www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sennheiser E906


nothing_ro
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament: Sennheiser e906

 

- Pret: ~ 180$ (MSRP: $285.00)

 

- De la cine / De unde a fost cumparat: cumparat de nou de la un magazin de pe ebay

 

- Caracteristici: aici ma ajut de site-ul producatorului

 

General Description: The cardioid e 906 instrument microphone was especially designed for guitar amps and is also excellent for percussion and horns.

 

Features:

 

- Lively, full sound

- Very fast attack

- Flat shape is ideal for miking amp faces

- Three position switchable sound character: bright, moderate, dark

- Rugged metal body

- Flat shape perfect for guitar amps

- Switchable presence filters (3 levels)

- Extra-resistant reinforced metal body

 

 

Technical Data:

 

Dimensions 55 x 34 x 134 mm

Frequency response 40 - 18,000 Hz

Min. terminating impedance 1000 Ω

Nominal impedance 350 Ω

Pick-up pattern Super-cardioid

Sensitivity in free field, no load (1kHz) 2.2 mV/Pa

Weight 140 g

MADE IN GERMANY

 

Despre switch-ul cu 3 pozitii: in prima pozitie "boosteaza" inaltele(for aggressive metal rhythm guitars), pe mijloc lasa totul nemodificat(for classic rock) iar in a 3a pozitie "taie" din inalte(for warm and smooth jazz and blues sounds).

 

- Cum se comporta: Reda extrem de fidel sunetele ce se aud in speaker, e foarte exact, foarte prezent(in your face), nu minte!

 

- Parti bune / Parti rele

- parti bune - calitatea exceptionala a microfonului - adica transparenta si fidelitatea lui

- switch-ul de care vorbeam mai sus

- foarte usor de folosit, datorita formei nu necesita stativ, se poate "atarna" lejer in fata dif-ului

- MADE IN GERMANY

 

- parti rele - pana acum nu am gasit nici una si nici nu cred ca are

 

- Impresie generala - un microfon de nota 10 - pe cuvant!

 

- Comentarii pe langa sau in jurul subiectului: Aveam nevoie de un microfon care sa poata sa-mi inregistreze corect ceea ce se aude in difuzor asa ca m-am uitat(ca un necunoscator ce sunt) spre SM57(despre care aveam impresia ca este "cel mai tare") dar din fericire(multumesc broknstrngz!!) mi-au fost sugerate si alte alternative asa ca "m-am pus cu burta" pe forumuri si pe youtube - iar dupa o documentare suficienta(zic eu) am ajuns la concluzia(teoretica doar) ca e906 "suna" ceva mai plin, mai prezent si mai "clar" decat SM57-ul(promit sa fac si o comparatie intre cele 2 de indata ce pun mana pe un SM57) asa ca l-am luat si ma declar SUPER multumit de alegerea facuta!

 

Poza:

e906_hires.jpg

 

Link catre produs, pe pagina producatorului: http://www.sennheiserusa.com/professional_...tion-900_500202

 

Sper ca v-am lamurit, sper sa va fie de folos.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.