www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Studio


Guest Dumi
 Share

Recommended Posts

Am o intrebare si eu. Cam ce mi-ar trebui pentru a echipa un studio in care sa pot inregistra, cu o formatie? Bine, pe langa 2-3 chitari, 1 electrica, 1 bass, baterie. Fire, scule, mixere, chestii de genul asta. Scuze daca mai e topicul pe undeva. Mersi fain.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest dadius

Presupun ca te intereseaza ceva ieftin si la un nivel spre semiprofesional asa ca am sa imi dau si eu cu parerea atat cat ma pricep:

 

- 7-8 microfoane pentru tobe care le poti lua in set sau separat. Eu recomand marca SHURE

- un microfon condenser pt voce . Sunt atatea variante bune ca nu stiu ce sa zic. Eu am avut un shure KSM 32. O marca foarte folosita e AKG. Precizez ca acest microfon il poti folosi linistit si pt captarea chitarilor in fata statiei de chitara.

- Mixer Digital sau Analogic cat mai bun posibil. La digital cu Yamaha nu dai gres da costa o avere. Analogicele sunt mai ieftine dar ai mai multe dezavantaje. Poti renunta linistit la mixer daca iti cumperi cateva preamplifuri. Recomand marca Art Tube. Sunt cateva pana in 100€ si pe lampa.

- Placa de sunet (minim 24 bit/48KZ) cu 8 intrari cel putin. cea mai folosita in Romania este Delta 1010 de la M Audio. S-au facut munti de bani cu placa asta. Sigur ca in functie de buget te poti apropia de alte marci mai tari ca Creamware,RME ma rog sunt o gramada. Sau poti lua mai profi dar nu dezvolt ca nu cred ca e cazul.

- Computer cat mai bun. de la 2ghz in sus cu macar 1gb ram iti faci treaba.Ma refer la Pentium 4 ca asta am eu. Software de baza Cubase SX (oricare din varianta e buna nu tra sa fie chiar ultima). Acum..... varianta cu pluginuri e mai ieftina si da rezultate bune. Varianta hardware e mai scumpa si se zice ca da rezultate si mai bune. Eu nu am probat-o decat pe prima din pacate din lipsa fondurilor necesare.

Ca wav editor recomand SoundForge 7 sau 8.

- Parte cea mai importanta este monitorizarea adica boxele de studio. E bine sa fie active ca sa nu iti mai bati capul cu amplificatoare liniare. Recomand marca Event.

- Macar una din cele doua sali (pesupun ca vei avea doua sali) sa fie antifonata ca lumea.Se poate cu burete special sau in cel mai rau caz cu cofraje de oua :) . E recomandabil amadoua sali sa fie antifonate.

 

Tot ce am scris mai sus este din punct de vedere strict personal. Sunt sigur ca altii pe forum au alte pareri si le respect ca atare.Nu am dezvoltat parte de chitari,statii,module de sunet,clape etc.Fiecare cu ce are.

 

Asa cu caracter general vreau sa zic ca partea de captare e foarte importanta si din pacate neglijata in Romania din diverse motive. Ma refer in primul rand la MICROFOANE+Preamplifuri. Placa de sunet e foarte importanta deasemenea dar in teorie un de 24 bit/ 48 Khz ar terbui sa fie OK. (Exclud aici orice produs Creative). De monitoare ce sa zic.....e logic ..daca nu auzi ce trebuie sa auzi ce mixaj poti scoate? La final ramane sa aiba sunetistul urechi bune si ceva talent in domeniu. Recomand cu incredere oricat de mic ar fi bugetul sa lucreze macar doua persoane.Urechea se obisnuieste repede cu orice sunet si e foarte bine sa se mai schimbe urechile cateodata. :)

 

Asta e punctul meu de veder. Sper ca iti va fi de folos ce am scris.

 

Respectele mele tuturor

Edited by dadius
Link to comment
Share on other sites

Sunt niste sfaturi de bun simt.Bine zis.Insa nu sunt de acord cu un singur aspect.Nu trebuie aruncati un car de bani pe un mixer si nici pe o placa de sunet de exceptie.In loc sa cumpar o placa cu mai multe intrari, as lua un audiophile 192.

 

Pentru sectia de preamp, eu personal voi face rost soon de o interfata firewire pe care o recomand cu caldura.

 

http://www.klangfarbe.com/shop/detail.php?...0603&va=&back=3

 

Problema cea mai presanta este captarea microfoanelor - cum a zis si Dadius - si monitorizarea.Trebuie in primul rand mai multe camere, izolate in foarte mare masura una de alta, si binenteles neutre fonic.

Link to comment
Share on other sites

Guest dadius

Sigur ca iti permite , dar numai doua instrumente :) .

 

 

Legat de ce am scris mai sus. Am uitat noise gate´uri ,necesare pentru inregistrarea tobelor. Cu ajutorul acestora fiecare microfon va capta numai o componenta a setului de tobe si va usura munca la editare.

Link to comment
Share on other sites

Mersi foarte mult pentru sfaturi tuturor :) Eu vreau sa imi fac o studio acasa, doar pentru mine, personal, intentionez sa imi fac o formatie, sau macar sa imi gasesc un partener cu care sa scriu melodii. Am 16 ani si deja scriu melodii, insa nu am avut cum sa inregistrez. Anyway, thanks a lot! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Esti viitorul Marius Moga.

 

Edit: Da stiu, am fost putin rautacios.. Imi cer scuze.

 

Dumi, te sustin daca ai nevoie de sfaturi sau info.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hmm suna foarte bine. dar nu ne-ai zis si ce echipament ai "acasa"...

fara sa mananc cacaN, dar mie imi suna doar placut, departe de cum mi-as dori. discul iese indata, anul asta, mai spre toamna. iar acasa sunt asa:

Athlon XP 1800+ @ 1533 MHz, 512 MB DDR Sycron@400 Mhz, Creative Live Blaster 5.1, Adobe Audition 1.5, Genius Home Theater System 5.1 SW, o sacosa de pluginuri Sonic Timeworks si iZotope, Yamaha PSR 140 - midi controller (jenant, zau), Ibanez CT Series w/ DiMarzio picks (tuning by CRV), Dunlop Tortex 2 mm, Digitech MetalMaster, Boss GE-7, Proel & SSnake wiring si cel mai important, Mintea si Mainile mele :) Restul e la sala.

 

iar daca v-a placut cum suna inseamna ca viitorul disc B U C O V I N A o sa va placa si mai tare pentru ca va suna de 13 ori mai bine.

Link to comment
Share on other sites

si ca sa mai adaug ceva, www.audiostreet.net/pietreledoamnei . piese trase la fel, acasa, de pe acelasi scaun de pe care scriu acum. sunt incepator in clape, important e ca am prins contract pe Pietrele Doamnei si ma tin de proiectul asta. e destul de frumos sa stai acasa cu halba de ness in fata si sa faci treburi de genul asta. SE POATE !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest ovibas

Informatzia e totul. Ai putea cumpara un studio la cheie si ar dura mult timp pana sa afli ce face fiecare. Si tziai da seama ca multe nu itzi folosesc ceea ce e total gresit. Potzi face multe cu un calculator cu o placa si doua boze chiar si pe leptop si casti sau compus piese.

Link to comment
Share on other sites

mai la nivelul asta e de ajuns un calculator..

mai tarziu cand o sa ai cu cine si mai ales cu ce($) o sa iti cumperi

dar nu consider ca acum ar fi momentul sa incerci direct cu un studio..

mai toti incep cu saracu' calculator personal pe care fac tot felul de experimente.

sa ai spor..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.