www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Acustica


Guest cosmin_m

Recommended Posts

Guest cosmin_m

Salutare,

 

Stiu ca au mai fost aproximativ 6-7 topicuri pe aceasta tema, dar din pacate s-au tot amestecat recomandarile pentru acustice cu cele de electrice de n-am inteles mare lucru.

Ce am reusit sa retin este ca multi au recomandat D'Addario ca fiind corzi bune, si ca dimensiunea/grosimea corzii este relevanta.

Drept si prin urmare m-am prezentat cu coarda (mi subtire - am pleznit-o ca un bou ce sunt) in bot la Muzica si am intrebat care sunt cele mai bune corzi pe care le au pentru acustica (Ibanez V50). Tipa mi-a recomandat D'Addario. Imi zic in sinea mea: "ba nene, oamenii aia zic de astea, tipa zice de astea, sunt printre cele mai scumpe, or fi bune !" . Se uita tipa la coarda, masoara pe sub birou :) si zice "E de zece, domnu'"

Bun cucoana, tot d-alea vreau.

Si m-am ales cu un D'Addario Acustic Guitar Strings- Phosphor Bronze, Extra Light (Coca Cola ?)

 

Care suna ca un shit! La-ul se aude ca din fundul unui butoi, de la Sol incolo au un sunet foarte, dar foarte metalic... horror! Le-am dat jos, le-am pus p-alea vechi (originale) si am lasat doar miu'

Acuma ce am observat este ca desi si alea vechi ar fi cam tot un fel de Light daca e sa ma iau dupa grosime, sunt mult mai tari decat astea de la D'Addario.

 

Doleanta mea principala este : cu ce corzi vine Ibanez v50 din origini si de unde le pot cumpara.

Doleanta secundara este: ce alte corzi imi recomandati pentru chitara asta? Nu imi plac deloc cele cu timbrul metalic, eu de obicei cant zdranganeli si suna urat de tot

 

Alte intrebari ar mai fi care este exact corelatia dintre grosime si timbru, marci bune si rele, cat timp sa astepti corzile sa se "aseze" si alte chestii conexe...

 

Va rog frumos sa faceti recomandari numai pentru acustice pe topicul asta. Multumesc!

Edited by cosmin_m
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Elixir, şi viaţa are sens (la muzica, cum intri pe stânga, primii, adică cei de la Carvin, au Elixir).

 

îmi cer scuze pentru postul telegrafic, revin cu mai multe detalii zilele următoare dacă nu mai apar alte reply-uri.

Link to comment
Share on other sites

Tine strans.. iti ia vreo 2 saptamani pana nu o sa mai sune "spart".. mie asa imi ia la clasica.. pun pe ea belson ca atat imi permit.. Ma duc vineri sa iau corzi, si ma gandeam poate imi recomanda si mie cineva niste corzi bune si ieftine.. si eu sunt roman.. imi doresc, dar bani kuku..

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Semi off-topic: cand mi-am luat acustica, si pe mine m-a anerva acel "zing" metalic specific corzilor noi. Cu timpul insa, mi-am schimbat radical gustul la sunet, si d-aia folosesc numai Ernie Ball, findca isi pastreaza sunetul metalic cat mai mult timp.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu-ti face griji, si eu folosesc pe acustica aceleasi corzi si e normal ca in primele zile dupa ce le-ai pus sa sune ca un butoi.Asteapta putin, canta pe ele asa cum sunt si or sa se mai lase. :)

 

In ceea ce priveste relatia diametru-timbru, ideea de baza e ca un set de corzi mai groase va suna mai bine si mai plin decat unul de corzi mai subtiri, insa cantatul si implicit bend-urile vor fi mai greu de realizat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.