www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bazaie Si Iar Bazaie


Guest Sylviu
 Share

Recommended Posts

Guest Sylviu

am scos boxele din comp, le-am bagat direct in kitara.. tot bazaie, nici o diferenta.. o sa trebuiasca sa strang bani si sa imi iau un amp klumea..

Link to comment
Share on other sites

am scos boxele din comp, le-am bagat direct in kitara.. tot bazaie, nici o diferenta.. o sa trebuiasca sa strang bani si sa imi iau un amp klumea..

 

Am patit o chestie care imi face sa bazaie poate si tu ai aceeasi problema sau ceva similar. Cand imi sta cablul de la chitara la amp intr-o zona pe jos imi bazaie ca dreaq. Ma tot gandesc si ma prind ca de fapt imi trec cablurile electrice (priza & co) pe sub parchet pe acolo si din cauza ca am o ieftinaciune de cablu imi baga paraziti pe el. Cum mut cablu in alta zone, bazaitul dispare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nervus

Dupa parerea mea si a 2-3 savanti sovietici tie iti bazaie din cauza diferentei de impedanta.

Dozele au imedanta mare de tot - la ordin 100 - 200 Mohmi, pe cand intrarea de la computer are putin.

 

Parca LineIN e ceva la genu 33Kohmi....

 

Fa-ti rost si tu de un mixer care face impedance matching si n-o sa-ti mai bazaie

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

Intri cu chitara direct in calculator (placa de sunet)? Ce placa de sunet este?

 

genius 5.1.. cum am mai spus de vro 3 ori p'aici am scos boxele din comp, le-am bagat direct in kitara.. tot bazaie, nici o diferenta deci nu cred k e de la placa..

 

Dupa parerea mea si a 2-3 savanti sovietici tie iti bazaie din cauza diferentei de impedanta.

Dozele au imedanta mare de tot - la ordin 100 - 200 Mohmi, pe cand intrarea de la computer are putin.

 

Parca LineIN e ceva la genu 33Kohmi....

 

Fa-ti rost si tu de un mixer care face impedance matching si n-o sa-ti mai bazaie

 

 

nu prea ma pricep la fizica si Mohmi and stuff.. mersi pt sfat, maine o sa incerc kitara pe un amp klumea, sa vdm ce se intampla..

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

da am vazut si eu una de vanzare.. vro 3 milioane park..

 

totusi.. io vreau amp, vreau df7, o pedala de chorus, una de reverb, vreau sa imi skimb kitara.. de unde atata veselie.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

ce bine era la acustica.. cu 4 milioane te-ai rezolvat.. nu iti trebuia nici amp, nici pedale.. nici nu bazaia.. :)

Link to comment
Share on other sites

Regula simpla este ca impedanta intrarii in care-ti bagi chitara trebuie sa fie mai mare decit impedanta dozelor tale. Altfel, sunetul este cu zgomot si este filtrat, pierde mult din consistenta tonala. Nu conteaza daca ai intrat in computer (in line in) sau in boxe, boxele tot intrare de linie au, deci problema nepotrivirii de impedanta este aceeasi. Eu am avut exact aceeasi problema, si am rezolvat-o cu un preamplificator cu iesiri balansate si o placa de sunet cu intrari balansate. Nu am absolut nici un zgomot, nici unul.

Daca nu vrei sa-ti iei preamp si sa-l folosesti pe post de DI in placa de sunet, ia-ti mai repede o pedala si foloseste-o pe aceea pe post de preamp. Aceasta solutie reduce foarte mult din zgomot, chiar daca nu il elimina de tot.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

eh ma descur.. vine acuma ziua mea.. poate ma fac si eu cu un amp klumea sa nu mai stau dupa placa asta de sunet.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest neshi3

stiti care e problema... problema sunt undele eletromagnetice facute de monitor si de sursa de la calculator...

 

 

deci daca stingi monitorul sa vezi ca nu mai basaie aproape deloc...

 

si daca tii si chitara ... perpendicular spre monitor ... sau spre calculator.. nu o sa se mai auda nici un bazait...

 

problema se afla in corzi ... :) ele functioneaza totodata si ca o antena :)

 

chitara are pamantare.. ca doar are mufa mono... aia e masa

 

 

deci .. nu e aia problema .. problema e ca prizele noastre nu au pamantare .. si de aceea bazaie sursele de curent

 

aceeasi problema se regaseste si la transformatoarele de pedale boss si marshall si orice altceva...

 

cu baterie.. nu bazaie .. cu .. :( transformator se aude un bazait de 50 Hz B) asta e problema.. ;) nu e alta .. asta se poate scoate foarte usor..

adaptand pozitia fata de calculator(incearca sa te invarti 360 de grade incet :o sa vezi care e pozitia cu cel mai mic zgomot) si poti sa stingi si monitorul daca nu citesti tabulaturi de pe el .. sau poti sa te pui mai departe de calculator\monitor ori.. ;) poti sa iti cumperi o placa de sunet audigy 2 ;) care are noise gate :) sau poti sa treci ... din pedala direct in boxele de la calculator .. fara sa mai treci prin calculatr :o dat tot trebuie sa .. :o ai grija la pozitie

Link to comment
Share on other sites

Guest UrsuL

http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

 

Ia incearca schema de aici ... ca merge garantat ... la amicul Blackmore a functionat de minune ... si no more noise si nici microfonie (bine asta e treaba cu potting the pickups). Daca tu zici ca te corenteaza sigur e ceva legat de impamantare ... si aici ai o solutie foarte usor de facut ...

 

sper sa itzi fi fost de folos ... spor la treaba

Edited by UrsuL
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.