www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Imi Cobor Corzile La Clasica ?


SpiritCrusher
 Share

Recommended Posts

In pragus se afla o piesa numita calus, de obicei are culoarea alba. Demontezi corzile, desparti calusul de pragus si cu un smirghel fin utilizand miscari uniforme netezesti partea inferioara a calusului (cea care intra in corpul pragusului) poti lua 3-4 mm, apoi montez piesele asa cum au fost inainte cu zona mai ridicata a calusului la corzile Mi la re (6,5,4). Montezi corzile si ai terminat treaba.

as vrea sa imi cobor corzile la clasica dar nu stiu cum...cu o pila ? sa slefuiesc pana se lasa bridge-ul ? stie careva ?
Link to comment
Share on other sites

In pragus se afla o piesa numita calus, de obicei are culoarea alba. Demontezi corzile, desparti calusul de pragus si cu un smirghel fin utilizand miscari uniforme netezesti partea inferioara a calusului (cea care intra in corpul pragusului) poti lua 3-4 mm, apoi montez piesele asa cum au fost inainte cu zona mai ridicata a calusului la corzile Mi la re (6,5,4). Montezi corzile si ai terminat treaba.

 

deci n-am inteles nimic frate :)...partile la clasica mea sunt lipite intre ele din pacate...nu pot sa o demontez...deci decat demontez corzile si apoi pilesc frumos partea alba si gata nu ? nu o sa afecteze calitatea sunetului, nu ? sa bazaie sau altceva ?

Link to comment
Share on other sites

0724370686 - Rici, vorbeste cu el, e lutier foarte bun si nu cere mult.

deci n-am inteles nimic frate :) ...partile la clasica mea sunt lipite intre ele din pacate...nu pot sa o demontez...deci decat demontez corzile si apoi pilesc frumos partea alba si gata nu ? nu o sa afecteze calitatea sunetului, nu ? sa bazaie sau altceva ?
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.