www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Putin Ajutor Cu O Parere Va Rog


Guest kirakun
 Share

Recommended Posts

Guest kirakun

Salut, cant la chitara clasica de vreo 4 luni si acum as vrea sa-mi cumpar una electrica. Prietenii mi-au recomandat chitara Les Paul Epiphone Speciall 2 si un amp Roland 15x deocamdata atat pot avand buget limitat de 10 mil... (chitara 630 si amp 420...)spuneti-mi si mie despre amp si chitara (mai ales) din cate am vazut pe youtube nu suna prea exceptional si de aceea sunt pus sub semn de intrebare daca sa o cumpar sau nu... ms ^ ^

Edited by kirakun
Link to comment
Share on other sites

e o solutie dar poti astepta pana mai strangi un ban.

cu 10 mil te apropii de pretul unui squier classic vibe nou de exemplu si aia chiar e chitara se pare.

 

ca amp poti considera vox pathfiner (e excelent pt clean) sau orice vox digital daca vrei si ceva efecte.

 

cauta si pe la mica publicitate poate iti pica ceva misto..

 

personal nu mi-as lua epi-ul. daca te intelegi cu clasica mai poti astepta nitel pana iti poti lua niste scule acceptabile.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat un Squier Affinity Fat Stratocaster( http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=39 ) si un amp roland cube de 15x si sunt foarte multumit de el. Are un distors bun cu doza de bridge si daca iei si un procesor cand mai strangi bani, iti recomand asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=506 o sa ai in jur de 80 de efecte, are tuner incorporat, drum machine si o pedala de expresie pentru controlul efectelor in timp real (inclusiv

Wah-wah).

 

Asta e parerea mea restul tu decizi :)

Edited by Lovele
Link to comment
Share on other sites

Guest kirakun

multumesc pentru sfaturi eu m-am cam saturat de clasica vreau efecte :)...

 

da frate as putea sa-mi iau un squier de care zici tu cu 11 mil.. 1 mil nu-i problema dar amp mi-l faci tu cadou ? :))

Link to comment
Share on other sites

Guest kirakun

baieti care e mai bun cu 2 single coils si un humbucker sau cu 2 humbuckere ?

Edited by kirakun
Link to comment
Share on other sites

baieti care e mai bun cu 2 single coils si un humbucker sau cu 2 humbuckere ?

 

depinde ce vrei sa canti :-??

daca vrei sa canti distorsuri mai multe ia-ti HH.

daca vrei distors+sunete mai "calde",HSS.Insa depinde de doze...sunt si unele humbuckere care suna destul de bine si pe clean :).

testeaza inainte si vezi care ti se potriveste mai mult!

Link to comment
Share on other sites

Guest kirakun

da ms eu vruiam chitare pt coveruri/solo-uri rock.. deaia m-am axat pe HH si nu single coil nu stiu care e dif dintre un Humbucker si HH... (adica nu stiu cat de mare e) dar cred ca o sa ramana sepcial 2

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca daca vrei efecte nu le vei avea in 10 mil si sa sune bine.. probabil e mai bine in cazul asta sa iti iei un vox vt si o chitara ieftina gen squier bullet (sau altceva sh la vreo 3-4 mil) pe care o omori un an pana strangi de ceva mai bun.

 

cred ca varianta cea mai versatila pt o singura chitara e un H-S-S.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

da ms eu vruiam chitare pt coveruri/solo-uri rock.. deaia m-am axat pe HH si nu single coil nu stiu care e dif dintre un Humbucker si HH... (adica nu stiu cat de mare e) dar cred ca o sa ramana sepcial 2

 

 

:) diferenta dintre un Humbucker si HH?... H este prescurtarea de la Humbucker, S este prescurtarea de la single coil ,deci HH - inseamna doua Humbucker, SSH -doua single coil si un Humbucker....Daca vrei metale mai bine iei ceva configuratie HH, da la banii astia nu te astepta sa sune super.Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest kirakun

prietene eu ma refeream la diferenta dintre sunetele provocate de un singur humbucker si sunetele provocate de Double Humbuker

Link to comment
Share on other sites

Nu exista double humbucker si humbucker. 1 humbucker = 2 single coil puse unul langa altul la poliritate inversa (corectati-ma daca e gresit). Daca iei chitara cu HH nu inseamna ca o sa folosesti amandoua humbuckere deodata e imposibil. O sa ai e maneta mica cu care alegi care humbucker sa il folosesti. H de bridge o sa aiba un sunet mai jos si celalalt un sunet mai sus sau nush cum sa explic.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista double humbucker si humbucker. 1 humbucker = 2 single coil puse unul langa altul la poliritate inversa (corectati-ma daca e gresit). Daca iei chitara cu HH nu inseamna ca o sa folosesti amandoua humbuckere deodata e imposibil. O sa ai e maneta mica cu care alegi care humbucker sa il folosesti. H de bridge o sa aiba un sunet mai jos si celalalt un sunet mai sus sau nush cum sa explic.

 

Se folosesc si ambele humbuckere simultan.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista double humbucker si humbucker. 1 humbucker = 2 single coil puse unul langa altul la poliritate inversa (corectati-ma daca e gresit). Daca iei chitara cu HH nu inseamna ca o sa folosesti amandoua humbuckere deodata e imposibil. O sa ai e maneta mica cu care alegi care humbucker sa il folosesti. H de bridge o sa aiba un sunet mai jos si celalalt un sunet mai sus sau nush cum sa explic.

 

mie imi suna un pic invers...in sensul ca cea din bridge suna ascutit,iar cea din neck mai cu basi,mai infundat...iar despre folosirea switch-ului,in configuratie HH,ai cu 3 trepte(spre deosebire de strat-ul tau unde ai 5),si anume:Neck,Neck&Bridge si Bridge.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.