www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[amplificator] Marshall Mg15cdr


malex
 Share

Recommended Posts

Combo 15W cu spring reverb

post-201-1143541532_thumb.jpg

Sursa: Germania

Pret: 130+20 transport; cumparat nou

post-201-1143541512_thumb.jpg

Construit destul de tzeapan; functia FDD este absolut OK si simuleaza bine lampa (serios!)

Pentru acasa este super si chiar n-am reusit (n-am putut din motive obiective) sa trec volumul de jumate (stau la bloc :) )

Clean-ul e frumos iar la canalul de overdrive - mai precis la gain, ceea ce ma deranjeaza este ca are prea mult coi inca de la inceput (adica, pentru un ton de blues, trebuie sa te porti foarte-foarte finutz cu botonul de gain). Nu are posibilitatea de footswitch. Folosind iesirea de casti, suna foarte neutru si impersonal.

Reverbul este OK, desi as fi preferat unul cu mai multa adancime.

Ideea generala este ca SUNA A MARSHALL, chiar daca este mic.

L-as cota bine peste Frontmanul de 15W.

Concluzie generala: pentru acasa sau jam-uri cu preteni este mai mult decat OK, avand in vedere si pretul. I-as da un binemeritat 9.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Guest AlinMetallica
Combo 15W cu spring reverb

post-201-1143541532_thumb.jpg

Sursa: Germania

Pret: 130+20 transport; cumparat nou

post-201-1143541512_thumb.jpg

Construit destul de tzeapan; functia FDD este absolut OK si simuleaza bine lampa (serios!)

Pentru acasa este super si chiar n-am reusit (n-am putut din motive obiective) sa trec volumul de jumate (stau la bloc :) )

Clean-ul e frumos iar la canalul de overdrive - mai precis la gain, ceea ce ma deranjeaza este ca are prea mult coi inca de la inceput (adica, pentru un ton de blues, trebuie sa te porti foarte-foarte finutz cu botonul de gain). Nu are posibilitatea de footswitch. Folosind iesirea de casti, suna foarte neutru si impersonal.

Reverbul este OK, desi as fi preferat unul cu mai multa adancime.

Ideea generala este ca SUNA A MARSHALL, chiar daca este mic.

L-as cota bine peste Frontmanul de 15W.

Concluzie generala: pentru acasa sau jam-uri cu preteni este mai mult decat OK, avand in vedere si pretul. I-as da un binemeritat 9.

 

Vad ca este postat acu cativa ani, scuze ca postez aiurea intr-o disctutie (impropriu spus ca e doar un post) asa veche.

 

Deci am si eu un MG15CD (acelasi lucru fara reverb). Imi place, la 300 lei (2nd hand) sunt multumit. O mica problema am eu, ca daca esti pe OD si treci volumul de un sfert prinde un contour excesiv, in timp ce la volum destul de mic (mai putin de un sfert) ai un ton chiar badass pe care poti canta thrash la greu.

*Problema sesizata si la MG15 model nou

Din fericire nu are acelasi efect si asupra overdrive-ului de pedala.

 

Cleanul este decent, daca ai doze bune este surprinzator de bun.

 

Eu i-as da 8,5 :) . 9,25 la pretul pe care l-am platit! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.