www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Cd-220s - Alegere Buna?


Guest meios4us
 Share

Recommended Posts

Guest meios4us

Salut si bine v-am gasit. Sper sa ma puteti ajuta cu o parere, un sfat. Sunt si eu printre cei multi care doresc o chitara. Am avut o Hora clasica pe care am zdranganit o vreme dar s-a stricat si am aruncat-o. Sincer, mi se parea ca mai mult zdrangane, nu prea avea legatura sunetul produs cu sunetul pe care il auzi prin melodii "reale" (in sensul de muzica vandabila) :) As vrea acum sa imi cumpar o chitara. Eram tentat de o chitara electrica dar mi-am dat seama ca muzica pe care as vrea sa o cant eu nu prea cere electrica. Asadar, ce chitara acustica imi puteti recomanda pentru muzica spaniola, flamenco, latino, lalaiala and staff :)? M-am uitat pe magazinele care vand chitare si apoi pe youtube incercand sa imi dau seama cum suna fiecare. M-am oprit la un Fender CD-220S. Mi s-a parut mie ca are un sunet mai cald si de asta mi-a placut. Evident ca nu prea am habar ce vreau, as vrea doar un sunet care sa nu ma scoata din sarite, sa nu sune a zdranganit, sa nu fie tipator, vreau sa fie melodios, plin, nu ma pricep sa folosesc termenii dar sper sa intelegeti voi. Astept cu interes recomandarile voastre. Ca si buget, n-as vrea sa sara peste 1500 de RON. Nu ma deranjeaza nici ceva de calitate foarte buna SH dar in stare perfecta, daca cunoasteti. Multumesc!

 

Link cu chitara care mi s-a parut mie ok: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=64

Edited by meios4us
Link to comment
Share on other sites

Salut si bine v-am gasit. Sper sa ma puteti ajuta cu o parere, un sfat. Sunt si eu printre cei multi care doresc o chitara. Am avut o Hora clasica pe care am zdranganit o vreme dar s-a stricat si am aruncat-o. Sincer, mi se parea ca mai mult zdrangane, nu prea avea legatura sunetul produs cu sunetul pe care il auzi prin melodii "reale" (in sensul de muzica vandabila) :) As vrea acum sa imi cumpar o chitara. Eram tentat de o chitara lamelectrica dar mi-am dat seama ca muzica pe care as vrea sa o cant eu nu prea cere electrica. Asadar, ce chitara acustica imi puteti recomanda pentru muzica spaniola, fenco, latino, lalaiala and staff :) ? M-am uitat pe magazinele care vand chitare si apoi pe youtube incercand sa imi dau seama cum suna fiecare. M-am oprit la un Fender CD-220S. Mi s-a parut mie ca are un sunet mai cald si de asta mi-a placut. Evident ca nu prea am habar ce vreau, as vrea doar un sunet care sa nu ma scoata din sarite, sa nu sune a zdranganit, sa nu fie tipator, vreau sa fie melodios, plin, nu ma pricep sa folosesc termenii dar sper sa intelegeti voi. Astept cu interes recomandarile voastre. Ca si buget, n-as vrea sa sara peste 1500 de RON. Nu ma deranjeaza nici ceva de calitate foarte buna SH dar in stare perfecta, daca cunoasteti. Multumesc!

 

Link cu chitara care mi s-a parut mie ok: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=64

 

pentru genurile de muzica mentionate mai sus ti-ar trebui o clasica.daca tot ai un buget mare si te-ai axat pe un fender,nici asta nu e de neglijat! http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=130

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest meios4us

Interesanta si optiunea cu electro acustica. De clasica m-am gandit sa fug pentru ca mi s-a parut mult mai greu sa cant pe ea. Bine, eu vorbesc de "zdranganitoarele" Hora pe care am pus mana. In liceu, acum multi ani, aveam un prieten cu o acustica (cred) la care imi era mult mai usor sa cant. Avea distanta intre corzi si grif mult mai mica in primul rand. Sa nu mai zic ca suna foarte bine din ce imi amintesc eu.

Referitor la electro-acustica: am citit pe undeva ca nu e nici cal nici magar si ca nu prea are sens. Ma gandesc ca ai mai multe avantaje in varianta asta, teoretic, dar probabil ai si minusuri, altfel le faceau toate electro acustice. Ma gandesc ca optiunea de electro ar trebui sa fie si mai scumpa, deoarece are si parte electronica care nu e gratis pusa acolo. Ma insel? As vrea sa obtin cel mai "frumos" sunet cu un buget decent. La electro ma mai gandesc, dar nu reusesc sa vad la nivel logic de ce ar fi mai bine intr-un buget dat. Am avut si inca am senzatia ca o electro trebuie sa fie mai scumpa pentru ca este o acustica cu ceva in plus. Dar la fel de bine pot sa aberez pentru ca nu ma pricep :) Voi ce spuneti?

Link to comment
Share on other sites

Referitor la electro-acustica: am citit pe undeva ca nu e nici cal nici magar si ca nu prea are sens. Ma gandesc ca ai mai multe avantaje in varianta asta, teoretic, dar probabil ai si minusuri, altfel le faceau toate electro acustice. Ma gandesc ca optiunea de electro ar trebui sa fie si mai scumpa, deoarece are si parte electronica care nu e gratis pusa acolo. Ma insel? As vrea sa obtin cel mai "frumos" sunet cu un buget decent. La electro ma mai gandesc, dar nu reusesc sa vad la nivel logic de ce ar fi mai bine intr-un buget dat. Am avut si inca am senzatia ca o electro trebuie sa fie mai scumpa pentru ca este o acustica cu ceva in plus. Dar la fel de bine pot sa aberez pentru ca nu ma pricep :) Voi ce spuneti?

 

Ba are sens!Daca ai nevoie sa canti cu ea amplificat sau sa inregistrezi,este mult mai practic decat un microfon pus in fata ei,plus ca suna si mai bine,dupa parerea mea...De ce sa fie toate electro-acustice?Daca X nu are nevoie sa ampliifice sau sa inregistreze de exemplu,nu e nevoit sa dea bani in plus pentru doza...Iar cat despre grif,din ce scrie in descriere cica ar fi unul normal de acustica (ca latime).Acum..e alegerea ta!Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

E enorma diferenta intre clasica si orice cu corzi de metal deci nu mi se pare ca poti trece usor de la una la alta. Pe lg asta, o clasica decenta poate fi destul de comoda (depinde de profilul gatului). Mie imi plac mult clasicele dar acusticele nu ma atrag foarte mult.

 

Acum, daca iti plac tonurile clean si 'soft' poti incerca o chitara de jazz..

Nu brandul din clip ca-s cat o masina (buna) dar tipul ala de chitara.. http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1651 Poti canta intr-o camera si unplugged ca se aude.

Link to comment
Share on other sites

Guest meios4us

Ok, atunci ce clasica decenta pe care se poate canta si usor recomandati? Am degetele de lungime medie si destul de subtiri.

Interesanta si optiunea de chitara jazz, am vauzt acum pe youtube cum suna. Foarte frumos dar nu cred ca e ce vreau. Cum o suna

pe jazz? Cred ca aveti dreptate, clasica imi trebuie :)
Link to comment
Share on other sites

Daca tot vrei un Fender eu as lua unul din modelele de mai jos, in functie de ce iti doresti ca sunet , pentru ca suna complet diferit. Asa ca mai bine incearca-le si te hotarasti singur:

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=781

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=98

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=779

 

Eu le-as verifica exact in ordinea in care le-am pus, mie prima imi place ca sunet (suna cald si bine definit din cauza topului de mahon) cel mai mult, dupa care a 3-a. A doua are un grif foarte comod.

 

Ok, atunci ce clasica decenta pe care se poate canta si usor recomandati? Am degetele de lungime medie si destul de subtiri.

Interesanta si optiunea de chitara jazz, am vauzt acum pe youtube cum suna. Foarte frumos dar nu cred ca e ce vreau. Cum o suna

pe jazz? Cred ca aveti dreptate, clasica imi trebuie :)

 

Aia din clip e chitara de multe mii de euro. La banii aia cam toate chitarile suna bine...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.