar raman totusi cateva diferente

 

- gat mai subtire si mai ingust

- scale length e de 25,5 (si nu 24,75)

Link to comment
Share on other sites

Legion, merci frumos! Stiam de scale, principala mea problema ramine insa neck-ul, am niste miini mari si din pacate singur mea experienta mai indelungata cu un fender este cu un model mexian de strat richie sambora care avea(pt mine) un git ca o scobitoare (cu exagerarea stilistica de rigoare) Insa am o experienta mai temeinica cu gibsonurile si de aici rugamintea de a face o comparatie dintre profilurile de neck. Ar fi extrem de folositor (pt mine) daca un posesor de ambele (in mod ideal) ar putea face o comparatie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Deci problema ta e ca vrei un gat masiv ?

In cazul asta, "C" profile de la Fender ti se va pare cam subtire.

 

Din experienta personala, pot recomanda la acest capitol modelul Classic Player Baja Telecaster.

Pt mainile mele (relativ) mici gatul era comparabil cu o bata de baseball.

Link to comment
Share on other sites

corect, vreau un grif cit mai mare. Singura problema cu baja-ul e ca din cite stiu eu are routing pt single coil in pozitia de neck deci n-am cum sa-i bag un humbucker (sau macar un minihumbucker) fara sa ma pun sa cioplesc. Iar eu vreau un tele cu cel putin un humbucker (da stiu ca un wide range hum. nu e tocmai acelasi lucru)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
corect, vreau un grif cit mai mare. Singura problema cu baja-ul e ca din cite stiu eu are routing pt single coil in pozitia de neck deci n-am cum sa-i bag un humbucker (sau macar un minihumbucker) fara sa ma pun sa cioplesc. Iar eu vreau un tele cu cel putin un humbucker (da stiu ca un wide range hum. nu e tocmai acelasi lucru)

 

Pe rand.

 

De ce anume vrei humbucker ? Pt ca nu vrei BRUM sau pt ca vrei un ton mai apropiat de Gibson ?

Daca e prima varianta, exista suficiente variante de doze noise-less pt Telecaster (si care sa mai si sune bine).

Daca vrei un ton mai de Gibson, de ce te mai uiti la Telecaster ?

 

Cat despre Wide Range, stii foarte gresit.

Wide Range-urile pe care faceau Fender in anii '70 erau un design foarte diferit fata de cel oferit de Gibson.

Asa-zisele Wide Range actuale sunt niste humbucker-e "normale", doar ca sunt puse intr-o carcasa ca sa semene cu ce producea Fender acum 40 de ani.

Link to comment
Share on other sites

scuze ca sunt probabil total offtopic , dar ar merge o chitara cu 7 corzi la asa maini :)

si sa vezi apoi chitarist :)

 

 

Legion, merci frumos! Stiam de scale, principala mea problema ramine insa neck-ul, am niste miini mari si din pacate singur mea experienta mai indelungata cu un fender este cu un model mexian de strat richie sambora care avea(pt mine) un git ca o scobitoare (cu exagerarea stilistica de rigoare) Insa am o experienta mai temeinica cu gibsonurile si de aici rugamintea de a face o comparatie dintre profilurile de neck. Ar fi extrem de folositor (pt mine) daca un posesor de ambele (in mod ideal) ar putea face o comparatie.
Link to comment
Share on other sites

Deci problema ta e ca vrei un gat masiv ?

In cazul asta, "C" profile de la Fender ti se va pare cam subtire.

 

Din experienta personala, pot recomanda la acest capitol modelul Classic Player Baja Telecaster.

Pt mainile mele (relativ) mici gatul era comparabil cu o bata de baseball.

 

Hehe, inseamna ca un R6 sau R4 iti vor da impresia de traverse de cale ferata :) Am avut la un moment dat in acelasi timp Baja si R6 si Baja parea scobitoare pe linga LP. Baja e numa bun :lol: . Bine, si R9 ce l-am vindut mai demult era de o comoditate geniala.

 

Gibson e undeva intre 12'' si 14''.

 

Sorry, ma lasa memoria :)

 

Vorbeste cu George, el avea un baja gata cioplit, si care mai si suna demential :lol:

 

Dap, am avut 2 humbuckere pe ea, dar m-am intors la dozele originale care sint fenomenale. N-am mai auzit asa doze la nici un model, nu stiu cum naiba au facut baietii de la Fender, dar au nimerit setul asta Broadcaster - Twisted Tele la marea arta. Au ramas gauri in corp, dar nu ma intereseaza, suna la fel de bine :) A ramas si compartimentul pentru baterie pe spate, si nu mai am nimic activ in chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.