www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Setare Distanta Corzi


Guest Allexandru
 Share

Recommended Posts

Guest Allexandru

Am nevoie de putin ajutor, am o clasica care are fret buzz la fretul 1 coarda E2 si mai apare si la D3 si A2 la anumite acorduri, as vrea sa schimb plasticul alb de pe cordar sau sa-l ridic mai sus? nu stiu care e ideea dar pe el sunt facute niste scobituri cam de 1mm-2 si corzile stau fixate in ele...probabil fostul proprietar a vrut sa-i modifice actionul dar a creat fret buzz.

 

Stie cineva de unde as putea cumpara un cordar nou? si cat ar putea costa :) ?

post-12740-1267748394_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Inainte de asta slabeste corzile si muta piesa aia alba mai "jos", astfel incat sa ridice corzile. Asta fiindca piesa este ca o pana si cu cat o dai mai jos cu atat or sa se ridica corzile mai sus. Acordezi chitara si vezi daca mai ai fretbuzz-uri. Daca nu mai ai atunci poti sa lasi piesa asa cum ai fixat-o sau sa iti cumperi alta noua mai inalta. Daca inca mai ai frebuzz-uri atunci ai grif-ul stramb sau trebuiesc pilite din nou freturile.

Dar in orice caz pe o clasica nu trebuie s-o canti ca pe o acustica/western, daca dai prea tare in ea s-ar putea sa fie de acolo problema.

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e la clasice, dar la acustice poti sa pui sub saddle niste fisii de plastic/lemn (la chitara mea am vreo 2 astfel de bucati care au venit cu chitara - daca nu ai, se pot fabrica usor). Daca nu vrei sau nu merge, mi se pare ca pe magazinuldemuzica.ro au de vinzare si saddle ca piesa de schimb.

Cu ocazia asta, intreb si eu daca stie cineva un magazin de muzica online care sa aiba saddle de acustica din os sau tusq. Din Romania, ca din US stiu si eu.

Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de putin ajutor, am o clasica care are fret buzz la fretul 1 coarda E2 si mai apare si la D3 si A2 la anumite acorduri, as vrea sa schimb plasticul alb de pe cordar sau sa-l ridic mai sus? nu stiu care e ideea dar pe el sunt facute niste scobituri cam de 1mm-2 si corzile stau fixate in ele...probabil fostul proprietar a vrut sa-i modifice actionul dar a creat fret buzz.

 

Stie cineva de unde as putea cumpara un cordar nou? si cat ar putea costa :) ?

Mergi la talcioc si cauti pieptene din os ,apoi din acesta facu o piesa exact la fel cu cea din plastic dar mai "inalta" .

 

Sau faci din plastic alta piesa (calus).

 

Probabil cel care a facut crestaturile mai adanci a vrut sa nu se miste (sara) corzile daca loveste foarte tare cu pana .

O fi cantat la nunta ,hehe si lovea tare corzile sa se auda (?)

 

Poti sa incerci si sa pui ceva adaos in santul de sub calus ca sa se ridice ,dar nu stiu daca mai are tinuta si nu tinde sa se "culce" calusul nemaiavand sprijin suficient.Poate ca santul nu este destul de adanc.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Allexandru
Inainte de asta slabeste corzile si muta piesa aia alba mai "jos", astfel incat sa ridice corzile. Asta fiindca piesa este ca o pana si cu cat o dai mai jos cu atat or sa se ridica corzile mai sus. Acordezi chitara si vezi daca mai ai fretbuzz-uri. Daca nu mai ai atunci poti sa lasi piesa asa cum ai fixat-o sau sa iti cumperi alta noua mai inalta. Daca inca mai ai frebuzz-uri atunci ai grif-ul stramb sau trebuiesc pilite din nou freturile.

Dar in orice caz pe o clasica nu trebuie s-o canti ca pe o acustica/western, daca dai prea tare in ea s-ar putea sa fie de acolo problema.

Numai bine!

 

mersi pentru sfaturi, dar nu inteleg ce vrei sa spui prin ...a lasa piesa mai jos...are locul ei intr-un sant si acolo sta fixata, nu am cum sa-i modific pozitia decat daca bag ceva sub ea sau o inlocuiesc cu alta mai inalta, am atasat si o poza, mecanismul nu e din ala antic in care piesa sta fixata doar sub presiunea corzilor daca la asta te referi, e ceva asemanator cu cel de acustica doar ca se prind altfel corzile de el.

Link to comment
Share on other sites

Daca tii chitara in pozitia in care canti atunci jos este catre podea. A lasa piesa mai jos inseamna sa o deplasezi mai catre podea. Nu ma refeream sa o faci mai mica ci doar sa ii misti pozitia.

Ti-am atasat o poza cu pozitia corzii E unde ar trebui sa fie dupa ce misti piesa. Dar si directia in care s-o misti.

In mod normal ea nu este lipita ci doar fixata bine acolo. Pentru ai schimba pozitia trebuie sa slabesti corzile total, chiar si cea mai mica presiune pe ea nu o sa iti dea voie sa o misti.

Numai bine!

post-9489-1267806322_thumb.jpg

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Guest Allexandru

Multumesc pentru sfaturi; am reusit sa rezolv problema

 

1. Am scos plasticul de pe cordar si l-am pilit pentru a elimina acele scobituri

2. Am introdus sub el 2 fasii de plastic decupate dintr-un ambalaj si astfel nu a fost nevoie sa modific pozitia bucatii de plastic...a ramas in locul ei dar este mai sus cu 2 mm

3. am pilit cu smirghel foarte fin toate sarmele de la freturi ...acum nu mai am fret buzz(decat daca ciupesc mai violent coarda groasa) si sarmele de la freturi lucesc ca noi

4. am introdus si sub partea de plastic de la nut o singura fasie de plastic asta insemnand 1 mm mai sus

 

Per total nu am facut mari modificari decat inaltarea corzilor cu 1-2 mm dar a disparut fret buzzul aproape in totalitate si parca suna mai curat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

posibil sa fi facut un lucru nu tocmai bun... ai inaltat actionul la toate corzile ... ia du-te mai jos pe grif pe la tasta 10-12 si vezi ce action ai?

in momentul aparitiei fretbuzzurilor cel mai des se tocesc tastele inegal. deci raspunsul la intrebarea ta initiala ar fi fost sa iei o pila fina si sa aranjezi tastele. daca tastele sunt prea tocite inlocuieste-le dar la clasice e bine sa nu te apropii de bridge decat daca e stricat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.