www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Review: Ibanez Gsa60


Guest Thorgrim

Recommended Posts

Guest Thorgrim

Nume Echipament: Ibanez GSA60 ( GSA60-BKN, Fabricat in Indonezia )

 

Pret: 850.00 RON

 

Dealer: SC MC MUSIC SRL Iasi

 

Caracteristici:

  • GSA neck
  • Agathis body
  • Medium frets (22 la numar)
  • SAT10 bridge
  • PSNDS (S) neck pu
  • PSNDS (S) mid pu
  • PSND2 (H) bridge pu
  • 5-way pu selector

Cum suna:

 

Trebuie sa mentionez ca in ciuda pretului de 8 milioane jumate, chitara suna exceptional de bine. Are un sunet clean de "cristal" si, ca o mica paranteza? Se aude destul de tare si cand nu este amplificata. Distorsion-ul este puternic, barbatesc iar actiunea joasa si gatul subtire avantajeaza foarte mult la shredding. Cant aproape orice si mentionez ca sunt destul de pretentios. Asadar, este o chitara facuta pentru metal, si cand spun metal, ma refer la orice: power, heavy, prog, death, black etc. , insa bluesul si jazz-ul suna foarte bine. Nu dezamageste nici la strumming... insa nu suna foarte bine cu finger picking... e o chitara de metal totusi.Este o chitara exceptionala pentru leaduri si naravasa pentru ritm.

 

Vine din dotare cu un set de corzi D'addario, ce mi se pare mai bun decat actualul meu set de corzi GHS Boomers.

 

Parti bune: Actiune joasa, ce faciliteaza viteza

: Cleanul impecabil si distorsie "naravasa"

: Dotari Grozave

: Acordaj destul de stabil in ciuda folosirii tremolo-ului

 

Parti rele: Putina interferenta de semnal din partea dozelor in momentul in care te aproprii prea mult de o sursa de sunet.

 

Impresie generala: Este o chitara omnipotenta, rezistenta la socuri si cu un sunet exceptional

 

NOTA FINALA: 10

 

tn2_gsa60-bkn_big.jpg

Edited by Thorgrim
Link to comment
Share on other sites

E intr-adevar o chitara buna.

 

Dar ai spus ca e buna si pentru metalele mai extreme. Ar merge daca ar avea alt tip de bridge si alta configuratie a dozelor. Un down-picking foarte rapid, powercord-uri cu mult palm-mutting, o scara minora si cateva miscari violente ale whammy bar-ului si s-a dus acordajul.

 

Ar trebui bridge fix sau floyd, locking nut si un HB in neck si ar fi o chitara geniala.

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorgrim
E intr-adevar o chitara buna.

 

Dar ai spus ca e buna si pentru metalele mai extreme. Ar merge daca ar avea alt tip de bridge si alta configuratie a dozelor. Un down-picking foarte rapid, powercord-uri cu mult palm-mutting, o scara minora si cateva miscari violente ale whammy bar-ului si s-a dus acordajul.

 

Ar trebui bridge fix sau floyd, locking nut si un HB in neck si ar fi o chitara geniala.

 

Hehe, sunt de acord cu tine, dar la partea cu acordajul, oricum acesta se mentine in comparatie cu un squire bullet :)

Link to comment
Share on other sites

Ibanez pune sisteme de tremolo slabute pe chitarele ieftine din motiv de marketing. Toti incepatorii vor Floyd..si ei au realizat asta :) Dar in afara de tremolo, chitarile sunt FOARTE ok pentru cat costa. Ajunge sa simti fretwork-ul, finish-ul si cum suna si iti dai seama ca raportul pret/calitate este exceptional. Am si eu un GRG170DX care are, de cand l-am primit, actiune de sub 2 mm la fret-ul 12 fara pic de fretbuzz. Finish-ul perfect, dozele bunicele.

 

Felicitari pentru achizitie! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'
Ibanez pune sisteme de tremolo slabute pe chitarele ieftine din motiv de marketing. Toti incepatorii vor Floyd..si ei au realizat asta :) Dar in afara de tremolo, chitarile sunt FOARTE ok pentru cat costa. Ajunge sa simti fretwork-ul, finish-ul si cum suna si iti dai seama ca raportul pret/calitate este exceptional. Am si eu un GRG170DX care are, de cand l-am primit, actiune de sub 2 mm la fret-ul 12 fara pic de fretbuzz. Finish-ul perfect, dozele bunicele.

 

Felicitari pentru achizitie! :)

 

Nu știu ce sã zic, eu sunt începãtor dar am fost cu un prieten care se pricepe și am vãzut câteva chitãri Ibanez Gax30, GRG170 și la toate mi-a spus prietenul cã falseazã, sunt setate prost și dozele se aud cam aiurea. Am mai verificat niște Aria Mac 45 și Mac 50 care dupã urechea prietenului sunau mai bine și ne-am oprit la un Ibanez Sa260FM despre care spune prietenul cã sunã "aproape bine" și pe care verificând-o eu acasã cu Ap Guitar Tuner am vãzut cã nu falseazã deloc. Problema e cã un SA260 costã dublu fațã de un GRG170. Se pare cã e o pãrere unanimã cã Ibanez ieftine nu prea meritã cumpãrate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.