www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Calbu Defect?


Guest al3xmihai
 Share

Recommended Posts

Guest al3xmihai

Acum vre-o luna am cumparat un cablu Fender Tone-Master de 2m pentru wah, dar nu l-am prea folosit. Acum cateva zile am constatat ca ceva nu merge la el. Daca bag un capat in chitara si unul in amp, nu se aude nimic. Daca misc unul din capete putin in sus, incepe sa se auda. Problema este la un isngur capat, celalalt merge. Am zis ca e de la cablu asa ca am luat unul nou, tot Tone-Master, de 4m. Am ajuns acasa si am constatat ca are aceeasi problema. Indiferent daca acel capat ete in chitara, in amp sau in pedala, el trebuie miscat in sus pentru a se auzi ceva.

Stie cineva ce poate sa aiba?

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

dupa cum explici tu, e problema la mufa amplificatorului nu la cablu.

totusi ... incearca si in alt amp sau cu PC-ul sa vezi daca e a cablul de vina sau mufa din amp.

Link to comment
Share on other sites

daca ar fi de la jackul de la amp,pe altceva ar trebui sa mearga bine.....dupa cum zici tu,as crede ca jackul de la cablu are o forma mai diferita si nu face contact bine dar asta ii cam ciudat  :) ;ar mai fi o posibilitate...sa fie intrerupte legaturile in cablu,dar e mega ciudat sa fie ambele cabluri bulite.......

Link to comment
Share on other sites

Guest al3xmihai

Problema este doar la unul din jackuri. De la amplificator nu este, deoarece cablul vechi pe care l-am primit cu chitara merge perfect.

 

Problema este doar la unul din jackuri. De la amplificator nu este, deoarece cablul vechi pe care l-am primit cu chitara merge perfect.

Link to comment
Share on other sites

Da, e cablul stricat.

 

Taie mufa de la capatul prost, arunc-o, ia-ti una noua de la muzica si pune-o in locul celei vechi (trebuie facuta lipitura - deci ai nevoie de pistol de lipit si fludor).

 

 

Am si eu un cablu tone master si e tare prost. Mi se pare mai prost chiar decat cel ieftin, tot de la fender. Cel mai bine e sa-ti faci singur cablurile; au mufe si cablu destul de bune la muzica.

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.